Sokaktaki Ankara - Tabela ve Font Tasarımı Yarışması

mimarizm.com / 17 Mayıs 2021
Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, “Sokaktaki Ankara” Ankara Mahalle Cadde ve Sokak Tabelaları, Bina Kapı Numaraları, Mimari Tanıtım Tabelaları ve Özgün Font Ulusal Tasarım Yarışması”nın son kayıt tarihi 16 Temmuz 2021.

“Sokaktaki Ankara” Ankara Mahalle Cadde Ve Sokak Tabelaları, Bina Kapı Numaraları, Mimari Tanıtım Tabelaları Ve Özgün Font Ulusal Tasarım Yarışması”, Ankara ilinde kullanılacak mahalle cadde ve sokak tabelaları, bina kapı numarası, bina mimari tanıtım tabelası ve özgün Ankara fontu (yazı karakteri) elde edebilmek amacıyla açılmıştır. Yarışma konusu birden fazla meslek disiplininin  (mimarlık, endüstriyel tasarım, endüstri ürünleri tasarımı, iç mimarlık ve çevre tasarımı, grafik tasarım, peyzaj mimarlığı) ve/veya sanat dalının ortak çalışmasını gerektirecek türden konuları kapsamaktadır.

Yarışmanın Şekli ve Türü

4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 23. ve 53. maddelerine istinaden; Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Mühendislik, Kentsel Tasarım Projeleri, Şehir ve Bölge Planlama ile Güzel Sanat Eserleri Yarışma Yönetmeliği doğrultusunda Ankara Büyükşehir Belediyesince açılan yarışma, serbest, ulusal, tek kademeli ve ortakçıl bir proje yarışmasıdır.

Yarışmanın Konusu

Ankara ili, merkez ve bağlı ilçelerinde, mahalle cadde ve sokak isimleri tabelalarının, bina kapı numaralarının ve binaların mimari tanıtım tabelalarının, Cumhuriyetimizin birinci yüzyılının izlerini, ikinci yüzyılına taşıyacak bir anlayış ile tamamen Ankara’ya özgü bir tasarım ve yazı fontu kullanılarak tasarlanması işidir. Tabela tasarımı ile yazı fontu tasarımı birlikte veya ayrı ayrı değerlendirilebilecektir.

Yarışmaya Katılım Koşulları

1.Yarışma, üniversitelerin; Grafik Tasarım, Görsel İletişim ve Tasarım, Endüstriyel Tasarım, Endüstri Ürünleri Tasarımı, İç Mimarlık ve Mimarlık bölümleri mezunlarına açıktır. İstekliler yarışmaya bireysel veya ekip olarak katılabilir.

2.Yarışmaya katılacak yarışmacıların aşağıdaki hususları yerine getirmesi şarttır. Ekip olarak katılanların her birinin bu koşulların tamamına uymaları zorunludur. Ekip olarak katılanların, idareyle ilişkilerinin yürütülmesiyle sınırlı olmak üzere, ekipten birini ekip başı olarak belirtmesi gerekir. Yarışmaya ekip olarak katılan ortakların her biri idareye karşı müşterek ve müteselsilen sorumludur,

3.Şartlar:

- Jüri üyelerini ve raportörleri belirleyenler ve atayanlar arasında olmamak,

- Jüri üyeleri (danışman, asil, yedek) ve raportörlerle, bunların 1. dereceden akrabaları, ortakları, yardımcıları ve çalışanları arasında olmamak,

- Jüri çalışmalarının herhangi bir bölümüne katılmamak,

- Şartname alıp, isim ve adreslerini yarışma raportörlüğüne kaydettirmek,

- Yarışmayı açan idarede, yarışma ile ilgili her türlü işlemleri hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olmamak,

- Yarışmayı açan idare adına hareket eden danışmanlar ile bunların çalışanları arasında olmamak,

- 4734 ve 4735 sayılı Kanunlar ile diğer kanunlardaki hükümler gereğince, geçici veya sürekli olarak kamu ihalelerine katılmaktan yasaklanmış olmamak,

- Bu şartlara uymayanlar, yarışmaya katılmış olsalar dahi projeleri yarışmaya katılmamış sayılır, yarışmaya kabul edilmeme gerekçeleri taraflarına resmi yollarla tebliğ edilir,

- Yarışmaya katılmak isteyenlerin yarışma web adresinde yer alan “Kayıt” kısmı altında çıkan formu doldurarak online kayıt olmaları gerekmektedir. www.sokaktakiankara@ankara.bel.tr

- Yarışmaya katılmak isteyenlerin 50 TL şartname bedelini “SOKAKTAKİ ANKARA – TABELA VE FONT TASARIMI YARIŞMASI” açıklaması ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı veznesine veya Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’nın Vakıfbank, Tunalı Hilmi Şubesi hesabına (IBAN: TR 50 0001 5001 5800 7284 8818 87) yatırması; alınacak dekontu ve yarışmacıların isim ile adreslerini raportörlüğe elden veya e-posta yolu ile iletmesi gerekmektedir. Ekip Temsilcisinin bu şartı yerine getirmesi yeterlidir. Katılım ve yarışmaya ilişkin zaman çizelgesi yarışma takvimi başlıklı maddede belirtildiği gibidir.

- Bu şartlara uymayanlar yarışmaya katılmış olsalar dahi tasarımları yarışmaya katılmamış sayılır ve isimleri yarışmaya kabul edilmeme gerekçeleriyle birlikte üyesi oldukları meslek odalarına bildirilir.

Jüri Üyeleri

Danışman Jüri Üyeleri: Mansur Yavaş (Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı), Mustafa Koç (ABB Zabıta Dairesi Başkanı), Halil İbrahim Yılmaz (ATO Başkan Vekili/ Ankara Kent Konseyi Başkanı), Doç. Dr. Lale Özgenel (ODTÜ Mimarlık Böl. Öğt. Üyesi / Mimarlar Derneği 1927 Yönetim Kurulu Başkanı), Yeşim Hatırlı (Atılım Ünv. Mimarlık Böl. Yarı Zamanlı Öğt. Üyesi, Türk Serbest Mimarlar Derneği – Temsilci), Bora Hızal (Ankara Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı), Kasım Soner (İç Mimar, İç Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı)

Asil Jüri Üyeleri: Şahin Acar (ARED Açıkhava ve End. Rekl. Der. Bşk. Yrd.), Arda Engin (ARD Grafik Tasarımcı), Doç. Dr. Elif Varol Ergen (Hacettepe Ünv. Grafik Tasarım Böl. – Öğt. Üyesi), Ali Günöven (Mimar, ODTÜ End. Tasarım Bölümü – Emekli Öğr.Grv.), Prof. Dr. Gülay Hasdoğan (ODTÜ End. Tasarım Bölümü – Öğretim Üyesi), Muharrem Mantar (ARD Grafik Tasarımcı/ Sanat Yönetmeni), Prof. Dr. Namık Kemal Sarıkavak (Hacettepe Ünv. Güzel Sanatlar Fak. Öğr. Üyesi)

Yedek Jüri Üyeleri: Burhan Baygül (ATO 13 No.lu Reklam ve Görsel İletişim Faaliyetleri Meslek Komitesi Temsilcisi), Ekin Kılıç (Bilkent Ünv. GSTMF Grafik Tasarım Böl. Öğ.Görevlisi), Özer Öner (ARD Ankara Reklamcılar Derneği – Endüstriyel Tasarımcı), Bergil Özdemir (ABB Kent Estetiği D. Bşk.lığı Kentsel Tasarım Şube Müdürü)

Raportörler: Fulya Çınar Önal (Ankara Büyükşehir Belediyesi – Özel Kalem Müdürlüğü, Ekonomist), Seda Şahin (Ankara Büyükşehir Belediyesi – Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanlığı, Şube Müdürü)

Yarışma Takvimi

Yarışma duyurusu: 10 Mayıs 2021, Pazartesi
Kayıt için son tarih: 16 Temmuz 2021, saat 16:00
Soru sorma için son tarih: 01 Haziran 2021, Salı
Soruların cevaplanması için son tarih: 15 Haziran 2021, Salı
Online teslim için son tarih: 16 Temmuz 2021, Cuma (Saat 23.59’a kadar)
Basılı çalışmaların teslimi için son tarih: 16 Temmuz 2021, Cuma (Saat 17:00’a kadar)
Basılı çalışmaların kargo ile teslimi için son tarihi: 16 Temmuz 2021, Cuma (Saat 18:00’a kadar)
Jüri değerlendirmesi başlangıç tarihi: 26 Temmuz 2021, Pazartesi            
Yarışma sonuçlarının açıklanma günü: 9 Ağustos 2021, Pazartesi
Sergi ve Kolokyum tarihi: Sonuçlar ile birlikte açıklanacak

Ödüller: Her iki kategoride eş birinciliğe değer görülen üç esere 50.000’er TL, Mansiyona değer görülen altı esere 7.500’er TL ödül verilecektir.

Kayıt ve şartname için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :