Çağdas Evliya Çelebiler Açıklandı

mimarizm.com / 27 Haziran 2011

"Hayalimdeki Yolculuk" yarışmasına katılarak Avrupa seyahati kazanan 24 yarışmacı belirlendi. Çağdaş Evliya Çelebilerin 8 günlük Avrupa seyahati, yarışmanın internet sitesinden adım adım takip edilebilecek.

Jüri üyeliğini Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak, Tarihçi ve Yazar Caroline Finkel, Belgesel Yapımcısı, Gezgin ve Gazeteci Coşkun Aral, Gazeteci, Gurme ve Gezi Yazarı Mehmet Yaşin, Siyaset Bilimci-AB Uzmanı Dr. M. Murat Erdoğan, Microsoft Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Eğitim Programları Müdürü Erdem Erkul ve British Council "İstihdam Edilebilirlik için Beceri Geliştirme" Programı Global Pazarlama ve İletişim Müdürü Füsun Fidan Özoğul'un yaptığı "Hayalimdeki Yolculuk" yarışmasına katılarak Avrupa seyahati kazanan 24 yarışmacının isimleri belirlendi.

Yarışmayı kazanan 24 Çağdaş Evliya Çelebi için düzenlenen ödül töreni, Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak'ın himayesinde, 5 Temmuz 2011 Salı günü Ankara'da, Başbakanlık'ta gerçekleştirilecek.

Ödül sahipleri, Belçika, Fransa, İsviçre ve İtalya'yı kapsayan 7 gece 8 günlük Avrupa seyahatine 20-27 Temmuz 2011 tarihleri arasında katılacak. Çağdaş Evliya Çelebilerin seyahati, yarışmanın internet sitesinden adım adım takip edilebilecek.

18 - 30 yaş arasındaki gençlerin internet yoluyla başvuru yaptığı yarışmada katılımcılar, hayallerinde kurguladıkları seyahati anlattıkları yazı, fotoğraf ve videolar ile katıldılar. Yarışmayı kazanan 24 asıl ve 8 yedek eser sahibinin belirlenmesinde, içeriğin yaratıcı ve özgün olması, yarışma konusuna uygunluğu, mesaj vermesi, kültürlerarası diyaloğa katkı sunması, dil, anlatım ve görsel zenginlik gibi kriterler dikkate alındı.

"Hayalimdeki Yolculuk" internet sitesi ve yarışması, British Council, T.C. Başbakanlık Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı ve ORG-DER Olimpiyat Ruhu ve Gençlik Çalışmaları Derneği'nin imzaladığı işbirliği protokolü çerçevesinde, Hürriyet Online ve Microsoft Türkiye'nin sponsorluğunda düzenlendi.

İnternet sitesi ve yarışmayı kapsayan proje ile, 400 yıl önce yasamış Evliya Çelebi'nin izinden yeni kuşakların seyahat hayallerinin geliştirilmesi ve gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Evliya Çelebi ve bütün zamanların seyyahlarının dünya kültürüne, diyaloga, barışa, hoşgörüye ve kültürel zenginleşmeye olan katkısının, Çağdas Evliya Çelebiler ile sürdürülmesi ve geliştirilmesi amaçlanıyor.

British Council'in "Paylaştığımız Avrupa Projesi" kapsamında geliştirilen internet sitesi ve yarışma ile, kültürümüzün ve toplumumuzun zengin ve çesitliliğe dayalı köklerinin tanınması, hepimizin paylaştığı kıtaya dair daha kapsayıcı bir bakışın inşası yolunda keyifli bir adım atılmasının öngörüldüğü belirtildi. Yakın zamanda yürütülecek bir kamuoyu yoklaması ile www.hayalimdekiyolculuk.org internet sitesinin nasıl sürdürüleceğine karar verilecek.

Kazanan eserlerin tam listesine buradan ulaşabilirsiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :