Bir Zamanlar Adapazarı’nda: “Yirminci Yüzyıl Başlarında Osmanlı Toplumunda Bir Pogrom Girişimi”

mimarizm.com / 03 Eylül 2021
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün “Arka Oda Toplantıları”, 13 Eylül’de tarihçi Ümit Kurt’u, bundan tam 100 yıl önce Adapazarı’nda yaşanan bir pogrom girişiminin merkez-taşra ilişkisi üzerinden ele alınacağı konuşmasıyla konuk ediyor.

Adapazarı Ermeni mahallesi (1911), Orlando Carlo Calumeno Koleksiyon ve Arşivi

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün İstanbul çalışmalarına farklı bir boyut kazandırmak amacıyla düzenlediği Arka Oda Toplantıları, tarihçi Ümit Kurt’un sunumuyla devam ediyor. Yerel tarih, modern Türk milliyetçiliği, kolektif şiddet ve soykırım konularında araştırmalar yürüten Kurt, konuşmasında, İstanbul’daki siyasi atmosferin taşrada yaşanan bir pogrom girişimine nasıl etki ettiğini mercek altına alacak.

Bir mikro tarih çalışmasının anlattıkları

25 Şubat 1911 günü Adapazarı kazası dikkat çeken bir olaya sahne olur. Kazada ikamet eden üç Ermeni ve iki Rum erkek, hayatını fahişelik yaparak kazanan Boşnak bir Müslüman kadınla bir Ermeni’ye ait hamamda “toplu zina” yaparken yakalanır. Faillerin hâkim karşısına çıkarılarak mahkûm edilmelerini isteyen kaymakam Sırrı Bey, 1909 Adana Katliamı’nın da etkisiyle olaya siyasi bir içerik kazandırmaya çalışır. Tarihçi Ümit Kurt, Yirminci Yüzyıl Başlarında Osmanlı Toplumunda Bir Pogrom Girişimi: Adapazarı Adana Olmasın! başlıklı konuşmada, Adapazarı’nda gerçekleşen fuhuş olayı ve sonrasında yaşanan gelişmeler ışığında devlet ve toplum arasındaki ilişkileri yerel ve mikro ölçekte inceleyecek. İstanbul'daki siyasi atmosferin taşrayı nasıl etkilediğini ve merkezi yönetimin bu olaya nasıl tepki verdiğini mercek altına alan konuşmacı, bu gelişmelerin dönemin İstanbul siyasetine ve siyasi aktörlerine yansımaları üzerinde de duracak.

Çevrimiçi konuşma etkinliği 13 Eylül Pazartesi günü saat 18.00’de Zoom uygulaması üzerinden ücretsiz izlenebilir.

Etkinlik dili Türkçedir. Zoom uygulaması üzerinden gerçekleşecek etkinliğe kayıt olmak için tıklayın

 

*

Ümit Kurt Hakkında

ODTÜ’deki lisans ve Sabancı Üniversitesi’ndeki yüksek lisans eğitiminin ardından 2016’da Clark Üniversitesi Tarih Bölümü’nde doktorasını tamamladı. Ermeni Soykırımı, mikro/yerel tarih, modern Türk milliyetçiliği ve kolektif şiddet gibi konularda yerli ve uluslararası birçok dergi ve kitapta makaleleri yayımlandı. Son kitabı The Armenians of Aintab: Economics of Genocide in an Ottoman Province Harvard University Press tarafından Nisan 2021’de yayımlandı. Diğer kitapları arasında Türk’ün Büyük Biçare Irkı: Türk Yurdu’nda Milliyetçiliğin Esasları (1911–1916) (İletişim, 2012) ve Kanunların Ruhu: Emval-i Metruke Kanunlarında Soykırımın İzini Sürmek (Taner Akçam ile birlikte, İletişim, 2012) sayılabilir. Ayrıca Kıyam ve Kıtal: Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Kolektif Şiddet (Güney Çeğin ile birlikte, Tarih Vakfı, 2015) ve Türkiye’de Tarih ve Tarihçilik: Kavramlar ve Pratikler (Doğan Gürpınar ile birlikte, Heretik Yayınları, 2018) kitaplarını derledi, Ermeniceden Türkçe ve İngilizceye kitaplar tercüme etti. 2021’de Calouste Gulbenkian Vakıf tarafından “Armenian Research Excellency” ödülüne layık görüldü. 2016¬–2017’de Harvard Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Merkezi’nde doktora sonrası araştırmacı olarak bulunan Kurt, halen The Van Leer Jerusalem Institute’a bağlı Polonsky Academy’de araştırmacı olarak çalışıyor ve Hebrew University of Jerusalem’de ders veriyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :