SALT Araştırma Fonları 2019 Başvuruları

mimarizm.com / 04 Ocak 2019
SALT Araştırma Fonları’nın 2018 başvuruları açıldı. Ön başvurular 11 Şubat Pazartesi’ye kadar devam edecek.

SALT Araştırma Fonları Sunumları, SALT Galata, Aralık 2018
Fotoğraf: Mustafa Hazneci

İmparatorluktan cumhuriyete Türkiye’nin iki yüzyıllık sosyal-ekonomik tarihi ve 1950’ler sonrası mimarlık, tasarım ve sanat üretimleri hakkında özgün belge edinimi ve araştırmayı teşvik eden SALT Araştırma Fonları’nın 2019 başvuruları başladı.

2013’ten bu yana toplam 42 projeye destek sağlayan SALT Araştırma Fonları, yerel örnekleri çeşitli bilgi alanlarını harmanlayarak inceleyen, genelgeçer kanıların yeni bulgularla sorgulanmasına olanak tanıyan çalışmalara verilir. Kurumun arşiv koleksiyonlarını yorumlayacak veya uzun soluklu araştırmalarına eklemlenecek yapıdaki içerikler değerlendirme aşamasında önceliklidir. 2019’da altı araştırma projesi 15.000 TL değerinde, toplam 90.000 TL’lik fonla desteklenecektir.

Başvuru Takvimi
Fon başvuruları iki aşamalıdır ve SALT Araştırma’nın odaklandığı alanlar temel alarak hazırlanmalıdır. 11 Şubat Pazartesi saat 18:00’e kadar süren ön başvurular, konu ve dönem bakımından içeriğin uygunluğunu değerlendirmeye yöneliktir. 

Bu aşamayı geçen aday projeler için son başvuru tarihi 18 Mart Pazartesi; sonuçların duyuru tarihiyse 19 Nisan Cuma’dır. Seçilen projelerin çıktıları, Aralık ayında yapılacak bir sunum programında kamunun yorum ve katkılarına açılacaktır.

Seçici Kurul
Farah Aksoy (SALT)
Doç. Dr. Alev Erkmen (Yıldız Teknik Üniversitesi)
Dr. Bora Gürdaş (Hacettepe Üniversitesi)
Prof. Dr. Alp Yücel Kaya (Ege Üniversitesi)
Lorans Tanatar Baruh (SALT)

Kategoriler

Sosyal ve ekonomik tarih araştırmaları
Osmanlı İmparatorluğu’nun 19. yüzyılı ve/veya 20. yüzyıl Türkiye’sinin sosyal ve ekonomik tarihine ilişkin içerikler ile SALT Araştırma bünyesindeki belgelerin kullanımıyla hazırlanan projeleri kapsamaktadır.

Mimarlık ve tasarım araştırmaları
Türkiye’de 1950’ler sonrasında basılı kaynakların dışında kalan ya da mevcut kaynaklara özgün yaklaşımlar getiren çalışmalarla ilgilidir; tasarım nesnelerinden yapılı çevreye her türlü ölçek konu olarak seçilebilir.

Sanat araştırmaları
1950’lerden itibaren bölgesel ve enternasyonal çerçeve ve ilişkiler içerisinde yerel sanat tarihi yazımlarına, basılı veya bilinir kaynakların ötesinde materyal incelemelerine açıktır.

Ön başvuru yapmak için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :