Çuhadaroğlu 2020 Öğrenci Proje Yarışması Sonuçlandı

mimarizm.com / 23 Ekim 2020
Bu sene 17’incisi düzenlenen Çuhadaroğlu 2020 Öğrenci Proje Yarışması değerlendirme raporu sonrası kazananlar açıklandı.

Genç beyinlerin yaratıcı fikirleriyle ortaya çıkan projelerin, hem sektöre hem de ülkeye katkı sağlayacağı inancıyla düzenlenen Çuhadaroğlu Öğrenci Proje Yarışması’nın finalistleri 28 Eylül 2020 günü çevrim içi düzenlenen değerlendirme günü ile belirlendi.

Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerden lisans öğrencilerinin başvurduğu proje yarışmasının bu sene on yedincisi düzenlendi. Toplamda 350 başvuru yapılan yarışmada 106 proje teslim edildi. Çuhadaroğlu Öğrenci Proje Yarışması'nın bir yıl süren tüm tanıtım desteği yapi.com.tr ve mimarizim.com grubunun iletişim sponsoru olduğu sektörel ve dijital mecralarda, platformlarda yapıldı.

Birincilik Ödülü - Ceren Tüfek (İTÜ), Yağmur Durak (İTÜ)

Bu Sene Yıldız Teknik Üniversitesi Ev Sahipliğinde Yapılan Yarışmanın Proje Konusu Düzensiz Mekanlar Oldu

İçinde bulunduğumuz yüzyıl, hızlı nüfus artışı, savaş ve göç, doğal afet, salgın hastalık, vb. nedenlerle insanın kendi iradesi dışında gelişen çok sayıda kriz durumunu deneyimlemesine neden olmaktadır. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan, bu sürekli ya da geçici olağandışı durumların getirdiği belirsizlik ve kaos, günümüzde kentsel ve mimari ölçekte tasarımın yüzleştiği en önemli konulardan biridir. Kentsel ve mimari ölçekteki tasarımların amacı, bu durumların yarattığı talebin ve gerektirdiği dönüşümün karşılanmasına kaynak sağlamak ve mevcut potansiyelleri "yeni yaşam alanları"nın yaratılması için değerlendirmektir. Bu durum, bireyin çevredeki yaşantısı ve yönelimi için gereksinmelerini tam olarak açıklayabilen bir mekan kurgusunu gerektirmektedir. Bu doğrultuda yarışmanın konusu, içinde bulunduğumuz olağandışı durumlara bir yanıt olarak mevcut mekansal potansiyelleri yeniden okumayı ve tasarlamayı amaçlayan “DÜZEN[siz] MEKANLAR” olarak belirlenmiştir.

Değerlendirme Raporu'nda Tüm Projeler Üç Elemeden Geçerek Elemeye Alındı
“DÜZEN[siz] MEKANLAR” Ulusal Katılımlı 17. Çuhadaroğlu 2020 Yılı Öğrenci Proje Yarışması için jüri toplantısı, Online Toplantı platformu Zoom üzerinden, Asil Seçici Kurul Jüri Üyeleri; Çiğdem Polatoğlu (Prof. Dr., Yıldız Teknik Üniversitesi) (Jüri Başkanı), Ş. Tülin Görgülü (Prof. Dr., Yıldız Teknik Üniversitesi), Kayahan Türkantoz (Prof. Dr., Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi), F. Pınar Arabacıoğlu (Doç. Dr., Yıldız Teknik Üniversitesi), Dilek Yıldız Özkan (Doç. Dr., İstanbul Teknik Üniversitesi), Boğaçhan Dündaralp (Mimar, ddrlp Mimarlık ve Tasarım Hizmetleri), Erhan Vural (Y. Mimar, Aboutblank Mimarlık & Kentsel Tasarım), Yedek Jüri Üyesi; Gökçe Tuna Taygun (Doç. Dr., Yıldız Teknik Üniversitesi) ve Raportörler; Reyya Kalay Yüzen (Arş. Gör., Yıldız Teknik Üniversitesi), Mehmet Yavuzhan Erpay (Arş. Gör., Yıldız Teknik Üniversitesi) katılımı ile 23.09.2020 Çarşamba günü saat 10:00’da başladı. Şartnameye göre uygunluk kriterlerinin değerlendirildiği elemelerde 104 proje ile ilgili jüri yorumlarını içeren detaylı rapor yazıldı.

İlk elemede 78 projenin üst gruba geçtiği, ikinci elemede 19 projenin bir üst gruba geçtiği, 3 eleme sonucunda toplam 9 projenin final gruba kaldığı açıklanmıştır.

Yapılan değerlendirme ve oylamalar sonucunda para ödülüne layık görülecek ödül grubu, eşdeğer mansiyon ve teşvik ödülleri aşağıdaki gibi belirlendi. Teşvik ödülleri, öğrencilerin yarışmalara teşviğini artırmak amacı ile jüri tarafından belirlendi, yarışmanın şartnamesinde belirtildiği gibi teşvik grubu hariç diğer ödül gruplarına para ödülü verilecektir.

2020 Yılı Öğrenci Proje Yarışması Kazananları

Birinci Ödül: 20 Sıra numaralı proje (Oy Birliğiyle) - Ekip Katılımı
Ceren Tüfek (İTÜ) - Yağmur Durak (İTÜ)

İkinci Ödül: 70 Sıra numaralı proje (Oy Birliğiyle) - Ekip Katılımı
Özge Türedi (YTÜ), Muhammed Yılmaz (YTÜ), Mert Topaloğlu (YTÜ) 

Üçüncü Ödül: 28 Sıra numaralı proje (4/3 Oyçokluğuyla, Karşı Oy: K.T., P.A., B.D) - Ekip Katılımı
Elif Özfidan (İTÜ), Seyra Çınar (İTÜ), Mehmet Atış (İTÜ), Onurcan Toğay (İTÜ)

Eşdeğer Mansiyonlar:

- 37 Sıra numaralı proje (Oy Birliğiyle) - Ekip Katılımı
Ezgi Güven (Dokuz Eylül Üni.), Ece Kandemir (Dokuz Eylül Üni.) 

- 14 Sıra numaralı proje (Oy Birliğiyle) - Ekip Katılımı
Burak Avcıoğlu (Dokuz Eylül Üni.), Selen Erdoğan (Dokuz Eylül Üni.) 

- 82 Sıra numaralı proje (Oy Birliğiyle) - Ekip Katılımı
Serkan Gürkan (Gebze Teknik Üni.), Ali Tıknazoğlu (Gebze Teknik Üni.), Yakup Kadir Can Keleş (Gebze Teknik Üni.) 

Teşvik Ödülleri:

- 78 Sıra numaralı proje (Oy Birliğiyle)
Selen Mirioğlu (YTÜ), Ahmet Baylan (YTÜ)

- 68 Sıra numaralı proje (Oy Birliğiyle)
Onur Asar (Eskişehir Teknik Üni.), Uzay Deniz Yılmaz (Eskişehir Teknik Üni.) 

- 87 Sıra numaralı proje (Oy Birliğiyle)
Tuğçe Meletlioğlu (Gazi Üni.), Ayça Yıldırmaz (Gazi Üni.), Ceyda Tokcen(Gazi Üni.)

- 43 Sıra numaralı proje (Oy Birliğiyle)
Halil Durmuş (İTÜ), Tansu Yanık (İTÜ)

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :