Cumartesi Aurası: Aslı Özbay

mimarizm.com / 25 Ocak 2023
Cumartesi Aurası, 28 Ocak Cumartesi günü saat 15.00’da, Mimar ve Restorasyon Uzmanı Aslı Özbay'ı ağırlıyor.

Mimarlık, iç mimarlık, kentsel tasarım ve peyzaj konularıyla ilgilenen genç katılımcılara tek yarıyıllık yoğun bir çalışma ortamı sunan İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi - AURA İstanbul’un 2017 yılından bugüne herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlediği Cumartesi Aurası disiplinler arası konferans dizisi, 2022 yılı Güz Dönemi itibarıyla AURA İstanbul’un Beşiktaş’ta yer alan merkezinde yüz yüze olarak devam ediyor.

Mimarlık, şehircilik, sanat, edebiyat, teknoloji ve felsefe dallarında tartışma, buluşma ve farkındalık ortamı oluşturmayı hedefleyen Cumartesi Aurası konferans dizisi, 28 Ocak Cumartesi günü saat 15.00’te, Mimar ve Restorasyon Uzmanı Aslı Özbay'ı "Anadolu Kırsalında Koruma ve Dönüştürme Meseleleri: Kapadokya, Halfeti" başlıklı konferansıyla ağırlıyor.

Stoneline desteğiyle düzenlenen etkinliğe katılım herkese açık ve ücretsiz olacak.

Detaylı bilgi ve kayıt için tıklayın

 

*

Aslı Özbay Hakkında

Aslı Özbay mimarlık eğitimini İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde (sonradan MSGSÜ) 1988’de tamamladı. Restorasyon alanındaki yüksek lisans derecesini ODTÜ’den aldı. 1987-2002 döneminde ağırlıkla meslek örgütlerinde ve mimarlıkla ilgili yayın ve etkinlik organizasyonlarında görev aldı. Mimarlar Odası, Serbest Mimarlar Derneği, Mimarlar Derneği 1927, Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı ve Yapı-Endüstri Merkezi için çalıştı. Mimarlık, Yapı, Mimar dergilerinin yazı işlerinde ve ulusal ölçekli sergi, ödül, kongre programlarının organizasyonunda görev üstlendi.

2002’de ‘TH-İDİL Mimarlık’ ekibi ile birlikte Mustafapaşa-Sinasos Koruma Amaçlı İmar Planı vesilesiyle Kapadokya’da çalışmaya başladı. O tarihten buyana, ağırlıkla Kapadokya’da ve restorasyon içerikli olmak üzere, çok sayıda proje ve uygulamanın içinde yer aldı.

2010-2020 arasında, Uçhisar’daki ‘Argos Yapı’ firması tarafından gerçekleştirilen proje ve uygulama çalışmalarını yönetti. Bu dönemde, ağırlığı Uçhisar Köyü içinde yer alan ve biri (Müze Salon) koruma alanında Ulusal Mimarlık Ödülü’ne değer bulunan çok sayıda restorasyon ve yeni yapı projesine imza attı. Kapadokya sivil mimarisi konusunda tasarım ve uygulama ile edinilen özgün bilginin yaygınlaşması amacıyla, mimarlık okullarında ve kongrelerde çok sayıda bildiri verdi. ‘Argos Şirketler Grubu’ için, Kapadokya’da mimarlık ve koruma temalı çok sayıda panelin ve konferansın gerçekleşmesini koordine etti. 2019’da Uçhisar’da gerçekleştirilen “Koruma ve Vernaküler Mimarlık / Uluslararası Kapadokya Çalıştayı” projesi bu çalışmaların önemli uluslararası ayaklarından biridir.

Halen, ortağı olduğu TH-İDİL Mimarlık ofisi bünyesinde serbest meslek çalışmalarını sürdürmektedir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :