ThyssenKrupp Mimarlık Ödülü'nde "İstanbul Afet Önleme ve Eğitim Merkezi" Seçildi

mimarizm.com / 24 Kasım 2011
ThyssenKrupp Elevator tarafından 1988'den bu yana her iki yılda bir gerçekleştirilen "Uluslararası Mimarlık Ödülü"nün on ikincisi, Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) gözetimde İstanbul‘da düzenlendi. 59 ülkeden 287 projenin değerlendirildiği yarışmada mimarlar, ülkemizde bir ilk olacak "İstanbul Afet Önleme ve Eğitim Merkezi"nin tasarımı için yarıştılar. Birinciliğe ise, Goran Rako'nun liderliğindeki Hırvat ekibe ait proje birinciliğe layık görüldü.


Her iki yılda bir, seçilen bir kente fonksiyonel mimari eser tasarlamak amacıyla düzenlenen "Uluslararası ThyssenKrupp Elevator Mimarlık Ödülü"nün 12'ncisi Türkiye'de yapıldı. 59 ülkeden 287 projenin değerlendirildiği yarışmada mimarlar, ülkemizde bir ilk olacak "İstanbul Afet Önleme ve Eğitim Merkezi"nin tasarımı için yarıştılar. Bugüne kadar Avrupa'nın önemli kentleri ve Dubai için anıtsal yapılar tasarlanan yarışma, ülkemizde İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle yapıldı.

95 takım halinde 95 ülkeden toplam 2962 mimarın başvuru yaptığı yarışmada, ön eleme sonucunda 59 ülkeden 287 proje ise yarışma için sunuldu ve dünyaca ünlü mimarların yer aldığı bir jüri tarafından değerlendirildi. Aralarında Han Tümertekin, Mehmet Konuralp ve Süha Özkan'ın da bulunduğu jüri üyeleri tarafından, Goran Rako'nun liderliğindeki Hırvat ekibe ait proje birinciliğe layık görüldü.


1. Ödülü: Hırvatistan'dan Goran Rako'nun liderliğindeki ekip.

Kentsel bir yapı olarak düşünülmüş proje, çevresiyle yarışmak yerine farklı bir bakış getiriyor. Büyük bir park alanı içeren tasarım, ziyaretçilerine ve çalışanlarına daha iyi bir ortam sunmayı amaçlıyor.


2. Ödülü: Vietnam'dan Manuel Der Hagopian'ın ekibi

Yarışmada ikinciliği Vietnam'dan Manuel Der Hagopian'ın ekibi, üçüncülüğü ise Lübnan'dan Youusef Mallat tarafından hazırlanan proje aldı.


3. Ödülü: Lübnan'dan Youusef Mallat

Belirlenen şehir için seçilen konuda en işlevsel eseri projelendirmelerinin amaçlandığı yarışmada, dereceye giren birinci projeye 100.000 ABD Doları, ikinci projeye 50.000 ABD Doları ve üçüncü projeye ise 20.000 ABD Doları ödül veriliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi uygun gördüğü takdirde, nihai tasarım için kazananı uygulama projesini hazırlamak için görevlendirebilecek.


Seçilen proje, İstanbul için afet önleme ve eğitim merkezi olacak

Uluslararası jüri tarafından 287 projenin değerlendirildiği ThyssenKrupp Elevator Mimarlık Ödülü'nde İstanbul'u etkileyebilecek doğal afetler karşısında hazırlıklı olmayı sağlayacak, özellikle gençlerin bu konuda eğitimleri için kullanılacak ve taşıdığı fonksiyonlarla ülkemizde bir ilk olacak "İstanbul Afet Önleme ve Eğitim Merkezi" için en iyi tasarımlar seçildi.

Doğal afetlerin etkilerini gençler ve çocuklar üzerinde onlarda olumsuz psikolojik etki yaratmadan deneyimlemeleri sağlayacak olan Merkezin mimari projelerinde, alınacak yapısal tedbirlerle doğal afetlerin yıkıcı ve ölümcül etkisinin azaltılabileceği konusunda kamuoyu duyarlılığı ve farkındalık oluşturmak amaçlanıyor.

Bu nedenle değerlendirmeye alınan projeler; yaklaşık 27 bin metrekarelik bir alanın öngörüldüğü proje merkezi deprem, fırtına, yangınla mücadele, duman, sel, ilk yardım ve acil durum iletişimi deneyimini yeniden yaratmak üzere görsel, işitsel eğitim teçhizatları ve simülasyon sistemleri içeriyor.

Merkezde yer alacak planetaryum, kütüphane, bilgi panoları, seminer ve toplantı odaları ile de ziyaretçilerin bilgilendirilmesi hedefleniyor. Tüm projelerin çevreye duyarlı olmaları da değerlendirmelerde ön kriter olarak belirlendi.Ünlü mimarlar tarafından İstanbul'da değerlendirildi

ThyssenKrupp Elevator Mimarlık Ödülü'nde Jüri Başkanlığını ThyssenKrupp Elevator Mimarlık Ödülü Başkanı Javier Del Pozo Portillo yaptı. Jürinin diğer üyeleri ise Uluslararası Mimarlar Derneği Eski Başkanı Jaume Duro Y Pifarre ile Türkiye'de de ses getiren projelere imza yapan Alfonso Vegara, Antonio Ortiz Garcia, Dalila ElKerdany, Rafael De La Hoz Castanys ve Nabil Gholam oldu. Jüride uluslararası üne sahip mimarlarımızdan Han Tümertekin, Mehmet Konuralp, Süha Özkan, Şulan Kolatan ve Ali Rıza Parsa yer aldı. Jüri sekreterliğini ise Kortan Çelikbilek yaptı.

Jüri, projeleri Ekim ve Kasım ayında yapılan toplantılarla değerlendirdi. Jürinin Onursal Başkanı ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş oldu.

Yarışmanın ödül töreni 16 Aralık 2011 Cuma günü Haliç Kongre Merkezi'nde İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın katılımıyla yapılacak."Afet Önleme ve Eğitim merkezinin afetlere karşı bilinçlendirme sağlayacağına inanıyoruz"

ThyssenKrupp Elevator Mimarlık Ödülü Başkanı Javier Del Pozo, bir afet önleme ve eğitim merkezi proje yarışması için çalıştıkları sırada Van'da meydana gelen deprem dolayısıyla duyduğu üzüntüyü dile getirdi.  "Yaşanan acıyı yürekten paylaşıyoruz" diyen Del Pozo, "Umarız ki, bu proje en kısa zamanda gerçekleştirilerek konuya gösterilen duyarlılığın artmasına destek olur" ifadesinde bulundu. Kadir Topbaş'a da "hassasiyetleri ve konuya verdikleri destek" için teşekkür eden Del Pozo, "Tasarımı yapılan projenin sağladığı eğitim olanakları nedeniyle özellikle gençler ve çocukların doğal afetler konusunda alınabilecek tedbirlere dair eğitilmesinde önem taşıdığına inanıyoruz" dedi.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :