9. Endüstriyel ve Mimari Doğal Taş Tasarım Yarışması’nın Kazananları Belirlendi

mimarizm.com / 07 Aralık 2020
İstanbul Maden İhracatçıları Birliği tarafından geleneksel olarak düzenlenen “Endüstriyel ve Mimari Doğal Taş Tasarım Yarışması” sonuçlandı.

Üniversitelerin endüstriyel tasarım, mimarlık ve sanat bölümü öğrencileri ile sektör profesyonellerinin katılımına açık olan “9. Endüstriyel ve Mimari Doğal Taş Tasarım Yarışması” jüri değerlendirme sürecinin tamamlanmasıyla sonuçlandı. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) tarafından “öğrenci” ve “profesyonel” olmak üzere iki kategoride düzenlenen yarışmaya toplam başvuru 599 olurken, aday projeler Türkiye’nin önde gelen mimar ve iç mimarlarının yanı sıra değerli akademisyenlerden, sektör temsilcilerinden ve İMİB yetkililerinden oluşan bir Seçici Kurul tarafından üç aşamalı olarak değerlendirildi. Türk doğal taşları kullanılarak özgün ve endüstriyel olarak üretilebilir ürünler geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmamanın öğrenci kategorisinde 7, profesyonel kategorinde ise 4 proje ödüle değer bulundu.

9. Endüstriyel ve Mimari Doğal Taş Tasarım Yarışması Seçici Kurul Üyeleri, profesyonel kategorisinde Hadiye Özdemir’i “Tondo Light” isimli çalışmasıyla, İlker Toruk’u “Fossilamp” isimli çalışmasıyla, Alican Faydalı’yı “Pulse” isimli çalışmasıyla, Nihal Konar ile Naş Karsan’ı ise “F/8” isimli çalışmasıyla mansiyon ödülüne değer buldu.

9. Endüstriyel ve Mimari Doğal Taş Tasarım Yarışmasının öğrenci kategorisinde ise Işık Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Simay TokuşLune Piena” isimli tasarımı ile birinci oldu. İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Sezin Gediz Ün Dizem” isimli tasarımı ile ikinci olurken, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Batuhan Sütbeyaz “Işık Taşı” isimli tasarımı ile üçüncülüğe layık görüldü. Öğrenci kategorisinin mansiyon ödülü sahipleri ise; Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Yağız Soysal, MEF Üniversitesi Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Tan Nuhoğlu, Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Saim Emircan Dinler, Işık Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencileri Mustafa Can, Tözün Atmaca, Enes Toplugül ve İstanbul Medipol Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencileri Elif Yıldız ile Suna Demirci oldu.

Yarışmanın ödül töreni bu sene pandemi koşulları nedeniyle online ortamda gerçekleşecek. Yarışmada “profesyonel” ve “öğrenci” kategorilerinde dereceye girenlere toplam 74 bin TL’lik para ödülü verilecek. Ayrıca her iki kategoride de ilk üçe giren tasarımcılar T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından verilen yurtdışı tasarım eğitimi bursunu alma şansı yakalayacaklar.

9. Endüstriyel ve Mimari Doğal Taş Tasarım Yarışması’nın itiraz süreci 27 Aralık 2020 tarihine kadar devam edecek. İlgili itirazlar basvuru@dogaltastasarimyarismasi.com adresine yazılı olarak yapılabilecek.

Ödül kazanan projeler hakkında detaylı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :