İstanbul Buluşmaları 2016: “İstanbul'u Paylaşmak”

mimarizm.com / 07 Nisan 2016
2007 yılından bu yana her yıl belirli temalar çerçevesinde İstanbul gündemini takip etmeyi hedefleyen "İstanbul Buluşmaları"nın onuncusu, 13 Nisan 2016 tarihinde "İstanbul'u Paylaşmak" başlığıyla MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü ev sahipliğinde Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu'nda gerçekleşecek.

Son yıllarda yükselen bir ivmeyle İstanbul'a dayatılan mekânsal kararlar, özellikle Gezi'den sonra günden güne daha yoğun hissedilen bir toplumsal duyarlılığa karşılık geliyor. İstanbul Buluşmaları'nın "Bizim İstanbul" ve "2000'li Yıllarda İstanbul'da Birlikte Yaşam" temaları çerçevesinde geçtiğimiz iki yıl içinde irdelediği 'kent hakkı' odaklı mücadele biçimleri ile 2000'li yıllarda en çok zarar gören değerlerimizden biri olan birlikte yaşam kültürü, mekânın ve mekânsal adaletin farklı perspektiflerden tartışılması ihtiyacına işaret ediyor.

Bu bağlamda etkinliğin bu yılki gündemi, "İstanbul'u Paylaşmak" olarak belirlendi. Buluşmanın ilk oturumunda, etkinlik öncesinde düzenlenen öğrenci atölye çalışmasının sonuçları ve çerçeve sunuş yer alacak. Bu sunuşun ardından; "Paylaşma Hukuku" başlıklı ilk oturumda mekânsal adalet, yozlaşma ve dönüşüm konuları etrafında tartışmalar gerçekleştirilecek. "Paylaşmanın Üretkenliği" başlıklı ikinci oturumda barış, dayanışma ve mülteciler konularında tartışmalar yapılacak ve etkinlik kapanış forumu ile sonlandırılacak.

Sempozyum programı için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :