Mimarlıkta Krizin Bilgisini Üretmek

mimarizm.com / 19 Eylül 2019
Mimarlıkta Dayanışmacı Taban Hareketi'nin çağrıcısı olduğu "Mimarlıkta Krizin Bilgisini Üretmek" isimli forum 27 Ekim günü AURA İstanbul'da gerçekleştirilecek. Foruma konuşmacı olarak katılım için son gün ise 13 Ekim 2019.

Yaşanabilir çevreler, kamusal fayda ve emeğin korunması siyasetini yapabilmek, meslek politikası üretebilmek, dayanışmayı büyütmek için bir araya gelmiş mimarlardan oluşan mesleki bir topluluk olan Mimarlıkta Dayanışmacı Taban Hareketi’nin açık çağrı metni: 

“Bugün Türkiye’de yaşam çevrelerimize ve mimari üretimin emek süreçlerine doğrudan yansıyan sosyal, ekonomik ve ekolojik problemlerin derinleştiği bir tarihsel süreç içindeyiz. Bu süreçle ilişkilenen mimarlık alanındaki farklı öznelerin; kamuda ve özel sektörde ücretli çalışan mimar işçilerin, benzer sorunlarla mücadele eden serbest çalışan mimarların, mimarlık eğitiminde ve bilgi üretiminde rol alan işli/işsiz akademisyenlerin, mesleğini yapabilmesi engellenen ihraç edilmiş kamu çalışanlarının, öğrencilerin bir araya geldiği bir forum hayal ediyoruz.

Amacımız mimarlıkta işsizlik, mimarlıkta emek sömürüsü ve emeğin ikircikli dünyası, doğa katliamı, kent suçu gibi birbiri içine geçen konuları tartışarak kriz dediğimiz dönemin bizim açımızdan ne olduğunu anlamaya çalışmak, krizin mimarlar açısından güncel bilgisini üretmek, bir araya gelerek birbirimizden öğrenmek ve dayanışma/ mücadele zeminini kuvvetlendirmek".

Forumda Ön Görülen Tartışma Başlıkları
1. Krizin Bilgisini Üretmek
- İşsizlik, mimarlıkta daralan iş kapasitesi ve değişen emek sömürüsüne dair veriler üretildi mi? 
- Bu verileri hangi yöntemlerle üretiriz?
- Bu alanda çalışanlar, yan yana gelişler ve bilgi nasıl ortaklaşabilir?
- Bugün Türkiye’de işsizlik üzerinden yansıyan krizi mimarlar açısından nasıl tanımlarız?

2. Mimarlıkta Örgütlenme Arayışları
- Emek siyasetinin tarihini de göz ardı etmeden mimarlık alanında eşitlikçi üretimleri doğuracak, özendirecek yeni zeminler neler olabilir? 
- Kolektif/kooperatif/platform/dernek deneyimlerimizden neler öğrendik? 
- Mevcut ekonomik üretim ilişkileri içinde veya dışında alternatif mimari örgütlenmeler nelerdir? Üretim ilişkileri göz önüne alındığında bugün mesleki farkındalık ve etik nerede duruyor?

Konuşmacı Olarak Katılım
Forum bu sorularla derdi olan, bu konuda deneyimini, çalışma yöntemini, ürettiği bilgi ve pratiği paylaşmak isteyen kişilerin kısa sunumları üzerinden geniş tartışmalar (forum) şeklinde yürütülecektir.

Yukarıda belirtilen temel başlıklarda sunum yapmak isteyen kişilerin 13 Ekim 2019 tarihine kadar krizvemimarlik2019@gmail.com e-posta adresine sadece konuşmanın içeriğine dair net bilgi içeren başlık ve kısa özgeçmişlerini iletmeleri gerekiyor. Konuşmacı olarak katılımcıların sunumları 15-20 dakika olup, ağırlık forum kısmına verilecektir. Katılım ücretsizdir.

Takvim
Konuşmacı katılım için başvurular: 18 Eylül - 13 Ekim 2019
Katılımcılara e-mail üzerinden yanıt: 13 Ekim -18 Ekim 2019
Kesin program: 20 Ekim 2019

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :