XVII. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri 2020

mimarizm.com / 28 Şubat 2020
TMMOB Mimarlar Odası tarafından 2020 yılında 17.'si düzenlenecek olan Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri programına katılım 4 Mart 2020 Çarşamba gününe ertelendi.

Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri Programı, Mimarlar Odası tarafından ilk kez 1988 yılında, Mimar Sinan’ın 400. ölüm yıldönümü anısına düzenlendi. 1988’den başlayarak iki yılda bir gerçekleştirilen bu program, Türkiye’deki mimarlık üretiminin ardındaki 30 yılı aşan varlığıyla köklü bir kurumsal destek olmuştur. Verilen ödüller ile mimarlığın aslında kültürel bir etkinlik olduğu ve değerlendirme ölçütlerine dayanarak, seçkin olanın sıradan olandan ayrılabileceği kamuoyuna iletilmek istenmektedir.

Geçtiğimiz 16 dönemde programa 2411 mimarlık ürünü katılmış, seçkin nitelikleri nedeniyle 138 ürüne ve 50 kişi veya kuruluşa çeşitli dallarda ödül sunulmuştur. Sergiye katılan ürünlerin tümü Ulusal Mimarlık Ödülleri Kataloğu ile ulusal ve uluslararası kamuoyuna ulaştırılarak, çağdaş Türkiye mimarlığının tanıtımına katkı sağlanmaktadır.

Dallar

• Mimar Sinan Büyük Ödülü

• Başarı Ödülleri 
   - Yapı Dalı
       . Yapı
       . Yapı-Koruma
       . Yapı-Çevre (Kamusal Alan Tasarımı)
   - Mimari Proje Dalı
       . Proje
       . Proje-Koruma
       . Proje-Çevre (Kamusal Alan Tasarımı)
   - Fikir Sunumu Dalı
   - Mimarlığa Katkı Dalı

Mimar Sinan Büyük Ödülü, Mimarlığa Katkı Dalı ve Anma Programı için seçilecek kişi / kurum için www.mo.org.tr/ulusalsergi adresindeki “Aday Gösterme” bölümünde ayrıntılı bilgi bulunmaktadır. Diğer dallar için kişisel başvuru gerekmektedir.

Katılım Koşulları

1. TMMOB Mimarlar Odası’na kayıtlı mimarların yanısıra, ilgili kamu kuruluşları, kurumlar, şirketler, üniversite öğrencileri ve araştırmacılar bireysel veya ekip olarak sergiye katılabilirler.

2. Şirket ya da kurum adına katılan çalışmalarda müellif(ler)in isminin panoda belirtilmesi zorunludur. 

3. Yapı ve Proje dallarında katılabilmek için, müellif(ler)in TMMOB Mimarlar Odası üyesi olması zorunludur.
 
4. Fikir Sunumu Dalı’nda sergiye katılmak için mimar olma zorunluluğu yoktur.
 
5. Sergiye, her dalda en fazla 4 ayrı eser ve her biri için en fazla 4 pano ile katılabilinir.
 
6. Sergiye katılan bir eser, aynı kategoride bir başka dönem tekrar katılamaz.
 
7. Sergiye katılan eserler teslim edildikten sonra geri çekilemez, katalogda yayımlanması kabul edilmiş sayılır. Ayrıca, eserlere ilişkin her türlü yazılı ve görsel belgenin (fotoğraf, çizim vb.) telif hakkının eser sahibinde olduğu ve Programla ilgili her türlü yayında kullanım iznini TMMOB Mimarlar Odası’na vermiş olduğu kabul edilir. 

8. Sergiye katılacak eser, TMMOB Mimarlar Odası Onur Kurulu’nca verilmiş bir cezanın ve/veya TMMOB Mimarlar Odası tarafından kazanılmış aleyhte bir yargı kararının nesnesi olmamalıdır.
 
9. Ülkemizde ruhsat ve mesleki denetim uygulaması başladıktan sonra üretilen ruhsatsız, TMMOB Mimarlar Odası’nın mesleki denetim işleminden geçirilmeyen ve hakkında ÇED çekince raporu düzenlenen eserler, Yapı ve Proje Dalı’nda sergiye katılamazlar.
 
Yapıya dönüşmemiş ve inşaat ruhsatı alınmamış eserler, TMMOB Mimarlar Odası’ndan müelliflik ve telif hakkı tescil işlemi yaptırılmış olması şartıyla Proje Dalı’na katılabilirler.
 
10. Kamu yapıları veya özel statüde üretilen yapıların Yapı Dalı’nda sergiye katılabilmesi için mesleki denetim işleminden geçmiş olması yeterlidir, ruhsat aranmaz.

11. Yurtdışında uygulanan yapı ve projelerin katılımı için 8., 9. ve 10. maddeler geçerli değildir.
 
12. Yapının tasarım ve uygulama projesini yapan müellifi farklı ise, aralarındaki mutabakatı gösteren yazılı bir belge ve panoda her iki müellifin isminin belirtilmesi ile Yapı Dalı’nda katılımda bulunabilirler.

Seçici Kurul: Zeynep Ahunbay, M. Zafer Akdemir, T. Elvan Altan, A. Sinan Timoçin, Alper Ünlü

Düzenleme Komitesi: Petek Ceyhan, Melis Özge Gayretli, Serhat Ulubay

Yarışma Takvimi

Son Katılım Tarihi ve Saati: 4 Mart 2020 Çarşamba, 18.00
Seçici Kurul Toplantısı: 26-27 Mart 2020
Ödül Töreni: 10 Nisan 2020 Cuma, Cermodern, Ankara

Sergi Programı

- 10-15 Nisan 2020, Cermodern, Ankara

- 4-24 Mayıs 2020, Mimarlar Odası İstanbul BK Şubesi Sergi Salonu, Karaköy, İstanbul 

- 5-23 Ekim 2020, Mimarlar Odası İzmir Mimarlık Merkezi, Alsancak, İzmir

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :