Mimarlar Odası Bodrum Dünya Mimarlık Günü Etkinlikleri

mimarizm.com / 30 Eylül 2021
TMMOB Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği, Dünya Mimarlık Günü'nü, Doç. Dr. Deniz Dokgöz'ün 4 Ekim'de gerçekleşecek "Yarışmalarla Mimarlık" başlıklı söyleşisi ve "Karika’Türlü Eskizler" temalı sergisiyle kutluyor.

TMMOB Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği, Dünya Mimarlık Günü kapsamında Doç. Dr. Deniz Dokgöz'ün "Yarışmalarla Mimarlık" konulu söyleşisiyle, 4 Ekim 2021 Pazartesi günü bir araya geliyor.

Bodrum Ticaret Odası Sergi & Konferans Salonu'nda saat 18:00'de gerçekleşecek söyleşi; Dokgöz’ün meslek hayatı boyunca katılmış olduğu yarışmalardaki tasarım yaklaşımları ve fikirlerini konu alacak. Söyleşinin akabinde mesleğinde 30., 40. ile 50. Yılını tamamlayan temsilcilik üyelerine plaket töreni ve kokteyl gerçekleşecek.

Yine aynı gün, Bodrum Ticaret Odası Sergi & Konferans Salonu'nda ziyarete açılacak olan Deniz Dokgöz’ün "Karika’Türlü Eskizler’’ temalı sergisi, 8 Ekim Cuma gününe kadar mesai saatleri içerisinde ziyaret edilebilir.

Karika’türlü Eskizler

Eskiz, doğası gereği tüm sanat dallarındaki üretimlerin çizgi nüanslı ilk nüvesi olarak tanımlanabilir. Bu tanımlama eskizin düşünme, görme, algılama, tanımlama, görselleştirme, not alma eylemi dışında üretim biçimini de tarifler. Düşünsel dünyanın dışavurumunun kağıtlara anlık yansıması olarak adlandırabileceğimiz bu durum, eskizin hızlı, çalakalem, anlık kurgulanmasının da önünü açar. Tasarım odaklı çizgi üretimleri (fikir eskizleri) için kullanabileceğimiz bu argüman, gözlem odaklı çizimler (izlenim eskizleri) için de geçerli olduğu bir olgu. Var olan doğal ve yapay çevrenin dinamiklerinin kağıda yansıtıldığı izlenim eskizleri, sergideki karikatürlerin altlığını oluşturuyor. Çizgi odaklı üretimlerin eleştirel kurgu bağlamında tekil temsilcisi konumunda olan karikatür, izlenim eskizlerinin tamamlayıcı öğesi olarak var oluyor. İşte bu noktada kimi zaman kenti, kimi zaman mimarları, kimi zaman da mimarlığı okumak için KARİKA’TÜRLÜ ESKİZLER ortaya çıkıyor; mimarlık, kent, doğa ve mimarlar üzerinden söz söyleyen...

 

*

Doç. Dr. Deniz Dokgöz Hakkında

1976 Çorum doğumlu. 1998 DEÜ Mimarlık Fakültesi mezunu. 2002 İYTE Mimarlık ABD Yüksek Lisans (B.Arch); 2012 DEÜ FBE Bina Bilgisi ABD Doktora (Ph.D) derecesi aldı. Halen DEÜ Mimarlık Fakültesinde Doç. Dr. olarak çalışmakta. 2005 yılında Orhan Ersan ve Ferhat Hacıalibeyoğlu ile birlikte kurdukları İkiartıbir Mimarlık bünyesinde katılmış olduğu ulusal mimari proje yarışmalarında çeşitli ödüller aldı. İzmir Mimarlık Merkezi, Kadirli Belediye Hizmet Binası ve Kültür Merkezi, DEÜ Doğu Kapısı, Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi, Mezitli Belediye Hizmet Binası gibi yapıları inşa edildi. Uluslararası, ulusal ve öğrenci mimari proje yarışmalarında çeşitli jüri üyelikleri yaptı. Mimarlık çalışmalarının yanı sıra eskiz ve karikatür alanında da çalışmalarını sürdürmekte ve çeşitli ödülleri bulunmakta.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :