Electrolux Design Lab 2015’in Kazananı Belli Oldu

mimarizm.com / 27 Ekim 2015
Lisans ve lisansüstü endüstriyel tasarım öğrencilerinin geleceğin ev aletlerini tasarladığı Electrolux Design Lab 2015’in kazananı belli oldu.

Bu yıl 13. kez gerçekleştirilen ve “Sağlıklı ve mutlu çocuklar” temasıyla düzenlenen Electrolux Design Lab’de pişirme, hava temizleme ve kumaş bakımı kategorilerinde yaratıcı ve yenilikçi ürün tasarımları yarıştı. Türkiye’den "Dorian" isimli tasarımıyla ilk 35 arasında yer almayı başaran Örsan Berkay Tülüce’nin de katıldığı yarışmada, İngiliz Jordan Lee Martin “Bloom” konsepti ile uluslararası basın mensubu, blogger ve Electrolux uzmanlarından oluşan jürinin oylarıyla 1500 proje arasından sıyrılarak birinciliği yakaladı.

Dünyanın en kullanışlı ekolojik su ısıtıcısı

Fonksiyonel ve dijital eğitim arasında bir köprü oluşturarak çocuklara temel yaşam becerilerini eğlenceli bir biçimde öğretmeyi hedefleyen Bloom, konsepti Electrolux Design Lab 2015’te ilk sıraya yerleşti. Bloom, çocukların aileleriyle eğlenceli bir şekilde vakit geçirirken, pişirme, temizlik ve hijyen gibi temel becerileri öğrenmelerine ve günlük işlerini bağımsız bir şekilde yapmalarına yardımcı oluyor. Martin bu konsept için dünyadaki çoğu evde kullanılan su ısıtıcısı ürününü baz alarak tasarımını kaynayan su teması olarak belirledi. Bloom konsepti ortasında kettle, kettle dock’u ve etrafında her biri suya dayanıklı bağımsız 3 bölümden oluşuyor. Kettle bölümü suyu buharlaştırarak kaynatırken etrafındaki hijyen, pişirme ve bitki yetiştirme bölümleri ise kaynayan suyun çıkardığı buharın döngüsüyle aktifleşiyor. Manyetik indüksiyonlu bir mekanizma sayesinde suyun buharlaşma gücünden faydalanan ürün, dünyanın en kullanışlı ekolojik su ısıtıcısı olarak tanımlanıyor. Çocuklar bu tasarım sayesinde aynı anda birden fazla işi güvenilir bir tasarımda öğrenip uygulayabiliyor. 

Electrolux Tasarım Bölümü Başkanı Lars Erikson, Bloom ile ilgili şu değerlendirmede buundu: “Teknolojiyi akıllıca kullanarak oluşturulan bu estetik konsept, çocukların temel kuralları duygusal, dijital ve uygulamalı olarak öğrenmelerini sağlıyor. Bu ürünün birçok farklı alanda kullanılabileceğini düşünüyorum.”

İkincilik ödülü Litvanyalı Dominykas Budinas’ın "Airshield" adlı hava temizleyici özelliğe sahip bebek arabası tasarımına verildi. 0 – 6 ay arası bebekler için kirli havayı filtreleme sistemiyle temizledikten sonra içeriye veren tasarım, bebeklerin henüz bağışıklık sistemlerinin zayıf olduğu dönem için ideal bir kullanım sunuyor. Ürünün içinde ve dışında bebek ve ebeveynin birbirlerinin seslerini duyabilmeleri için mikrofon da bulunuyor. 

Üçüncülük ödülü ise Güney Koreli Jeongbeen Seo’nun klasikleşmiş hula hoop ürününü günümüze uyarladığı "QH (Quadruple H)" konseptine verildi. Hula hoop’un içinde ayrıca bir hava temizleyicisinin de bulunduğu QH, çocukların hem içeride hem de dışarıda eğlenirken temiz hava soluyabilecekleri sağlıklı bir ürün olarak jürinin beğenisini kazandı. Ürün aynı zamanda evlerde camın önüne asılarak hava temizleyicisi vazifesi de görebiliyor. 

Ödül kazanan projelerinin videolarına buradan ulaşabilirsiniz.

Electrolux Design Lab 2015 hakkında:
2003’ten beri düzenlenen Electrolux Design Lab yarışması, öğrencilerin geleceğin ev aletlerine yenilikçi fikirler getirmelerini amaçlıyor. Electrolux’un ev aletlerindeki değişime öncülük etme taahhüdünü destekleyen yarışma, yenilikçilik için yeni fikirleri ve ilhamı harekete geçirerek, en iyi yeteneğin ortaya çıkmasına fırsat sunuyor.  

Yarışmanın birincisi Electrolux Global Tasarım Merkezi’nde altı aylık ücretli staj yapma imkanı elde ediyor. Şu ana kadar yapılan yarışmalarda birinci gelenlerin yarısı staj sonrası Electrolux bünyesinde çalışmaya devam etti. Yarışmada ayrıca birinciye 10.000 Euro, ikinciye 6.000 Euro, üçüncüye 4.000 Euro para ödülü de veriliyor. Halkın Seçimi kategorisinde birincilik alan yarışmacı ise 2.000 Euro ödül kazanıyor. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :