Arredamento ile Ayın 14’ü: Mekan Kurucu Olarak Korku ve Mimarlık

mimarizm.com / 06 Eylül 2021
Arredamento Mimarlık’ın çevrimiçi düzenlediği “Güncel Mimarlık Tartışmaları: Arredamento ile Ayın 14’ü” dizisinin yeni bölümünde Ezgi Tuncer, Kutlukhan Kutlu ve Uğur Tanyeli mimarlık alanında korkuların mekan üretimine yaptığı etkileri ve bunun ortaya koyduğu sorunsalları tartışacaklar.

Arredamento Mimarlık, Mayıs ayında “Güncel Mimarlık Tartışmaları: Arredamento ile Ayın 14’ü”  başlıklı yeni bir söyleşi dizisine başladı. Her ayın 14’ünde gerçekleşecek etkinlikte mimarlık ve ilgili alanlardan farklı isimlerin katılımıyla derginin gelecek sayılarında temalaştırılması planlanan yeni başlıkların güncel bir tartışmaya kapı aralayacak biçimde gündeme taşınması hedefleniyor.

14 Eylül 2021 tarihindeki bölümünde Ezgi Tuncer, Kutlukhan Kutlu ve Uğur Tanyeli mimarlık alanında korkuların mekan üretimine yaptığı etkileri ve bunun ortaya koyduğu sorunsalları tartışacaklar.

Korku ile mimarlığın ve genelde mekansal pratiklerin ilişkisi son yılların önemli tartışma ve araştırma başlıklarından biri. Konu, konutun mikro-ölçeğinden kentin makro-ölçeğine dek pek çok açıdan irdelendi ve hala irdeleniyor. Türkiye ve İstanbul özelinde 18. yüzyıldan, Batı Avrupa’da 19. yüzyıldan başlayarak metropol korkular esinliyor, tekinsizlik anlatıları çerçevesinde yazılıyor. Bugüne doğru yaklaşıldıkça bu korku atmosferi azalmak yerine, giderek daha da yoğunlaştı. Daha önemlisi, çoğu durumda korku reel olmaktan fazla, başka toplumsal paranoyalarla ilişkili ve kurgusal olabiliyor. Hatta kimi zaman korku ve korkanlar gerçekse de korkutanlar mevcut olmayabiliyor. Bu üçlü söyleşide korkunun mekansal-mimari serüveni özellikle İstanbul’a odaklanarak incelenecek.

Duravit’in katkılarıyla gerçekleşecek “Mekan Kurucu Olarak Korku ve Mimarlık” başlıklı söyleşi 14 Eylül 2021 tarihinde saat 19:00’da Zoom platformu ve YouTube'dan canlı olarak izlenebilecek.

Dizinin Mayıs ayında gerçekleşen ilk bölümünde Uğur Tanyeli, Esen Karol ve Bülent Erkmen mimarlığın medyatik suretlerini; Haziran ayında gerçekleşen ikinci bölümünde ise Suha Özkan, Emre Arolat ve Uğur Tanyeli mimarlık ödüllerinin geldiği yeri ve açmazlarını tartışmıştı. İlk iki bölümün kaydına Binat İletişim ve Danışmanlık’ın YouTube, Spotify, Apple Podcast ve Google Podcast hesaplarından ulaşılabilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :