Ekşi Mayalı Ekmeklerin Ustası: Urban Bread

mimarizm.com / 07 Nisan 2021
Urban Bread‘in Galata'da açılan yeni şubesinin tasarımı Renda Helin Design'a ait. Renda Helin Çilalioğlu Çizer'in anlattığı tasarıma ait ayrıntılar ile markanın kurucuları, Emrah Sati ve Emre Metin'in ekmek üzerine hikâyeleri bu ay Mimarın Göbeği'nde...

Renda Helin Çilalioğlu Çizer; Urban Bread'in, tarihi Papadopoulos Apartmanı'ndaki yeni şubesini tasarlarken; 5 duyuya da uyaran, ekmeklerin tadına bakma isteğini yükselten bir mekan tasarlamak amacıyla, mekanı mümkün olduğunca minimal, rafine ve doğal bir halde bırakmış. Tasarıma ait ayrıntıları şöyle anlatıyor:

Renda Helin Çilalioğlu Çizer, Renda Helin Design Kurucusu, Y. İç Mimar

Galata’nın en güzel sokaklarından biri olan Lüleci Hendek'teki meşhur Papadopoulos Apartmanı'nda yer alan, ekşi mayalı ekmeklerin ustası Urban Bread‘in yeni şubesinin konsepti tamamen 5 duyuya hitap eden ve ürüne odaklı bir tasarım anlayışı üzerine kurgulandı.

Urban Bread’in temel felsefesi her zaman bir sanatkarın elinden çıkmış ekmektir. Bu nedenle, bizim için her bir ekmek heykel niteliğinde bir obje, dükkan ise bir sanat evidir. Tüm ekmekler, diğer bir değişle tüm ürünler sanatçının elinden çıkmış eşsiz birer eserdir. Bu sebepten, dükkanda yer alan tüm ürünler aynı bir sanat galerisindeki gibi özenle konumlandırılmış, ışıklandırılmış, vitirindeki her bir ürün istisna bir obje gibi sergilenmiştir. Tamamen ürüne yani sanata yönelik vurgu yapılmıştır.

Mekan mümkün olduğunca minimal, rafine ve doğal bir halde bırakılmıştır. Bu da ister istemez ekmekleri zaten kokuları ile tamamen ürün odaklı, 5 duyumuzu uyaran bir hale getirmiş, o ürüne dokunup keşfetme, tadına bakıp yeme isteğimizi yükseltmiştir.

16 metrekare olan dükkan daha çok satışa, hızlıca ye-iç ve paket servise yöneliktir. Bu nedenle mümkün olduğunca ufak bir masa ve oturma bölümü oluşturulmuştur. Vitrindeki stantlar ise mekan yoğun bir rağbet gördüğünde hızlıca yeme içme bistrolarına dönüşecek şekilde tasarlanıp, konumlandırılmıştır.

Urban Bread'in kurucuları Emrah Sati ve Emre Metin ile de; markalarının kuruluşunu, ekmeklerinin üretirken kullandıkları yerel unlar ile 88 yıllık mayalarını anlattıkları kısa bir de söyleşi gerçekleştirdik:

Emrah Sati ve Emre Metin

Urban Bread’in kuruluş hikâyesinden bahseder misiniz?
Urban Bread 2017 yılında Gayrettepe’deki dükkanında sadece artizan ekşi mayalı ekmek üretimi yapmak üzere Emre Metin ve Emrah Sati tarafından kuruldu. Zamanla müşterilerinin taleplerini dikkate alarak kurabiye, brownie, San Sebastian Cheesecake gibi farklı ürünler de yapmaya başladılar. 2019 yılında Göktürk-Kemerburgaz şubelerini açan ikili 2021 yılının ilk aylarında İstanbul’un ilk apartmanlarından tarihi Papadopoulos Apartmanı'nda Galata şubelerini açtı.

“Ekşi mayalı ekmeklerin ustası” olarak biliniyorsunuz. Ekmeklerinizde kullandığınız malzemeleri, ürün gamınızı anlatır mısınız?
Öncelikle her ikimiz de işimizi tutkuyla yapıyoruz, gerçekten ekmekçilik sevmeden yapılacak bir iş değil. Ekmeklerimiz lezzetini kullandığımız yerel unlardan ve 88 yıllık ekşi mayamızdan alıyor. Ekşi mayamızı Emrah, bir seyahatinde Gürcistan’ın Borjomi kasabasından çok yaşlı bir teyzeden almıştı. Siyez buğdayımız Kastamonu’dan, Kavılca buğdayımız Kars’tan, Karakılçık buğdayımız Hatay’dan geliyor. Urban, Siyez, Kavılca, Tam Buğday, Karakılçık köy, fransız bageti, tam tahıllı alman ekmeği, glutensiz karabuğday ve nohut ekmeklerimiz en çok bilinen ve en çok satan ürünlerimiz.

Sağlıklı ekmek ne demek?
Sağlıklı ekmek; geleneksel yöntemlerle, ekşi maya ile içine hiçbir katkı maddesi girmeden, doğal unlarla yapılan ekmeklere denebilir. 36 saati bulan sıcak ve soğuk fermantasyon etaplarından sonra taş tabanlı fırınımızda pişen ekmekler probiyotik ve prebiyotik olarak oldukça zengin ve sağlıklıdır.

Pandemi dönemi aldığınız önlemler nelerdir?
Pandemi döneminde öncelik, çalışanlarımızın ve müşterilerimizin sağlığı oldu. Pandemi başlangıcından itibaren şubelerimizi dezenfekte ettirdik. Müşterilerimizi içeriye tek tek almaya devam ediyoruz. Üretim ve satıştaki tüm arkadaşlarımız maske ile çalışıyor ve mutlaka her sabah ateşlerini ölçerek güne başlıyorlar.

Eklemek istedikleriniz varsa dinlemekten memnun oluruz.
Sevgili mimarımız Renda, Galata şubemizde gerçekten çok güzel iş çıkardı. Sokağın ve Galata’nın dokusuna uygun, çok özel ve çok şık bir mekan yarattı. Kısa zamanda Galata’da oturanların ve turistlerin favori mekanlarından biri olmayı başardığımızı düşünüyoruz.

Proje fotoğrafları: Furkan Uyan


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • ayşe tatari geçen yıl Çok etkileyici... Ekmeğin önem ve değer kazandığı günümüzde, özellikle de üst gelir gurubunun ekmek ile buluştuğu biraz da “ekmeğin moda olması” olgusunun tesiri ile, yüzyılın ekmek dükkanlarına mükemmel bir örnek. Ekmek varyasyonlarını denemek için fonksiyon ve form buluşması ile beraber İstanbul’un anlamlı bölgesinde bir kazanım olmuş. Kutlarım.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :