Uluslararası 4. CEMER Düşten Gerçeğe Tasarım Yarışması 2020

mimarizm.com / 21 Nisan 2020
Alan ve ürün tasarımı olarak iki kategoriden oluşan, Nefes Alan/Aldıran Yaşam Alanları temalı Cemer Düşten Gerçeğe Tasarım Yarışması'nın son başvuru tarihi 30 Eylül.

Yarışmanın Amacı
Cemer
’in dördüncüsünü düzenleyeceği Düşten Gerçeğe Tasarım Yarışması’nın amacı; NEFES ALAN/ALDIRAN YAŞAM ALANLARI teması altında mevcuttaki ve tasarlanan kentteki yaşam alanlarının iyileştirilmesi, sağlıklaştırılması, çevresel değerin arttırılması sürdürülebilirlik kriterlerine bağlı olarak yeniden ele alınmasıdır.

Genel Katılım Kuralları

- Katılımcılar en fazla üç farklı proje ile (öğrenci veya da profesyonel) yarışmaya katılabilir.
- Yarışmaya www.dustengercege.com adresinden kayıt olunması ve başvuru sürecinin  web sayfası üzerinden tamamlanması gerekmektedir.
- Cemer Kent Ekipmanları A.Ş. çalışanlarından ya da jüri üyelerinden herhangi birinin ortağı, çalışanı ya da birinci dereceden akrabası olanlar yarışmaya katılamazlar.
- Yarışmaya katılan her proje için özgünlük, projenin başka bir kişi veya şirket tarafından daha önce üretilmemiş veya herhangi bir yöntemle, kamuya sunulmamış olması,  benzer başka bir yarışmada dereceye girmemiş ve ödül almamış olması şartları aranmaktadır. Bu koşulların aksinin tespiti durumunda, ilgili proje diskalifiye edilecektir. Böyle bir durumda olduğu saptanan ödül almış projenin ödülü geri alınır ve derecesi iptal edilir. Yarışmaya gönderilen projelerin özgün değerlerinin olmaması ve üçüncü kişilerin söz konusu tasarımla ilgili hak iddia etmeleri durumunda tüm sorumluluk katılımcıya / katılımcılara aittir.
- Öğrenciler veya Profesyoneller yarışmaya bireysel veya ekip olarak katılabilirler. Öğrenci için öğrenci belgesi, Profesyonel için bağlı bulunduğu meslek odasının üyesi olduğunu gösterir belge istenmektedir.
- Katılımcıların üniversitelerin Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık fakültelerine bağlı tüm bölümlerinde ve farklı fakülteler bünyesindeki tüm Peyzaj Mimarlığı bölümlerinde lisans veya yüksek lisans derecesinde eğitimlerini sürdürüyor olmaları veya  mezun olması koşulu aranır.
- Grup katılımlarında grup elemanlarından en az bir katılımcının 4. maddedeki koşulu yerine getirmesi gerekmektedir. Özgün değerlerinin olmaması ve üçüncü kişilerin söz konusu tasarımla ilgili hak iddia etmeleri durumunda tüm sorumluluk katılımcıya / katılımcılara aittir.

Yarışma Takvimi

Soru - Cevap Tarihi: 20 Eylül 2020
Son Başvuru Tarihi: 30 Eylül 2020
Jüri Değerlendirmesi: 4 - 6 Aralık 2020
Ödül Töreni: Ocak - Şubat 2021

Kategori 1: Alan Tasarımı

NEFES ALAN/ALDIRAN YAŞAM ALANLARI için SÜRDÜRÜLEBİLİR OYUN ALANLARI tasarlanmasıdır.

Konu: Sağlıklı ve sürdürülebilir çevreler yaratmak, gelecek nesillere önemli katkı sağlayan çocuk oyun alanları için oldukça önemlidir. Günümüzde artan nüfusun, kaybolan yeşil dokunun plansız şehirleşmenin kıskacında kalan çocuk oyun alanlarının sayısı ve niteliğinin gitgide azaldığı görülmektedir. Çocuk oyun alanları, çocukları bir araya getiren, oyun  oynama ihtiyacına cevap veren, çocuğu sosyalleştiren, fiziksel ve psikolojik aynı zamanda zeka gelişimine katkı sağlayan önemli mekanlardır. Bu mekanlar, çocuğu iyi hissettirerek, duygusal, duyusal algıları ve iletişim becerisine katkı sağlar. Bu mekanların başarısındaki en önemli ilkeler; alanın doğal ve fiziksel özelliklerine dikkat edilerek tasarlanması, oyun alanını tasarlarken oyun kurgularının da beraberinde düşünülerek bu kurgunun alanda okunabilir hale getirilmesi ve peyzaja konu olan yapısal ve bitkisel öğelerin bu tasarımla ve alanın sunduğu potansiyel ya da sonradan tasarımla oluşturulabilecek formu ile bütüncül bir perspektifte değerlendirilmesidir.

“Çocuk Oyun Alanları, doğru konumlandırılmış, arazi ile endüstri ürünlerinin entegre olarak tasarlanmış, engelli ve engelli olmayan tüm çocuklar için erişilebilir, toplumun ihtiyaçlarına cevap veren, farklı yaş gruplarının farklılaşan oyun ihtiyaçları ve kendi oyun alanlarına olanak sağlayan nitelikte, risk ve sorun yaratmayan, değişim ve gelişime açık olmalıdır.”

Ödüller

Birincilik Ödülü: 4.000 EURO / İkincilik Ödülü: 2.000 EURO / Üçüncülük Ödülü: 1.500 EURO / Mansiyon: 1.000 EURO

Jüri Üyeleri: Dr. Oktan Nalbantoğlu (On Tasarım Kurucusu, Peyzaj Yüksek Mimarı), Can Kubin (Yüksek Şehir Plancısı. ODTÜ Şehir ve Planlama Bölümü Ek zamanlı Öğretim Görevlisi / Promim Kurucu Ortağı), Doç. Dr. Deniz Aslan (Yüksek Mimar - Peyzaj Mimarı İTÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Görevlisi / DS Mimarlık Kurucusu), Arzu Nuhoğlu (Peyzaj Yüksek Mimarı / Arzu Nuhoğlu Peyzaj Tasarım Ofisi Kurucusu), Hilmi Güner (Mimar / Hilmi Güner Mimarlık Ofisi Kurucusu), Özay Yerlikaya (Peyzaj Mimarı / TMMOB Peyzaj Mimarları Odası 13. Dönem İzmir Şube Yönetim Kurulu Başkanı), Prof. Dr. Oğuz Yılmaz (Peyzaj Yüksek Mimarı PEMDER - Peyzaj Mimarlığı Eğitim ve Bilim Derneği Kuruluşunda Yönetim Kurulu Üyesi), Prof. Dr. Zeynep Uludağ (Mimar / Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi / Uludağ Mimarlık Bürosu Kurucu Ortağı), Tülay Tosun (Peyzaj Mimarı / Palmiye Peyzaj Mimarlık Ltd. Şti. Kurucusu), Nigel John Thorne (Peyzaj Mimarı Danışmanı Beijing/Pekin İnşaat Müh. Mimarlık Üniversitesi – Misafir Öğretim Görevlisi / Londra Parkları Projesi – Başkan), Nesrin Karaoğlu Otuzoğlu (Peyzaj Mimarı / Karaoğlu Peyzaj Mimarlık Kurucusu)

Kategori 2: Ürün Tasarımı

Kent yaşamının getirdiği alışkanlıkları değiştiren, yoğun kent ortamında çocuklara nefes aldıran ve sosyal hayatı canlandıran, sağlıklı ve sürdürülebilir çevreler yaratmak, gelecek nesillere önemli katkı sağlayan çocuk oyun alanları için de olmazsa olmazdır. NEFES ALAN/ALDIRAN YAŞAM ALANLARI için bugünün ve yarının çocuklarına yönelik, ruhsal ve fiziksel gelişimlerine katkı sağlayacak OYUN EKİPMANLARI tasarlanmasıdır.

Ödüller

Öğrenci Kategorisi
Birincilik Ödülü:
1.500 EURO / İkincilik Ödülü: 1.000 EURO / Üçüncülük Ödülü: 750 EURO / Öğrenci Mansiyon: 500 EURO

Profesyonel Kategorisi
Birincilik Ödülü: 2.000 EURO / İkincilik Ödülü: 1.500 EURO / Üçüncülük Ödülü: 1.000 EURO / Profesyonel Mansiyon: 500 EURO

Jüri üyeleri: Ayça Mehlig (Peyzaj Yüksek Mimarı Onaylı Oyun Alanı Güvenlik Denetmeni CPSISS Geprüfte Sachkundige gemäß DIN EN 1176/17 ABC-TEAM Spielplatzgeräte GmbH - CEO/Partner), Engin Aktaş (Peyzaj Yüksek Mimarı / TMMOB Peyzaj Mimarları Odası 2. Dönem Trabzon Şube Başkanı / PTM Proje Tasarım Merkezi Kurucusu), Sertaç Ersayın (Endüstri Ürünleri Tasarımcısı ETMK - Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Başkanı), Barış Ekmekçi (Peyzaj Yüksek Mimarı / Studio BEMS Kurucu Ortağı), Dr. Murat Z. Memlük (Peyzaj Yüksek Mimarı / Mdesign Kurucu Ortağı), Gizem Karabay Can (Kentsel Tasarımcı - Peyzaj Mimarı / Goland Kentsel Tasarım A.Ş. Kurucu Ortağı), Tarık Yaşar (Kentsel Tasarımcı - Peyzaj Mimarı / TYLA Kurucusu), Ece Yalım (Endüstri Ürünleri Tasarımcısı ARTFUL İç mimarlık & Ece Yalım Design Studio Kurucu Ortağı), Öğr. Gör. Murat Arıkut (Endüstriyel Tasarımcı Ekonomi Üniversitesi Endüstri Tasarımı Bölümü Yarı Zamanlı Öğretim Görevlisi), Yrd. Doç. Dr. Tolga Benli (Yaşar Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi / Endüstriyel Tasarım Bölüm Başkanı Yaşar Üniversitesi Tasarım, (YÜTAM) Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü), Ceyda Özbilen (Peyzaj Yüksek Mimarı / CEYPEYZAJ Peyzaj Tasarım, Uygulama ve Danışmanlık Ofisi Kurucusu), Münire Sağat (Peyzaj Mimarı / Studio BEMS Kurucu Ortağı)

Detaylı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :