Cumartesi Aurası: Prof. Dr. Ufuk Doğrusöz

mimarizm.com / 23 Haziran 2021
AURA İstanbul, Cumartesi Aurası konferans dizisi kapsamında 26 Haziran’da gerçekleştireceği dijital etkinlikte Prof. Dr. Ufuk Doğrusöz’ü ağırlıyor.

Mimarlık, iç mimarlık, kentsel tasarım ve peyzaj konularıyla ilgilenen genç katılımcılara tek yarıyıllık yoğun bir çalışma ortamı sunan İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi - AURA İstanbul’un, sertifika programı dahilinde mimarlık, şehircilik, sanat, felsefe, edebiyat ve teknoloji dallarında düzenlediği disiplinler arası konferans dizisi Cumartesi Aurası; Y. Mimar ve Y. Kent Plancısı Prof. Dr. Ufuk Doğrusöz’ün katılımıyla devam ediyor.

“Mimarlıkta Bilimsel Araştırma: Nedir? Ne Değildir?” başlıklı dijital konferans, 26 Haziran Cumartesi günü saat 16.00’da Zoom platformunda düzenlenecek.

Stoneline desteğiyle gerçekleşen etkinliğe katılım herkese açık ve ücretsiz olacak.

Detaylı bilgi ve kayıt için tıklayın.

Eventbrite üzerinden kayıt olan katılımcılara Zoom oturum linki e-posta yoluyla iletilecek.

 

*

Ufuk Doğrusöz Hakkında

1951 de doğdu, ilk,orta ve lise eğitimini Galatasaray Lisesinde da tamamladıktan sonra 1970’te girdiği İ.D.G.S.A yı 1976 Y.Mimar olarak bitirdi ve Bina Bilgisi kürsüsüne asistan olarak atandı.

1978 Fransız hükümeti bursuyla doktora eğitimi için Paris’e giderek, bir yandan mimarlık tasarımının modelleştirilmesi konulu doktora araştırmasını diğer yandan şehircilik eğitimi sürdürdü. Centre de Recherche D’Urbanisme ve Paris 8 Üniversitesi Şehircilik Enstitüsünde Lisans ve Y. Lisans yaptı. Henri Prost İstanbul planı ile ilgili tez ile şehircilik doktora yeterlik programını tamamladı. Mimari tasarım ve eğitimine yönelik doktora çalışmaları bağlamında psikoloji ve eğitim bilimleri ön lisans programlarını izledi. 1984’te Paris 5 Sorbonne’da eğitim bilimleri ön lisansı ve 1986 da psikoloji lisans eşdeğerliğini aldı. 12 yıl süresince Paris’te, 1990’dan 2009’a kadar Strasbourg'da yaşadı. Kentsel ve toplumsal eşitlik kurumunda Kentsel dönüşüm alanında çalıştı. 1998 de MSÜ’den doktor ünvanını aldı. 2009 yılında yurda dönerek, 2011 yılında MSGSÜ Mimarlık Fakültesi’nde kadrolu öğretim üyesi olarak yeniden etkin akademik yaşama döndü, 2013 yılında Doçent 2019’da profesör oldu. MSGSÜ dışında Işık Üniversitesi’nde çalıştıktan sonra şimdilerde Nişantaşı Üniversitesi’nde çalışmakta, MSGSÜ’de Bina Bilgisi Y. Lisans ve Doktora programlarında ders vermekte, Y. Lisans ve Doktora araştırma programları danışmanlığı yapmaktadır.

Mimari tasarım tarihi ve eğitiminin kavranmasına yönelik, semiotik, bilişsel ve iş psikolojisi, ergonomi, eğitim bilimleri, nörobilimler, ve genel bilgibilim ve felsefe ağırlıklı çok disiplinli inceleme ve araştırma alanlarında çalışmalarını sürdürmekte.

2016 -2020 yılları arasında MİAK Akreditasyon kurulu üyeliği yaptı.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :