Halep ve İstanbul Musikilerinin Etkileşimi

mimarizm.com / 26 Mayıs 2021
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün düzenlediği “Arka Oda Toplantıları”, 27 Mayıs günü Halepli perküsyon sanatçısı İbrahim Muslimani'nin katılımı ile devam ediyor.

Halep, 1914. Sazendeler: Neyzen Abdületif Elnebki, udi Rahmo Şubbo, kanuni Yakup Gazaleh, Selim Gazaleh, kemani Sami Elşevva, ritim Murad Feraye, arkadaki adam şef Ali Elderviş.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün İstanbul çalışmalarına farklı bir boyut kazandırmak amacıyla düzenlediği Arka Oda Toplantıları, Suriye’nin unutulmaya yüz tutmuş musiki mirası üzerine arşivleme ve yeniden icra çalışmaları yürüten İbrahim Muslimani’nin katılımı ile devam ediyor. “Halep ve İstanbul Musikilerinin Etkileşimi” başlıklı konuşmada, eski bir Osmanlı vilayeti olan Halep’in zengin kültüründe hala izleri bulunan Türk-Arap musiki sentezi mercek altına alınacak. İki şehrin müziklerinin birbirinden nasıl etkilendiğini inceleyen sunumda, unutulmaya yüz tutmuş eserlerden yola çıkılarak, bu zengin kültürel mirasın genç nesillere nasıl aktarılabileceği tartışılacak.

Halep-İstanbul hattında iki önemli isim

Halepli ve İstanbullu musikişinas ve talebelerin karşılıklı ziyaretleri Osmanlı mecmualarında yer alan ancak günümüzde unutulmuş pek çok söz ve saz eserinin Halep musikisi içerisinde yer bulmasını mümkün kılmıştır. Halep musikisinin en özel türlerinden biri olan muvaşşah da Türk ve Arap musikisinden izler taşıyan bir tür olma özelliği taşır.

İbrahim Muslimani, Halep ve İstanbul musikilerinin etkileşimini mercek altına alacağı sunumda, bu alanın iki büyük ismine değinecek. Bu isimlerden ilki, Halep Mevlevihanesi dervişlerinden Neyzen Ali Derviş (1882–1952). Osmanlı Devleti’nin ilk resmi müzik okulu olan Dârülelhan'da öğrendiği İstanbul musikisini talebelerine aktaran Neyzen Ali Derviş, hoca olarak bulunduğu Halep’te ve farklı dönemlerde ziyaret ettiği Mısır, Irak, Tunus musiki enstitülerinde, İstanbul ve Halep musiki mirasının makam ve usullerini anlatmıştır. Sunumun odağındaki ikinci isim olan, Halepli ünlü bestekar Omar Batş (1885–1950) ise Osmanlı musikisi ile askerlik döneminde tanışmış ve çok etkilenmiştir. Konuşmada, İstanbul musikisinin makam icra üslubu ve usullerinin Halep müziği üzerindeki etkileri bu iki ismin besteleri aracılığıyla irdelenecek.

Kaybolmaya yüz tutmuş ortak bir mirası yeniden gündeme getirmeyi hedefleyen “Halep ve İstanbul Musikilerinin Etkileşimi” başlıklı konuşma, 27 Mayıs Perşembe günü saat 18.00’da Zoom uygulaması üzerinden ücretsiz izlenebilir.

Etkinlik dili Türkçedir. Zoom uygulaması üzerinden gerçekleşecek etkinliğe kayıt olmak için tıklayın

 

*

İbrahim Muslimani Hakkında

Halepli perküsyon sanatçısı Muslimani, 2006’dan bu yana Suriye’nin unutulmaya yüz tutmuş musiki mirası üzerine arşivleme ve eserlerin yeniden icrası üzerine çalışmalar yürütmektedir. 2009’da kendi kurduğu müzik grubu Nawa Band ile hazırlanmış, 2014’te yayınlanmış “Ancient Sufi Invocations and Forgotten Songs from Aleppo” adlı bir albümü mevcuttur. 2016’da Gaziantep’te kurduğu Nefes Kültür Sanat Derneği’nin yönetim kurulu başkanıdır. 2019’da Gaziantep Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nden mezun olmuştur. Muslimani’nin 2009 yılında kurduğu müzik grubu Nawa Band, Halep musikisinde unutulmuş veya unutulmaya yüz tutmuş eserleri gün yüzüne çıkarmayı hedeflemektedir. Ayrıca Nefes Kültür Sanat Derneği çatısı altında devam eden Nefes Müzik Okulu Projesi ile çocuklara, gençlere ve musikiye gönül vermis bireylere bu eserler öğretilmekte, bu mirasın korunması ve aktarılması sağlanmaktadır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :