Teşvikiye’nin Göbeğinde 'Doğaya Dönelim' Mi?

Banu Safran / 24 Mart 2016
Sağlıklı ve leziz mekan kâşifi yazarımız Banu Safran, bu kez Teşvikiye'den bildiriyor. Gün ortasında keyifle yemek yiyebileceğiniz Doğaya Dönüş Bistro, akşamları da şarabınızı yudumlamak için iyi bir seçim... 

Son zamanlarda her bölgede ev yemeği yapan butik yerler açmaya başladı. Aslında çıtayı birkaç makyaj darbesi ile esnaf lokantasından yukarı çekmek olarak görenler başarısız olsa da sevdiğim birkaç yer var. Kaldı ki esnaf lokantaları benim için daha gözdedir. Hatta uzun yıllar Ömerli’de oturduğumdan yol boyu kamyoncuların uğrak yeri olan yerlerde yemek yediğim çok olmuştur. 

İnsanın soluklanıp keyifle yemek yemesi ve iyi bir hizmet aldım demesi için mekanın kattığı sadece hijyen ve huzurdur. Konfor anlayışında lüks olma kriteri yoktur. Ancak görsel ve dekoratif bir sunum yüzünüzdeki gülümsemeyi ve ortamdan aldığınız keyfi arttırır.

Şehrin koşturma temposunda ayakta atıştırma fikri sağlıklı olmadığı gibi tatsız da bir durum. Ama ne yazık ki bazen pek seçme sansımız olmuyor. Genellikle yoğun günlerde planladığım bir atıştırmalığı çantamda bulundururum; zaman kazanmak adına iyi bir çözümdür. Atladığım çok olsa da…

Doğaya Dönüş Bistro

Geçen hafta bir görüşme için Teşvikiye tarafına geçtim. Uzun süren bir toplantının ardından yorgun ve acıkmış olarak çıktığımda aklımdan yaramazlık yapmadan bu öğünü nasıl atlatabilirim diye düşünürken, Doğaya Dönüş’ü keşfimdir deyip içeri daldım. Hemen caminin arkasında keyifli ve sıcak bir mekân. Üstelik menüsü oldukça zengin ve sağlıklı. 

Doğaya Dönüş Bistro

Açıkçası hafta içi öğle saati çok yoğundu. Yer bulmak sorun olacak diye endişe ettim. Neyse mekân hoş ve ahşap ağırlıklı dekore edilmiş; insan kalabalığından biraz karanlık bir havası var ama oldukça samimi. Menü; salata, çorba, çeşitli soğuk meze ve zeytinyağlılar ile etli sıcak reçetelere dayalı. Kendiniz renkli bir tabak oluşturabiliyorsunuz. 

O gün oldukça soğuk olduğu için yayla çorbasıyla başladım. Sonra rengârenk koca bir tabak tasarladım. Eeee boşuna mimar değiliz, her yerde dokunuşlarımız farklı olmalı :) 

Özellikle zeytinyağlı bölümü çok cazipti, orada kendimi kaybetmiş olabilirim, hele yer elması favorimdi. Tatlı kısmına geçmeden fren yapmayı becerebildim neyse ki…

Zeytinyağlı yemek bence şefin yeteneğini konuşturduğu alandır. Çünkü yağı basmanın lezzeti arttırmadığını bilmek gerek.

Anladığım kadarıyla civar iş yerleri öğle yemeklerinde tıka basa dolduruyor burayı… Haklı bir sebeple; hem çok sağlıklı hem de zengin bir menü. Hatta aklımdan keşke eve yakın böyle bir hizmet olsa da akşam yemeği ile uğraşmasak diye düşündüm. 

Yemek sonrası taze demlenmiş çay ile olayı taçlandırdılar. Burası self servis olmakla birlikte büfeden seçtiklerinizi aldıktan sonra ekstra ihtiyaçlarınız için hızlıca hizmet veren, güler yüzlü servis elemanları var. 

Doğaya Dönüş Bistro akşamları da şarabınızı yudumlarken aynı konforda leziz yemekleri ile iyi bir seçim. Yine yolum düştüğünde gelmekten mutluluk duyacağım bir mekân. Şiddetle tavsiyemdir, benden söylemesi…

Doğaya Dönüş Bistro

A: Ahmet Fetgari Sokak 18/A Teşvikiye /Şişli
T: (212) 234 28 98
Instagram: @dogayadonus


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :