İzmir Mimarlık Ödülleri 4 . Kez Sahiplerini Buldu

mimarizm.com / 11 Mayıs 2017
Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin 2010 yılında başlattığı İzmir Mimarlık Sergisi ve Ödülleri’nin dördüncüsü sonuçlandı. İzmir Mimarlık Ödülü'ne T-Evi ve müellifi Onur Teke değer görülürken; Tarih Öncesi Yaşam Müzesi & Evren Başbuğ ile Barbaros Evi & Onurcan Çakır Jüri Özel Ödülü ile onurlandırıldı.

T-Evi / Fotoğraf: Yerçekim

Etkinlik alanı olan Aydın, Manisa, İzmir ve Uşak kentlerinde mimarlık eyleminin tanıtılması, özendirilmesi, ödüllendirilmesi; mimarlığın kamuoyu gündemine taşınması, mimarlık ürünlerinin belgelenmesi ve şube-üye ilişkilerinin güçlendirilmesi amacıyla düzenlenen İzmir Mimarlık Sergisi ve Ödülleri programa katılan 18 eser, mimari özellikleri, mekânsal kaliteleri, çevreleriyle kurdukları ilişki ve katkıları ile birlikte, proje anlatım ve biçimleri açısından değerlendirildi.

Ersin Pöğün, Gülsüm Baydar, Derya Akdurak, Tülin Hadi ve Burak Altınışık’tan oluşan Seçici Kurul; İzmir Mimarlık Ödülü'ne değer bulduğu projenin yanı sıra iki projeyi de Jüri Özel Ödülü ile onurlandırdı.

İzmir Mimarlık Ödülü, Onur Teke'nin T-Evi'ne

2014 yılında tamamlanan, tasarım-uygulama-yaşam sürekliliğini kurmadaki tutarlılığı; yerellik romantizmine düşmeden yer ve yerellikle kurduğu ilişkideki becerisi; araziye yerleşme şekli ve peyzajı yoluyla çevresi ile yarattığı uyum; ara mekân oluşturmadaki başarısı ile iç ve dış mekânlar arasında oluşturduğu akışkanlık; iklime gösterdiği duyarlılık; sürdürülebilirliği sağlamak için önerdiği rasyonel çözümler ve bunların sonucunda ortaya çıkan mekânsal kalitesi ile fikrinin ifadesindeki net sunumu bakımından İzmir Mimarlık Ödülü, T-Evi ve müellifi Onur Teke’ye verildi.

T-Evi ve müellifi Onur Teke

T-Evi ve müellifi Onur TekeT-Evi / Fotoğraflar: Yerçekim

Kamusal bir yapı programına getirdiği yorum ve uygulama düzeyindeki denemelerin teşviki amacıyla Bornova Belediyesi Tarih Öncesi Yaşam Müzesi ve müellifi Evren Başbuğ’a Jüri Özel Ödülü verildi.

Tarih Öncesi Yaşam MüzesiTarih Öncesi Yaşam Müzesi

Alçakgönüllü yaklaşımı, içinde bulunduğu çevresel faktörlere gösterdiği duyarlılık, doğrudan ve sade tasarım dili ile Barbaros Evi ve müellifi Onurcan Çakır da Jüri Özel Ödülü'ne değer görüldü.

Barbaros EviBarbaros Evi

Ödüller, 9 Mayıs Salı günü Mopa A.Ş. sponsorluğunda gerçekleşen ödül töreninden sahiplerine takdim edildi.

İzmir Mimarlık Sergisi ve Ödülleri


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :