DOCOMOMO 2011: “Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları VII”

mimarizm.com / 17 Ekim 2011
DOCOMOMO 2011: “Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları VII”DOCOMOMO_Türkiye Çalışma Grubu'nun "Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları" konulu etkinlikler dizisinin yedincisi, 9- 11 Aralık 2011 tarihlerinde Mersin Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nün ev sahipliğinde Mersin'de düzenleniyor. 

Toplantıya katkıda bulunmak isteyenlerin; erken 20. yüzyıldan 1970'lere kadar devam eden süreçte üretilmiş olan modern mimarlık örneklerini görsel ve yazılı belgelerle tanıtan veya yorumlayan poster sunuşlarını en geç 31 Ekim 2011 gününe dek iletmeleri bekleniyor.

Sunulacak yapıyı / yapı grubunu / yerleşimi tanıtan posterler etkinlik boyunca sergilenecek, ayrıca katılımcılar hazırladıkları yapıyı tanıtan kısa bir sözlü sunuş yapacaklar.

Davetli konuşmacıların sunuşlarının ve tartışma oturumunun da yer alacağı etkinliğin, 20. yüzyıl Türkiye mimarlığının bugüne kadar belgelenememiş olan örneklerine, özellikle de Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük kentler dışındaki üretime dikkat çekmesi ve oluşacak yeni bakış açılarıyla dönem mimarlığının yeniden yorumlanacağı bir tartışma ortamı yaratması amaçlanıyor.   

DOCOMOMO_Türkiye Çalışma Grubu Hakkında

Kamunun dikkatini 20. yüzyılda öne çıkan Modernizm'e çekmek ve "modern mimarlık, tasarım ve şehir plancılığı ürünlerini belgelemek ve korumak" amacıyla 1990 yılında oluşturulan uluslararası bir kuruluş olan DOCOMOMO (DOcumentation and COnservation of Buildings, Sites and Neighborhoods of the MOdern MOvement) bünyesinde oluşan Türkiye Çalışma Grubu 2002 yılında kurulmuş ve böylece Türkiye'deki modern mimarlık örneklerinin belgelenmesi ve korunması amaçlı bir girişim başlatılmıştır.

Üniversitelerin, Mimarlar Odası'nın ve çeşitli mimarlık yayın organlarının da benzer girişimlerinin son yıllarda hız kazandığı gözlenmektedir. Varolan literatürün sınırlarını aşmayı hedefleyen geniş kapsamlı bir belgeleme çalışması, dönem mimarlığının daha iyi anlaşılması ve korunması yönünde etkin rol oynayacaktır. 

DOCOMOMO_Türkiye Ulusal Çalışma Grubu, ilk kez 2004 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen "Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları" başlıklı Poster Sunuşları ile bu tür geniş katılımlı bir çalışmayı başlatmayı hedeflemiştir. Bu etkinliğin ikincisi, 2005 yılında İzmir Mimarlar Odası'nın desteğiyle Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi'nde, üçüncüsü 2007 yılında Erciyes Üniversitesi'nin ev sahipliğinde Kayseri'de, dördüncüsü 2008 yılında Uludağ Üniversitesi'nin ev sahipliğinde Bursa'da, beşincisi 2009 yılında Dicle Üniversitesi'nin ev sahipliğinde Diyarbakır'da, altıncısı da 2010 yılında Anadolu Üniversitesi'nin ev sahipliğinde Eskişehir'de yapılmıştır.
 
Yoğun bir katılımla süreklilik kazanan Poster Sunuşları ile DOCOMOMO girişiminin hedeflediği belgeleme ve tescil çalışmasının yaygınlaştırılmasının yanı sıra, girişimin ülkemizdeki modern mimarlık mirasına dikkat çekmek amacının duyurulması ve geniş çevrelerce paylaşılması yönünde de önemli gelişme sağlanacağı umulmaktadır. Düzenlenen bu toplantılarda sunulan ürünlerden seçilenlerin, gezici bir sergi düzenlenerek, mimarlık okulları ve Mimarlar Odası Şubeleri başta olmak üzere, çeşitli kurumlarda sergilenmesi ve katılan tüm ürünlerin de bir katalog ve CD hazırlanarak derlenmesi planlanmaktadır.


Katılım Koşulları


- Başvurular en geç 31 Ekim 2011 akşamına dek yapılmalıdır.
- Başvuru web üzerinden yapılacaktır.
- Başvuru; sunulacak çalışma ile ilgili ulaşılabilen bilgilerin ilgili web sitesine kayıt olunduktan sonra ulaşılabilen 'Yapı/Yerleşim Tanıtım Formu' nun doldurulması ile tamamlanacaktır. Forma bir adet görsel malzeme (uzun kenarı 15 cm olacak şekilde en az 300 dpi çözünürlükte taranmış tiff dosyası) eklenmelidir.
- Katılımcılar birden fazla konu ile başvurabilecektir.
- Katılımcıların başvurularının kabul edildiği 10 Kasım 2011 tarihine kadar kendilerine iletilecektir. 
- Katılımcıların kabul edilen her konu için etkinlik boyunca sergilenecek bir poster hazırlamaları ve posteri 5 Aralık 2011 tarihine kadar posta ile "DOCOMOMO TÜRKİYE Ulusal Çalışma Grubu Poster Sunuşları VII MERSİN Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Çiftlikköy Yerleşkesi 33343 Yenişehir/MERSİN" adresine iletmeleri gerekmektedir. 
- Katılımcıların etkinlikte, hazırladıkları yapıyı / yerleşimi tanıtan 5 dakikalık bir sözlü sunuş yapmaları beklenmektedir.   


Düzenleme Kurulu
       
                                                                        
Tuba AKAR, Mersin Üniversitesi
Elvan ALTAN ERGUT, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, DOCOMOMO Ankara Temsilcisi 
Nilüfer BATURAYOĞLU YÖNEY, İstanbul Teknik Üniversitesi, DOCOMOMO Sekreteri        
Çağla CANER YÜKSEL, Mersin Üniversitesi
İpek DURUKAN, Mersin Üniversitesi
Ebru OMAY POLAT, Yıldız Teknik Üniversitesi, DOCOMOMO Eş-Başkanı    
Yıldız SALMAN, İstanbul Teknik Üniversitesi, DOCOMOMO Eş-Başkanı           
Meltem UÇAR, Mersin Üniversitesi 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :