Meraklısına Tasarım Tarihimiz: Kütüphane Buluşmaları

mimarizm.com / 11 Mayıs 2017
Studio-X Istanbul liderliğinde, İstanbul Tasarım Bienali işbirliği ve Ersa’nın desteğiyle gerçekleştirilen “Meraklısına Tasarım Tarihimiz: Kütüphane Buluşmaları” serisinin bu sezonki sonuncu etkinliği 13 Mayıs Cumartesi günü Studio-X Istanbul’un kütüphanesi X-Reads’de gerçekleşecek.

Ersa Istanbul Showroom Core Ideas 2016

Pelin Derviş tarafından koordine edilen buluşmanın ilk bölümü 10:30 – 13:00 aralığında “Tahayyülden İnşaya, Bir Araç ve Sonuç Olarak Teknoloji” konusuna odaklanacak.

Toplantının ikinci bölümü ise saat 14.00’da başlayacak ve “Mobilyada Bir Kurumlaşma Öyküsü: Ersa” başlığı altında tasarım alanında faaliyet gösteren kurumların üretimlerinin tekil tasarımlar olarak literatüre geçmesi kadar, üretim tarihçelerine dair bilgilerinin de literatür çalışmalarına katkıda bulunmasının önemine odaklanacak. Bu bağlamda Türkiye’deki tasarım ortamına üç kuşak boyunca mobilya üretimiyle katkıda bulunan Ersa Mobilya’nın kurumlaşma öyküsü zamanı tersten okuyarak günümüzden kurulduğu 1958 yılına doğru giderek incelenecek. 

Ersa Mobilya Ankara 1978

Ersa Ankara Merkez Fabrika 2016

Buluşma SANALarc Kurucu Ortakları Alexis Şanal & Murat Şanal, Ersa Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Ata ve Kurumsal İletişim & Pazarlama Direktörü Aynur Yılmaz’ın yer aldığı, 2016 yılında Ersa Mobilya’nın Altunizade yerleşkesi için geliştirilen “Ideas House” kurgusundan hareketle markanın bugünkü kurumsal kimliğini mekansal ölçekte ele alan bir mimari okuma denemesinin yansıtıldığı video sunumuyla başlayacak. Hemen akabinde Yalçın Ata 2010 yılında Ersa’nın İstanbul Terrace Fulya’daki teşhir alanı için öncelikli olarak mekansal bir kurgu işleviyle geliştirilen “Box in a Box Idea” girişiminin –mimarlık, tasarım ve sanata uzanan– düşünsel öyküsünü anlatacak.

Ersa Mobilya Kurucusu Metin Atabey Ata 1968

Aynı dönemde bu yeni mekanda sergilenmek üzere geliştirilen ve sonrasında ulusal ve uluslararası alanlarda çok sayıda prestijli ödülü markaya kazandıracak olan Ece Yalım Design Studio kurucuları Ece Yalım ve Oğuz Yalım marka ile süregelen bu iş birliğine değinecek.

Oturumun son bölümde ise Ersa Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Erol Ata, Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Ata, Yüksek Mühendis Ercan Sayarı ve Teknik Öğretmen & Eğitimci Fikret Umudum, 1950’li yıllardan günümüze mobilya sektöründe yaşanan dönüm noktalarını; o dönemde temelleri atılan markaların oluşum ve gelişimlerine edilen tanıklıklar kanalıyla ele alacak ve bu yolla, bugünün yapıtaşlarını oluşturan gelişmelerden bir kesit çıkarılmaya çalışılacak. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :