Şeytan Merdiveni AR-GE Tasarım Yarışması

mimarizm.com / 14 Aralık 2021
İzmir Bilimpark, GDZ Elektrik ve İzmir Ekonomi Üniversitesi paydaşlığında düzenlenen "Genç Fikirlerle Güvenli Adımlar Şeytan Merdiveni AR-GE Tasarım Yarışması"nın son başvuru tarihi 15 Ocak 2022.

Yarışmanın Tanımı

Gdz Elektrik Dağıtım’ın üniversitelerin Endüstriyel Tasarım / Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü öğrencilerine yönelik elektrik dağıtım sektöründe ürün ve hizmet tasarımları konusunda farkındalık yaratması ve bu sektöre yönelik iş sağlığı ve güvenliği ürünleri konusunda tasarım çalışmalarının teşvik edilmesine yönelik düzenleyeceği ŞEYTAN MERDİVENİ AR-GE TASARIM YARIŞMASI, elektrik direklerindeki operasyonlarda kullanılan ve “şeytan merdiveni” olarak tabir edilen servis merdivenleri bağlamında;

- Tekerlekli hizmet araçlarının ulaşamadığı dar ve sıkışık ortamlarda direklere tırmanmanın sağlanması,

- Bir personelin taşıyabileceği hafiflikte olması,

- Basamak ve taşıma mukavemetinin yeterli olması,

- Güvenli tutunma ve tırmanmaya yönelik tasarım, detay, ve malzeme çözümleri sağlaması

- Farklı direk çeşitleri ve zemin özelliklerinde güvenli ve konforlu çalışma olanağı sağlayan tasarım, malzeme, ve detay çözümleri içermesi

- İş kazalarının önlenmesi için ar-ge faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilmektedir.

Yarışmanın Amaçları

- Enerji ve hizmet sektörlerinde tasarım ve ar-ge faaliyetlerinin entegrasyonuna yönelik bir örnek oluşturmak,

- İş güvenliği tasarımı konusunda farkındalık yaratmak,

- Enerji ve hizmet sektörlerinde yenilikçi ve özgün tasarımcılara çalışma fırsatı yaratmak,

- Üniversite-sanayi işbirliği bağlamında bir ar-ge faaliyetine tasarımcıları daha eğitim aşamasında dahil ederek enerji ve hizmet sektörlerinde üretilebilir, ticarileştirilebilir özgün tasarım ve ürünler üretilmesini sağlamak.

Katılım Kuralları

- Yarışmacılar en fazla üç (3) farklı proje ile yarışmaya katılabilir.

- Yarışmaya www.gdzyarisma.com adresinden kayıt olunması ve başvuru sürecinin web sayfası üzerinden tamamlanması gerekmektedir.

- Gdz Elektrik Dağıtım çalışanlarından ya da jüri üyelerinden herhangi birinin ortağı, çalışanı ya da birinci dereceden akrabası olanlar yarışmaya katılamazlar.

- Yarışmaya katılan her proje için özgünlük, daha önce üretilmemiş olması, kamuya sunulmamış olması, benzer başka bir yarışmada dereceye girmemiş ve ödül almamış olması şartları aranmaktadır. Bu koşulların aksinin tespiti durumunda, ilgili proje diskalifiye edilecektir. Böyle bir durumda olduğu saptanan ödül almış projenin ödülü geri alınır ve derecesi iptal edilir. Yarışmaya gönderilen projelerin özgün değerlerinin olmaması ve üçüncü kişilerin söz konusu tasarımla ilgili hak iddia etmeleri durumunda tüm sorumluluk yarışmacıya / yarışmacılara aittir.

- Öğrenciler yarışmaya bireysel veya ekip olarak katılabilirler.

- Öğrencilerin üniversitelerin Endüstriyel Tasarım ve Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde lisans derecesinde eğitimlerini sürdürüyor olmaları gerekmektedir.

- Grup katılımlarında grup üyelerinin tümünün öğrenci olması ve her birinin 6.3 maddesindeki koşulu sağlaması gerekmektedir.

- İlgili bölümün lisans programından 2021 yılı içerisinde mezun olmuş veya mezun olacak kişiler bu kategoriden başvuru yapma hakkına sahiptir.

Katılım Şekli

Yarışma başvuruları www.gdzyarisma.com web sitesi üzerinden iki aşamalı ve online olacaktır. Online başvuru yarışmacıların yarışma şartnamesini kabul etmesi (dijital onay) ve başvuru maddelerinin web sitesi aracılığıyla doldurulması suretiyle yapılır.

Değerlendirme

Yarışmaya katılan projeler yenilikçilik, özgünlük, yaratıcılık, üretilebilirlik, seri üretime uygunluk ölçütleri üzerinden ve bu ölçütlerin alt açılımlarını da içerecek şekilde jüri tarafından bir bütün olarak değerlendirilecektir. Ön eleme online olarak projelerin jüri üyelerine gönderilmesi ile gerçekleşecek olup jüri değerlendirme toplantısında ön elemeyi geçen projeler değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Jüri tarafından ilk 3 belirlendikten sonra www.gdzyarisma.gdzelektrik.com.tr web sitesinden duyurulacaktır.

Jüri

Derya Irkdaş Doğu (İEÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi), İbrahim Göktaş (Gdz Elektrik Dağıtım İSG ve Çevre Müdürü), Kayahan Dede (İzmir Bilim ve Teknoloji Parkı Genel Müdürü), Murat Bengisu (İEÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi), Necati Ergin (Gdz Elektrik Dağıtım Planlama ve Teknoloji Direktörü), Özgür Kilit (Yaşar Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi), Raul Pinto (İEÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü Profesyonel Tasarımcı), Uğur Yüksel (Gdz Elektrik Dağıtım Genel Müdürü)

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 15 Ocak 2022
Jüri Değerlendirmesi: 15 Şubat 2022
Ödül Töreni: 15 Mart  2022

Ödüller

Ar-Ge Tasarım Büyük Ödülü

Gdz Elektrik Dağıtım ve jüri tarafından finale kalanlar arasından seçilen bir proje İzmir Bilimpark bünyesinde Ar-Ge faaliyeti kapsamına alınarak prototipi üretilecek, bu Ar-Ge süreci sonucunda ortaya çıkan ürünün ticarileşme sürecine tasarımcının fikri sınai hakları korunacak şekilde dahil edilmesi sağlanacaktır ve 7.500 TL para ödülü veya tutarında hediye çeki verilecektir.

Üretime Hazır Tasarım Ödülü

5.000 TL para ödülü veya tutarında hediye çeki

Konsept Tasarım Ödülü

5.000 TL para ödülü veya tutarında hediye çeki

Staj İmkanı

Yarışmaya katılıp dereceye girenler arasında talep edilmesi halinde Gdz Elektrik Dağıtım veya İzmir Bilimpark bünyesinde Tasarım ve Ar-Ge projelerinde görevlendirilmek üzere imkanlar dahilinde staj imkanı sağlanacaktır.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :