YILLIK Yazı Başvurularını Bekliyor

mimarizm.com / 29 Nisan 2024
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü tarafından yayımlanan YILLIK dergisinin Aralık 2024 ve 2025’te çıkacak yeni sayılarına başvurular başladı. Son teslim tarihi 24 Haziran.

YILLIK: Annual of Istanbul Studies 6 (2024) ve 7 (2025) Yazı Çağrısı

YILLIK: Annual of Istanbul Studies, Aralık 2024 ve Aralık 2025’te yayımlanacak altıncı ve yedinci ciltleri için yazı başvurularını bekliyor. İstanbul Araştırmaları Enstitüsü tarafından, basılı ve çevrimiçi (DergiPark üzerinden) yayımlanan, hakemli, açık erişim ve uluslararası akademik bir dergi olan YILLIK, İstanbul’un geçmişi ve bugününe dair en yeni ve ileri araştırmalara yer vermeyi amaçlıyor. YILLIK, SCOPUS ve  the MLA International Bibliography tarafından dizinleniyor.

YILLIK: Annual of Istanbul Studies, tarih, mimarlık ve sanat tarihi, arkeoloji, sosyoloji, antropoloji, coğrafya, şehir planlama, kent çalışmaları ve diğer ilgili beşeri ve sosyal bilim alanlarında çalışan araştırmacıların, İstanbul’un farklı dönemlerine dair, Türkçe ve İngilizce özgün makalelerine, deneme yazıları ve görsel makalelere (Meclis), kitap ve sergi incelemelerine açıktır.

Dergide yayımlanması için teslim edilen makaleler, önce Yayın Kurulu tarafından incelenir. Yayın Kurulu’nun konu ve kalite açısından uygun bulduğu makaleler, yazar isimleri gizlenerek, uzmanlık alanlarına göre Danışma Kurulu içinden ya da dışarıdan seçilen iki ayrı hakeme gönderilir. Hakemlerden gelen yorumlar, editörlerin yorumuyla birleştirilerek ve hakemlerin ismi gizlenerek makale sahibine geri gönderilir, makaleler duruma göre direkt kabul ya da reddedilebildiği gibi, yazarlardan revizyon da talep edilebilir.

Bu hakem süreci, araştırma makaleleri için zorunluyken, kitap ve sergi eleştirileri ile Meclis yazıları için Yayın Kurulu denetimi yeterli kabul edilir. YILLIK editörleri, başvuru ve değerlendirme süreçlerini mümkün olduğunca hızlı ve yapıcı bir şekilde yönetme sözü verir. Makalenin dergiye teslim edildiği tarihten hakem raporunun yazara iletilmesine kadar geçen sürenin 6 haftayla sınırlı olması hedeflenir.

Aralık 2024’de yayımlanacak altıncı cilt için son teslim tarihi 24 Haziran’dır. Revizyonla kabul edilen yazılardan bazıları, Aralık 2025’te çıkacak yedinci ciltte yayımlanabilir.

Her yıl bir öğrenci ya da doktorasını tamamlamasının üzerinden beş seneden fazla geçmemiş bir araştırmacının makalesi, YILLIK: Annual of Istanbul Studies Erken Kariyer Makale Ödülü'ne layık bulunur.

Bir kitap ya da sergi eleştirisi yazmadan önce, mükerrer inceleme olmaması için Yayın Kurulu’na danışmanızı tavsiye ederiz.

Daha fazla detay için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :