Düzce Umut Atölyesi 1. Yaşını Kutluyor

mimarizm.com / 18 Kasım 2015
S.S. Evsiz Depremzedeler Dayanışma ve Konut-Yapı Kooperatifi’nin çağrısıyla, farklı disiplinlerden birçok meslek insanının bir araya gelerek oluşturduğu Düzce Umut Atölyesi, 20 Kasım'da Studio-X İstanbul'da birinci yaşını kutlayacak.

Düzce Umut Atölyesi'nden gelen davet şöyle: 

Harcımıza umut kat

Düzce Umut Atölyesi 1 yaşında! Bundan tam 1 yıl önce S.S. Evsiz Depremzedeler Dayanışma ve Konut-Yapı Kooperatifi’nin çağrısıyla farklı disiplinlerden birçok meslek insanı bir araya geldik ve “Birlikte Mücadele, Birlikte Tasarım” dedik. Birinci yaş günümüzde “Birlikte İnşaat” aşamasındayız ve sana ihtiyacımız var.

20 Kasım 2015 Cuma, saat 19.00’da Studio-X’te hem geçirdiğimiz eşsiz bir yılı hem de Düzce Umut Evleri’nin tasarımını büyük bir partiyle paylaşacağız. Doğum günümüze gel, tanışalım, birlikte neler yapabileceğimizi konuşalım!

234 konut, 1 mahalle, onlarca gönüllü, çokça umut!

Her şey 1999’da Marmara’da gerçekleşen 2 büyük depremi kiracı olarak karşılayan depremzedelerin sağlıklı ve güvenli konut talebini bir hak mücadelesine dönüştürmesiyle başladı. Düzce’de yaşayan kiracı depremzedeler önce dernekleşti, sonra kooperatifleşti. 15 yıllık “Birlikte Mücadele”nin ardından arsa tahsisi gerçekleşti, sıra birlikte yaşayacakları konut tasarımına geldi.

Kiracı depremzedelerin açık çağrısını duyan birçok farklı disiplinden meslek insanı 1 yıl önce tam da bu zaman bir araya geldik. Önce depremzedelerle “Birlikte Tasarım”ı nasıl kurgulayabileceğimizi düşündük, sonra tasarıma katılımı destekleyecek oyunlar oynadık, yazdık, çizdik, düşündük, tartıştık. Birinci yaşgünümüzde, 12 Kasım depreminin üzerinden 16 yıl geçmişken, Düzce Umut Evleri’nin projesi hazır!

Umudunu al da gel, harcımıza umut kat!

234 konutluk bir yaşam alanı inşa edeceğiz! Depremzedelerin mücadelesi bize sürekli çoğalarak ve dayanışarak altından kalkılamayacak hiçbir şey olmadığını öğretti. İnşaat aşamasında da depremzedelerle dayanışmak, maliyetin altında birlikte kalkmak ve başka bir inşaat sürecinin mümkün olduğunu göstermek istiyoruz.

Tam da bu yüzden adı “Birlikte İnşaat”! “Ben inşaattan anlamam” deme, umudunu al da gel!

Aramıza katılman, vereceğin fikir, düzenlemek istediğin kampanya, üreteceğin bir eser, yazacağın bir yazı, yapacağın bağış, önereceğin malzeme, tanıştıracağın bir arkadaşın, söyleyeceğin bir söz çok önemli!

Birinci yaş günümüzde çoğalmak, seni de aramızda görmek, hayalimizi, umudumuzu paylaşmak ve birlikte umut etmenin aklımıza gelmeyen yollarını konuşmak istiyoruz.

Düzceli Kiracı Depremzedelerin mücadelesi ve bir yıldır yaptığımız çalışmalar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istersen blogumuzu ziyaret edebilir, sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsin:

duzceumutatolyesi.wordpress.com
facebook.com/duzceumutatolyesi
twitter.com/duzceumutatolye


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • Sami KILIÇ 9 yıl önce Maneviyatında, yardıma ihtiyaç duyan insanlara yardım etmeyi erdem sayan,altın kalpli meslek uzmanlarının hazırladığı harca imkanları dahilinde umutla katılmak,katılanlar adına onurdur.Sevgi ve saygılarımla.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :