Kamu Yararı Bakışıyla Mimarlık ve Toplum Buluşmaları - 1 Dönüşen Kentler, Değişen Yaşamlar

mimarizm.com / 28 Haziran 2021
TMMOB Mimarlar Odası tarafından, Bursa, Muğla, Giresun ve Şanlıurfa’da yapılması planlanan “Kamu Yararı Bakışıyla Mimarlık ve Toplum Buluşmaları" kapsamında "Kentsel Dönüşüm, Çevre ve İnsan" konulu panel 10 Temmuz 2021 Cumartesi günü gerçekleşecek.

"Bugün kentlerimizde, ülkemizde ve dünyada, kentsel mekânda, kırsal alanda hızlı bir değişim ve dönüşüm sürecinin içerisindeyiz. Küresel neoliberal politikalarının, piyasa mekanizmalarının ve sermaye baskısının şekillendirdiği kentlerde ve tüm yaşam çevrelerinde kamu yararı ilkesi ve toplumcu anlayış önceliğini kaybetti. 2020 yılına damgasını vuran salgın sorunu ile farklı boyutlar da kazanan süreçler mesleğimizin güncel bilgi birikimini ve deneyimini akılcı yöntemlerle kullanarak sorgulamalar yapmayı, çeşitli işbirliği modelleri geliştirerek çözüm önerileri üretebilmeyi gerekli kılıyor.

TMMOB Mimarlar Odası 47. Dönem Merkez Yönetim Kurulu olarak, kentlerimizin ve genelde ülkenin meslek bağlamındaki çok boyutlu sorunlarına uzmanların, güncel bilgilerin ve araştırmaların katkılarıyla yaklaşarak ortak akılla bakışlar sunabilmeyi, bunları toplumla paylaşabilmeyi, sağlıklı ve sürdürülebilir geleceğimize katkı sağlayabilmeyi amaçlıyoruz".

TMMOB Mimarlar Odası olarak Bursa, Muğla, Giresun ve Şanlıurfa’da yapılması planlanan “Kamu Yararı Bakışıyla Mimarlık ve Toplum Buluşmaları” kapsamında farklı kentlerde güncel tartışma temaları çerçevesinde katılımcı, disiplinler arası oturumlar düzenleyerek konuları çok yönlü değerlendirmek, kentlerde yaşanan dönüşümler ve değişimler bağlamında yaşanan sorunlara, çevre, kent, insan hakları, hukuk, kimlik, koruma bilimi açılarından bakarak ve uzman birikimleriyle desteklemek hedeflenmektedir.

“Kamu Yararı Bakışıyla Mimarlık ve Toplum Buluşmaları”, geleceğin çağdaş, uygar kentsel mekanlarının planlanmasında, yeniden üretilmesinde yön gösterici olacak, yerele ait sorunların, yönetimlere dair önerilerin, kullanıcılar perspektifinden de tartışılacağı forumlarda ilgili meslek insanlarıyla, disiplinlerarası uzmanların, yerel yönetimlerin ve halkın buluşmasını, ortak değerlendirme platformlarının oluşmasını sağlayacaktır.

“Kamu Yararı Bakışıyla Mimarlık ve Toplum Buluşmaları” kapsamında “Kentsel Dönüşüm, Çevre ve İnsan” konulu Panel/Forum’ 10 Temmuz 2021 Cumartesi günü Bursa’da düzenlenecek.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :