Yazarların İzinde Kent Yürüyüşleri: Yürütücü Yetiştirme Eğitimi

mimarizm.com / 19 Aralık 2023
Mimarlar Odası Ankara; Ankara ve yolu/eseri Ankara’dan geçen yazarlara odaklanacak bir hafıza yürüyüşü tasarlamak üzere, 30 Aralık 2023 ve 27 Ocak 2024 tarihleri arasında teorik bir eğitim düzenliyor.

Mimarlar Odası Ankara, 30 Aralık 2023 ve 27 Ocak 2024 tarihleri arasında "Yazarların İzinde Kent Yürüyüşleri: Yürütücü Yetiştirme Eğitimi" düzenliyor.

"Edebiyat bir sanatsal üretim olmasının yanında, tarihsel dönüşümleri, maddi kültürün ve gündelik hayatın değişimini, toplumu, ilişki biçimlerini, söylemsel farklılıkları, hasılı yaşadığımız hayatı anlamak, tahlil etmek için birçok ipucu sunar okura. Aynı zamanda kolektif belleğin inşasında ya da o kolektif bellekten dışlananların görünür olmasında önemli bir rolü vardır.

Yazarların yaşadıkları dönemin, yaşamlarında belirleyici rolü olan mekanların izleri eserlerinde sürülebilir. Gündelik rotalarında veya müdavimi oldukları, sıklıkla yollarını düşürdükleri mekanlardan, duraklardan oluşan saklı coğrafyalarında yeri olan bir ev, bir park, bir meydan, bir çıkmaz sokak, bir meyhane, hatta bir ağaç altı beliriverir sayfalar arasında. Hatta bazen bir eserin ana kahramanı o şehirlerden biridir.

Ankara’da yaşamış ve yazmış yazarların izini süreceğimiz eğitimde, ilk olarak edebiyattaki mekan kurgularının bir kentin ve bunun da ötesinde bir toplumun anlaşılmasındaki rolü ve önemi konuşulacaktır. Kentsel hafızanın canlandırılmasının, politik, kültürel ve sosyoekonomik kazanımları anlatılacaktır. Kentsel hafızaya dair veri toplama tekniklerinin neler olduğu öğrenilecektir.

Eğitimde odak, Ankara ve yolu/eseri Ankara’dan geçen yazarlardır. Katılımcılar teorik eğitimin bitiminden sonraki 15 günlük sürede seçtikleri yazarın mekânsal dolaşımını takip ederek bir hafıza yürüyüşü tasarlayacaklardır.

Katılımcılar tarafından içeriği oluşturulan ve hazırlanan rotalar ve verilecek bilgiler, seçici kurul tarafından değerlendirilerek rotalar Mimarlar Odası Ankara Şubesi çatısı altında organize edilecek “Kent Hafızası Yürüyüşleri” kapsamında düzenli aralıklarla gerçekleştirilecektir.

30 Aralık 2023 - 27 Ocak 2024 tarihleri arasında Mimarlar Odası Konferans Salonu'nda gerçekleştirilecek eğitime kayıt yaptırmak isteyenlerin info@mimarlarodasiankara.org adresine başvuru yapması gerekmektedir.

EĞİTİM PROGRAMI:

30 Aralık 2023 | Cumartesi | 13.00 - 16.00  
Sosyopolitik ve Kültürel Analiz Aracı Olarak Edebiyat
Doç. Dr. Kadir Dede, Hacettepe Üniversitesi

6 Ocak 2024 | Cumartesi | 13.00 - 16.00
Kentsel Hafıza Nasıl İnşa Edilir?
Prof. Dr. Funda Şenol

13 Ocak 2024 | Cumartesi | 13.00 - 16.00
Veri Toplama Teknikleri ve Arşiv Kullanımı
Doç. Dr. İhsan Seddar Kaynar

20 Ocak 2024 | Cumartesi | 13.00 - 16.00
Yazarlar rotası atölyesi
Tezcan Karakuş Candan
Yavuz İşçen
Prof. Dr. Funda Şenol

27 Ocak 2024 | Cumartesi | 13.00-15.00
Rotaların değerlendirilmesi ve katılım belgelerinin dağıtılması

Yürütücü Yetiştirme Eğitimi Hakkında
Süre/Kredi:
14 saat
Kontenjan: 25 kişi

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :