Haziran'da SALT Galata Perşembe Sineması

mimarizm.com / 13 Mayıs 2016
SALT tarafından Garanti Mortgage desteğiyle hazırlanan Perşembe Sineması, Haziran ayında SALT Galata’da devam ediyor.

Beijing Taxi filminden bir kare, ©Journeyman Pictures


Perşembe Sineması programı bu yıl, dünya fuarları ve kupaları ile olimpiyatların, düzenlendikleri şehirlere geçici ve kalıcı etkilerine odaklanıyor. Haziran gösterimlerinin ardından, Eylül-Aralık aylarında programın ikinci bölümü gerçekleştirilecek.

Katılımın ücretsiz olduğu gösterimlere rezervasyon yapılmamaktadır. SALT Galata Oditoryum'da gerçekleşen gösterimlerin tümü saat 19.00'da başlamaktadır.


Gösterim Programı:

2 Haziran
Scott Huegerich ve Bob Miano, The World’s Greatest Fair [Dünyanın En Harika Fuarı], 2004

9 Haziran        
Debs Gardner-Paterson, Africa United [Birleşik Afrika], 2010

16 Haziran         
Miao Wang, Beijing Taxi [Pekin Taksi], 2010

23 Haziran        
Yakında duyurulacak.


Filmler Hakkında:

The World’s Greatest Fair [Dünyanın En Harika Fuarı] (2004)
Yönetmen: Scott Huegerich ve Bob Miano
116 dakika
İngilizce; Türkçe altyazılı 

Theodore Roosevelt’in “Amerikan yüzyılı” olarak nitelendirdiği dönemin başlangıcıdır. 1904 St. Louis Dünya Fuarı’nın o zamana kadarki en iyi ve kapsamlı fuar olması amaçlanır; öyle de olur… Bir dizi ilgi çekici, samimi ve eğlenceli hikâye üzerinden ilerleyen bu belgesel film, Amerika tarihinin önemli bir kesitine odaklanıyor.

Resmi olarak “Louisiana Satınalma Fuarı” adıyla bilinen fuar, Amerika Birleşik Devletleri’nin 1803’te Louisiana topraklarını Fransa’dan satın alışının 100. yıl dönümü kutlaması olarak planlandı. Hem bölgedeki ticari fuarların devamı olan hem de tüketim malları ile popüler kültürü ilk kez bir arada halkın ilgisine sunan sergi, pek çok dünya fuarı gibi ardında mimari izler bıraktı. Fuardaki yapıların birçoğu geçici bir süre için inşa edilmiş olmakla birlikte, Palace of Fine Arts yapısı halen Saint Louise Art Museum olarak faaliyet göstermektedir.

The World's Greatest FairThe World’s Greatest Fair filminden bir kare, ©Janson Media

Africa United [Birleşik Afrika] (2010)
Yönetmen: Debs Gardner-Paterson
88 dakika
İngilizce; Türkçe altyazılı 

Africa United [Birleşik Afrika], 2010 FIFA Dünya Kupası’nın Johannesburg’taki açılış törenine katılmak için yaklaşık 5000 km yol kateden Ruandalı üç çocuğun hikâyesini anlatır. Yanlış otobüse binerek Kongo sınırını geçen çocuklar, kendilerini birden bir felaketin ortasında bulur; ne kimlik ne para ne de inandırıcı bir mazaretleri vardır. Mülteci kampına yerleştirilen bu üç cingöz, akıl almaz bir marifetle, ellerindeki Dünya Kupası afişini harita yaparak kamptan kaçmayı ve hayallerini gerçekleştirmeyi başarır. Yedi ülkede geçen bu yolculuk, daha önce görülmemiş bir Afrika’yı gün yüzüne çıkarıyor.

FIFA Dünya Kupası, 1930’da Uruguay’daki ilk resmi organizasyondan 2000’lere kadar Amerika ve Avrupa kıtası ülkelerinde yapıldı. Asya’daki ilk organizasyon 2002’de gerçekleştirildi. Yalnızca Afrika ülkelerine aday olma hakkının tanındığı 2010 Dünya Kupası’nın ev sahibi ise, oylamada Mısır ve Fas’ı geride bırakan Güney Afrika Cumhuriyeti oldu. 

Garanti Mortgage tarafından desteklenen Perşembe Sineması kapsamındaki bu gösterim, British Council’in işbirliğiyle gerçekleştirilmektedir. 

Africa UnitedAfrica United filminden bir kare, ©Chantier Films

Beijing Taxi [Pekin Taksi] (2010)
Yönetmen: Miao Wang
78 dakika
Mandarin; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Bu belgesel film, Çin’in sarsıcı bir dönüşümden geçmekte olan tarihî başkentinin güncel, sansürsüz ve zengin bir sinemasal portresini çizer. 2008 Pekin Yaz Olimpiyatları’nı fon olarak kullanan film, modern hayatın sorunları ve değişen değerleriyle yüzleşen üç taksi şoförünün hayatını gerçekçi bir yaklaşımla aktarır. Mizah ve sessiz bir kararlılıkla harmanlanan gündelik hayat mücadelelerine yer veren film, Çin’in dönüşen kalıplarının karmaşık ve bir o kadar da çelişkili tabiatına dikkati çeker. 

Pekin’in 2008 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak olması, uluslararası tanınırlıkta çeşitli projeleri de içeren devasa bir inşaat sürecini başlattı. Bunlardan “Kuş Yuvası” olarak da bilinen Ulusal Stadyum projesi, Basel merkezli Herzog & de Meuron mimarlık ofisi tarafından, yerel kurumlardan China Architecture Design & Research Group ile uluslararası mühendislik firması Arup işbirliği ve Ai Weiwei’nin sanat danışmanlığında hayata geçirilmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :