DAÜ Tasarım Haftası 2012: “Deneysel Tasarım/Deneysellik"

mimarizm.com / 11 Mayıs 2012
DAÜ Tasarım Haftası 2012: “Deneysel Tasarım/Deneysellik"

DAÜ Mimarlık Fakültesi ve DAÜ Tasarım Kulübü işbirliğinde düzenlenen Uluslararası Tasarım Haftası'nın ikincisi, 16-18 Mayıs 2012 tarihleri arasında yapılacak. "Deneysel Tasarım/Deneysellik" teması altında gerçekleşen buluşmada, tasarımın özünü oluşturan deneyerek yaratma sürecine vurgu yaparak, farklı deneyimler ve deneyimlemeler aracılığı ile öğrenim sürecine katkı koymak amaçlanıyor.
Tasarım haftaları, tasarım alanına dahil tüm paydaşların, profesyonel ya da tasarım alanında eğitim gören öğrencilerin, zamanın getirdiklerine yön veren tasarımın odaklandığı bir ortamın yaratılması bakımından özellikle de alanda yetişen yaratıcı bireylerin vizyon gelişimine önemli katkı yapan etkinliklerin başında gelmektedir. Bu vizyonla, DAÜ-Mimarlık Fakültesi 'nde kurgulanmış bu türdeki etkinlikler eğitim programlarının önemli yapı taşlarını oluşturmaktadır. Öğrenciler teorik olarak edindikleri kuramsal bilgileri, tasarım stüdyolarında uygulayarak deneyimlerken aynı zamanda bu gibi etkinliklere katılarak farklı görüşler ile daha da pekiştirmektedirler. Tasarım odaklı eğitim farklı deneyimler ve deneyimlemeler ile güçlenmekte ve tasarımcı adayının vizyonu çeşitli deneyimler sonucunda ivme kazanmaktadır. Bu gibi etkinliklerin eğitime heycan ve ivme getirmesi ve motivasyonu artırması gerçeği ile süreklilik kazanması önem taşımaktadır.

2011'de tasarımın çok boyutluluğunu ve DAÜ Mimarlık Fakültesi vizyonunda benimsenen çok boyutluluğun/çeşitliliğin zenginliğine vurgu yapan "Rengarenk" teması ile gerçekleşen etkinlik yerli, yabancı birçok davetli konuşmacının seminerleri ve atölye çalışmaları ile başarılı sonuçlar getirmişti. Dünyaca ünlü Japon mimar Kengo Kuma; son dönemde Türkiye'de adını sıklıkla duyduğumuz ve önemli projelere imza atan mimar Kenan Pençe; hem mimar hem de moda tasarımcısı olarak tasarım alanına önemli işler ile adını yazdıran Niyazi Erdoğan; yakın dönemde tüm dünyada tasarımın önemli odaklarından birisi olan "Parametrik Tasarım" olgusu çerçevesinde çalışmalar yürüten Alper Derinboğaz ve Salih Küçüktuna bu etkinliğe katılan isimler arasında yer aldı.

Uluslararası Tasarım Haftası'nın bu seneki teması ise "Deneysel Tasarım/Deneysellik - Experimental Design/Experimentality" olarak belirlendi. 2012 buluşmasında, tasarımın doğasında bulunan, hatta özünü oluşturan deneyerek yaratma sürecine vurgu yaparak, farklı deneyimler ve deneyimlemeler aracılığı ile öğrenim sürecine katkı koymak amaçlanıyor.

Bu doğrultuda, Tasarım Haftası'nın ilk ayağı poster tasarım yarışması ile başlatıldı. Uluslararası Tasarım Haftası'nın tanıtım posteri, "Deneysel Tasarım" ana teması kapsamında, DAÜ Mimarlık Fakültesi öğrencileri arasında açılan yarışma sonucunda belirlendi. Başvuru süreci 14 Şubat'ta başlayan yarışmaya 64 poster tasarımı ile Mimarlık Fakültesi öğrencileri katkı koydu. 19 Mart'ta gerçekleştirilen değerlendirme sonucunda Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencisi Arash Sepahi ve Görsel İletişim Bölümü öğrencisi Shiva Parhizkari'nin ortak tasarımı Uluslararası Tasarım Haftası'nın ana posteri olmaya hak kazandı. 

DAÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyeleri ile yurtiçi ve yurtdışından davetli akademisyenlerin kurguladığı ilginç atölye çalışmaları, Tasarım Haftası 2012'nin de renkli geçeceğinin habercisi gibi görünüyor.


Uluslararası Tasarım Haftası 2012 ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için
tıklayınız. 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :