Kamu Programları: Türkiye’de Mimarlık Eğitimi

mimarizm.com / 16 Ocak 2024
Salt’ın “Türkiye’de Mimarlık Eğitimi” sergisi paralelindeki programlar, 20 Ocak Cumartesi günü Mimar-Akademisyen Uğur Tanyeli’nin gerçekleştireceği açık ders ile başlıyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde bir proje dersi jürisi, 1980’ler, Salt Araştırma, Harika-Kemali Söylemezoğlu Arşivi / İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyeleri Gümüşsuyu Kampüsü’ndeki yemek salonunda, Salt Araştırma, Harika-Kemali Söylemezoğlu Arşivi

Garanti BBVA tarafından kurulan Salt’ın Türkiye’de Mimarlık Eğitimi: 18. Yüzyıldan Günümüze Kurumsallaşma Eşikleri sergisi 31 Mart’a kadar Salt Galata’da devam ediyor. 18. yüzyıldan günümüze Türkiye’de mimarlık eğitimi tarihini, mimari üretime yapılan katkıları ve açılım imkânlarını ele alan sergiye, akademisyen ve araştırmacıların katkılarıyla hazırlanan bir dizi program eşlik ediyor.

Sergi kapsamında hazırlanan açık derslerin ilki, mimar-akademisyen Uğur Tanyeli ile 20 Ocak Cumartesi günü saat 15.00’te Salt Galata’da yer alacak. Tanyeli, “Türkiye’de Mimarlık Eğitimi: Bir Kurumlaş(ma)ma Tarihi” başlıklı bu oturumda, mimarlık eğitiminin iki yüzyılı aşkın süreçte geçirdiği dönüşümleri irdeleyecek. Askerlik ve mühendislik ile bütünleşik tek bir okulla başlayan ve günümüzde Türkiye genelinde yüzü aşkın okula yayılan mimarlık eğitimini, akademik manzara ile kurumlar odağında değerlendirecek.

26 Ocak Cuma günü 12.00-19.00 saatlerinde ise mimar ve araştırmacı Marie-Louise Richards yürütücülüğünde Salt Galata’da bir atölye gerçekleştirilecek. Bakım pratikleri, kolektivite ve mekânsal pratikler arasındaki ilişkileri araştıran Richards, katılımcılar ile birlikte feminist bakım pratiklerinden neler öğrenebileceğimizi ele alacak. Stockholm merkezli IASPIS—International Programme for Visual and Applied Arts iş birliğinde, İsveç Başkonsolosluğu’nun desteğiyle gerçekleştirilecek İngilizce atölye, mimarlar, tasarımcılar, ilgili disiplinlerden uzmanlar ile öğrencilere açık.

Ücretsiz programlar hakkında ayrıntılı bilgi edinmek ve kayıt yaptırmak için tıklayın

 

Salt kurucusu ve daimî destekçisi Garanti BBVA’ya teşekkür eder.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :