12. ThyssenKrupp Elevator Mimarlık Ödülü

mimarizm.com / 10 Şubat 20111988'den bu yana düzenlenen ThyssenKrupp Elevator Mimarlık Ödülü, yetenek ve hayal gücünü bir araya getiren yeni çözüm arayışlarını desteklemeyi amaçlıyor. İstanbul'un ev sahibi şehir olarak belirlendiği 12. ThyssenKrupp Elevator Mimarlık Ödülü ile; Türkiye'de öngörülen tesislere sahip ilk kurum olacak "İstanbul Afet Önleme ve Eğitim Merkezi" için geliştirilen en iyi tasarımlar belirlenecek.

Proje Kapsamı

Söz konusu tema; İstanbul'u etkileyebilecek bir afete, özellikle de depreme karşı hazırlıklı olmak ve toplum bilincini geliştirmek amacıyla, gerekli teknoloji ve donanıma sahip bir merkez kurmak isteyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)'nin yönlendirmesiyle seçildi. Merkezde ayrıca eğitimler, kongre ve seminerler de düzenlenmesi planlanıyor.

Görsel ve işitsel eğitim araçları ve simülasyon sistemleri ile donatılacak olan merkezde; deprem, fırtına, yangın söndürme, duman, sıvılaşma, tsunami deneyimi, ilkyardım ve acil durum haberleşmesinin tecrübe edilmesi mümkün olacak. Ziyaretçilerin bilgilendirilmesi amacıyla ayrıca, en gelişmiş teknoloji ile tasarlanacak planetaryum, kütüphane, seminer/toplantı odaları, bilgi panolarına da yer verilecek.

Yer Seçimi

Bakırköy ilçesinde gelişmekte olan bir alanda yer alan proje sahası, Atatürk Uluslararası Havalimanı'nın da yakınında bulunuyor. Yaklaşık 27 bin metrekarelik bir alanı kaplamakta olan saha, mevcutta araç park alanı olarak kullanılıyor. Ayamama Deresi, CNR Fuar Merkezi, WoW Istanbul Oteli ve Airport Alışveriş Merkezi ile çevreleniyor. Yakında yer alan metro istasyonları, karayolu ve metrobüs hattı, yaya ve araç trafiği için kolay erişim sağlıyor. Kayıtlı katılımcılar detaylı görsellere internet sitesinden ulaşabilirler.

Seçici Kurul

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ'ın Onursal Başkan, Javier DEL POZO PORTILLO'nun ise Başkan olarak görev aldığı Seçici Kurul şu üyelerden oluşuyor:

Rafael DE LA HOZ CASTANYS (Mimar); Jaume DURÓ Y PIFARRE (Uluslararası Mimarlar Birliği Eski Başkanı); Dalila ELKERDANY (Mimar); Nabil GHOLAM (Mimar); Şulan KOLATAN (Mimar); Mehmet KONURALP (Mimar); Manuel Aires MATEUS (Mimar); Ali RIZA PARSA (Mimar); Han TÜMERTEKİN (Mimar); Alfonso VEGARA (Mimar); Kortan ÇELİKBİLEK (İç Mimar ve Çevre Tasarımcısı)

Ödüller

Birinciye 100 bin ABD Doları, ikinciye 50 bin ABD Doları, üçüncüye 20 bin ABD Doları para ödülü verilecek olan yarışmada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi uygun gördüğü takdirde nihai tasarım için kazananı görevlendirebilecek.

Yarışma Takvimi

Kayıt başlangıcı:
9 Şubat 2011
Son başvuru: 28 Nisan 2011
Soru dönemi: 28 Nisan - 18 Mayıs 2011
Cevapların verilmesi: 31 Mayıs 2011
Teslim tarihi: 19 Eylül 2011
Seçici Kurul toplantıları: Ekim / Kasım 2011
Sonuç bildirimi: 24 Kasım 2011
Ödül töreni: 16 Aralık 2011

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için lütfen tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :