KTÜ Fikir Sanat Tasarım Haftası 2015 - Atölye 'Öz'

mimarizm.com / 13 Nisan 2015
KTÜ Fikir Sanat Tasarım Haftası 2015 - Atölye 'Öz'


KTÜ Fikir Sanat Tasarım topluluğu tarafından düzenlenen ulusal atölye çalışması, 16-19 Nisan 2015 tarihleri arasında YTÜ, MSGSÜ ve Erciyes Üniversitesi'nden öğrencilerin katılımıyla KTÜ ev sahipliğinde gerçekleşecek.

Trabzon'un mimari sorunlarını dert edinerek, faydalı etkinlikler düzenleme amacıyla yola çıkan KTÜ Fikir Sanat Tasarım topluluğunda, Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkan Yardımcısı Muharrem Duman'ın yanı sıra Burcu Telefoncu, Mustafa Genç, Emine Yazıcıoğlu, Tutku Tunç, Özge Şengül, Seda Nur Karaca ve Bekir Tarık Kaya yer alıyor. 

Trabzon'un ilkokul, ortaokul ve köy okullarına gidip mimarlık mesleğini ve Mimar Sinan'ı anlatan, çocuklara resim yaptıran topluluk, ayrıca çocukların gözünden mimarlık mesleğini ve Mimar Sinan'ı görmek istiyor.

Bu doğrultuda Türkiye'nin önde gelen üniversiteslerinden Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü, Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü, Erciyes Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nü Trabzon'a davet eden Fikir Sanat Tasarım topluluğu, etkinliklerinin en büyüğünü 16-19 Nisan 2015 tarihleri arasında gerçekleştirecek.

Atölyenin Konusu: ‘ÖZ'
Kaybettiğimiz, görmezden geldiğimiz, rafa kaldırdığımız, unuttuğumuz Öz'ümüze dair ne varsa hepsi sorgulanacak yeniden kazandırılmaya, farkındalık oluşturulmaya çalışılacak. En önemlisi mimaride kaybettiğimiz Öz'ümüze dair ne varsa tartışılacak konuşulacak, sorunlar saptanacak, ürünler ortaya konulacak ve geleceğin mimarları öğrencilerin aklının bir köşesinde yerini alacak.

Atölye Katılımcıları:
Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü 12 Akademisyen, 21 Öğrenci
Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü  4 Akademisyen 12 Öğrenci
Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü  3 Akademisyen 12 Öğrenci
Erciyes Üniversitesi Mimarlık Bölümü  2 Akademisyen 10 Öğrenci
Mimarlar odası görevlileri, dernek yöneticileri ve daha birçok kişi

Atölyenin Yeri:
16 Nisan Perşembe KTÜ Mimarlık Bölümü KOSGEB Salonu
17/18/19 Nisan KTÜ Güzel Sanatlar Fakültesi (Akçaabat)


"Trabzon değerli bir şehir ve daha değerli hale getirmek lazım"

Öğrenci Konseyi Başkan Yardımcısı Muharrem Duman, etkinliğe ilişkin şu açıklamada bulundu:

"Bu tür organizasyonlar Trabzon için çok faydalı hem şehrin tanıtımı hem KTÜ'nün tanıtımı açısından olmazsa olmaz etkinlikler. Bizlerden önce bu görevlerde nice insanlar çalıştı, görev aldı. Şimdi bizler de elimizden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıp sıramızı yeni gelecek arkadaşlara devredeceğiz. Mimarlık Bölümü'nde okuyan öğrenciler için böyle etkinlikleri yapmak çok zor, vaktimiz çok kısıtlı ama şükürler olsun vaktin sahibi, yolumuzu açıyor vaktimizi genişletiyor. Bir şeyler yapacak olduğumuz zaman oturup müzakere ediyoruz; bu etkinlik bizlere, üniversitemize, ülkemize neler kazandırır, bunu konuşuyoruz. Çalışmalarımızda en büyük enerjimiz bu vatan için biz ne yapabiliriz. Bizimkisi karınca misali… Nisan ayında planladığımız atölye çalışmasının geleneksel bir hale gelmesini istiyoruz. Bizden sonraki öğrenci arkadaşlarım dilerim taşın altına ellerini koyarlar ve bu işi her yıl başarırlar. Eğer geleneksel hale gelirse bu şehrin Mimarlık bölümü öğrencileri her yıl Türkiye'nin en büyük atölye çalışmalarından birine sahip olur ve ev sahipliği yapar. Her yıl yüzlerce  insan bu atölyeye katılmak için başvurur. Çünkü Trabzon değerli bir şehir ve daha değerli hale getirmek lazım. 16 Nisan'da Mimarlık Fakültesi'nde yapacağımız açılışa ve 17-18-19 Nisan tarihlerinde Güzel Sanatlar Fakültesi'nde (Akçaabat) devam edecek olan atölye çalışmamızı izlemeye, bizlerle sohbet etmeye herkesi davet ediyoruz. Başta benimle beraber gece gündüz canla başla çalışan ekip arkadaşlarıma, atölyemize yer açan Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığına ve Dekan Prof. Dr. Sonay Çevik'e, Trabzon Mimarlar Odası Başkanı Sayım Adanur ve yönetimine, KTÜ Mimarlık Fakültesine ve Bölüm Başkanlığına, KTÜ Mimarlık Bölümü Mezunlar Derneği Başkanı Emrah Ömer Çam'a, Yük. Mimar Sezgin Atasoy'a, Mimar Bekir Gerçek'e bize destek sunan tüm destekçilerimize, arkamızda duran Mimarlık Bölümü hocalarına, katılımcı tüm üniversitelerin akademisyenlerine ve öğrencilerine şahsım ve ekip arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum. Tüm Trabzon halkını atölyemize bekleriz. Daha nice etkinliklerde görüşmek temennisiyle."


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :