Kuzguncuk’ta “Düş”ler Dolaşıyor

mimarizm.com / 01 Temmuz 2021
Dada Kuzguncuk’un Mimar & Sanatçı Eylem Pala Uluğ ile gerçekleştirdiği yeni yerleştirme projesi “Düş” 1 Ağustos'a kadar Kuzguncuk'taki üç farklı mekanda görülebilir.

Hayalperestler, Türkiye Tasarım Vakfı Kuzguncuk İskelesi

Kuzguncuk’ta gökten yere inen bulutlar dolaşıyor – çünkü hayaller ayakları yere basıp vücut buldukça güzeller! Dada Kuzguncuk’un mimar & sanatçı Eylem Pala Uluğ ile gerçekleştirdiği yeni yerleştirme projesi “Düş”, pandemi sürecinde kentlinin sokakla değişen ve dönüşen ilişkisi, sokakta olma hayali, bu süreçte daha çok hissettiğimiz; gezegenimizin bizden daha çok özen istediğine dair çağrısından yola çıkarak bize sesleniyor: “dur, sakin ol, başka bir dünya hayal et.” Antika dükkanı Dada Kuzguncuk, Imoga Art Space ve Kuzguncuk İskelesi Tasarım Vakfı, yerleştirmelerin görülebileceği mekanlar.

Düş, Dada Kuzguncuk

Eylem Pala Uluğ’un eski plastik poşetler için kendisinin geliştirmiş olduğu teknik ile farklı alanlara  ait  objeler ürettiği ve “Kirlettiğimiz dünyadan özür dilemek, kirlettiğimiz şeyleri bu kez bir daha kirletmemek üzere, istisnasız hiç bir canlıyı dışarıda bırakmayan ortak hayatımıza yeniden sunmak için” mottosuyla yola çıkan Nest.ist projesi dahilinde gerçekleştirilen yerleştirme kapsamında, Kuzguncuk sokakları ve mekanları, dikkatli flanörlerin gözünden kaçmayacak renkli bulutçuklarla sarmalanıyor. Gri şehirde görmeye alışık olmadığımız canlılıktaki bu nesneler, sokakta olmanın bir “düş” olduğu karantina döneminde tasarlandı, üretildi ve şimdi şehirle buluştu.

Aslı Altan Şekerci, Eylem Pala Uluğ

Semtin antika dükkanı Dada Kuzguncuk’un, kurucusu Aslı Altan Şekerci’nin yıllardır içinde büyüttüğü bir düşken 3 sene önce vücut bulmasıyla da ilişkilenen sergi için bu bağlantıdan da yola çıkarak Dada Kuzguncuk ana mekân olarak seçildi. Eski eşyaların arasında şaşırtıcı şekilde göz kırpan, eski poşetlerden dönüşerek yeni bir form ve fonksiyon kazanan eserler mekânla ve diğer objelerle aynı anda hem zıtlaşmayı, hem bütünleşmeyi içeren bir ortak yaşantıya işaret ediyor. Yerleştirmeler Dada Kuzguncuk dışında Kuzguncuk’un karakterli, özgün mekanlarından Imoga Art Space ile Kuzguncuk İskelesi Tasarım Vakfı’nda yer alıyor. Bizi dünyayla, şehirle, mahalleyle ve kendimizle ilişkimizi yeniden düşünmeye çağıran “Düş”, 1 Ağustos’a dek görülebilir.

Bostan, Imoga Art Space

*

Eylem Pala Uluğ Hakkında

Mimar Eylem Pala Uluğ öğrencilik yıllarından itibaren bireysel olarak ve farklı ekiplerle birçok ulusal yarışmaya katılmıştır, bunların 16sında farklı derecelerde ödül grubunda yer almıştır. Mezun olduğu günden itibaren bünyesinde olduğu Atölye Uluğ Mimarlık İşliğinde büyük ve küçük ölçekli birçok mimari projenin tasarım ve uygulamasında aktif rol almıştır. 2016 senesinden bugüne mimarlık mesleği ile ilgili çok kişisel bir çatışma alanı yaratarak hem mesleğinin hem de bireysel varoluş biçiminin ‘sürdürülebilirliği’ üzerine düşünmeye başlamıştır. Sürdürülebilirlik mutlak bir üretim fikrini beraberinde getirmiştir, bu üretimin nesnesi ise tek kullanımlık çöpe gidecek olan plastik poşetler olmuştur. Mimarlık üretiminin yanında plastik poşetler ile geçen yaklaşık 1,5 yıllık bir kişisel ar-ge sürecini özünde plastik poşetleri değil kendisini ileri-dönüştürme (up-cycle) süreci olarak görmektedir. Atık plastik poşetler için kendine has bir üretim biçimi oluşturmuş ve bu üretim tekniği ile bir çok farklı obje tasarlayıp üretmektedir. Bu objeler ile kişisel ve toplu sergilere katılmıştır. Moda endüstrisi içinde deriye karşı kişisel eylem planı olarak gördüğü tasarımları ile Fashion Canada’nın bu alanda  tüm dünyadan seçkilerle çıkarttığı sürdürülebilirlik özel sayısında yer almıştır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :