SAN DECO Mimari Proje Yarışması: Duvarın Ötesinde

mimarizm.com / 28 Nisan 2020
SAN DECO'nun, mimarlık ve iç mimarlık öğrencileri için düzenlediği "Duvarın Ötesinde" mimari proje yarışmasının son katılım tarihi 8 Haziran 2020.

Yarışma Metni

Duvar, yüzyıllardır mimari tartışmaların odağında olmakla beraber; Çin Seddi’nden Meksika Duvarı’na, Pink Floyd’un “The Wall” albümünden Berlin Duvarı’na kadar farklı sembolik anlamları da içerisinde barındırır. Engeller koymanın, sahiplik belirlemenin, aidiyeti tarif etmenin, zıtlıkları bildirmenin; ayrışmanın-uzlaşmanın, iç-dış ilişkisi tanımlamanın ifadelerini barındırır.

Mekânın, eylemlerin, gündelik hayatın, kültürün ve kentin biçimlenmesinde önemli kavramsal ve yapısal unsurlardan biri olan duvara odaklanmak ve içeriğini sorgulamak, belki de dünya tarihini değiştirecek Covid-19 pandemisinin insanları küresel ölçekte sınırlarlar içinde izole olmaya yönlendirmesi nedeniyle anlamlı hale gelmektedir. Dolayısıyla bugün mekânı üreten tüm kavramsal ve yapısal araçlar hakkında düşünmek veya sorgulama yapmak için elimizde önemli bir fırsat var. Bu bağlamda, bu yarışma günümüze kadar kavramsal, programa yönelik, yapısal veya imgesel olarak çeşitli anlamlar yüklenilen duvar hakkında yeniden düşünülmesini amaçlar. Duvar hakkında düşünmenin sadece yapısal bir araca odaklanmak anlamına gelmeyeceği; kentsel, kamusal veya özel mekanların ve bunların var edilmesine/tasarlanmasına yönelik kavramsal ve yapısal araçlar üzerine sorgulama yapılmasını gerektirdiği iddia edilebilir. Böylece, mekânı üretmeye yönelik süregelen kavramsal yaklaşımların ve üretimlerin sınırları keşfedilebilir, belki de bunların “ötesine” geçilebilir. Yarışma bu kapsamda tasarımcıları, kentleri, eylemleri, yapıları, imgeleri ve mekanları var eden duvarları, yaptıkları sorgulamanın araçları olarak yeniden tasarlamaya davet etmektedir.   

Yarışma Takvimi

Yarışmanın İlanı: 27 Nisan 2020
Soru Sorma Son Tarih: 11 Mayıs 2020
Soruların Yanıtlanması: 16 Mayıs 2020
Son Katılım Tarihi: 8 Haziran 2020
Sonuçların Açıklanması: 15 Haziran 2020
Dijital Kolokyum: 20 Haziran 2020

Jüri Üyeleri

Murat Sönmez, Nesli Naz Aksu, Şaha Aslan, Nihat Eyce, Pelin Gürol Öngören, Aslı Özbek, Ali Sinan

Ödül

Birincilik Ödülü: 5.000 TL
İkincilik Ödülü: 2.500 TL
Üçüncülük Ödülü: 1.500 TL
Eş değer Mansiyon: 3 kişiye 1.000 TL
Jüri Özel Ödülü: 1.000 TL + Uygulama

Yarışma detayları için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :