Osmanlı'da Mimari ve Sanat Ulusal Fotoğraf Yarışması

mimarizm.com / 10 Şubat 2021
Erciyes Üniversitesi Kayseri Mimar Sinan Mimarlık ve Kültür Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen "Osmanlı'da Mimari ve Sanat Ulusal Fotoğraf Yarışması"nın son katılım tarihi 5 Nisan 2021.

Yarışmanın Amacı

Erciyes Üniversitesi, Kayseri Mimar Sinan Mimarlık ve Kültür Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Mimar Sinan’ın vefatının 433. yılında Mimar Sinan’ı Anma Etkinlikleri kapsamında “Osmanlı’da Mimari ve Sanat” başlıklı Ulusal Fotoğraf Yarışması düzenlenmektedir. Yarışmanın temel amacı üniversite öğrencilerinin yaşadıkları şehirdeki Osmanlı Dönemi eserlerini tanımaları ve üniversite eğitimleri sürecinde “yarışma bilinci” kazanmaları için bir fırsat oluşturmaktır.

Yarışmaların Türü ve Şekli

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu himayesiyle Erciyes Üniversitesi, Kayseri Mimar Sinan Mimarlık ve Kültür Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen, Türkiye’deki vakıf ve devlet üniversitelerinde lisans ve lisansüstü programlarına kayıtlı öğrencilerinin katılımına açık Ulusal Fotoğraf Yarışmasıdır. Yarışmaya katılım ücretsizdir. Yarışma süreci ve işleyişi dijital ortamda gerçekleşecek olup, ödüle ve sergilemeye layık eserler https://mimarsinan.erciyes.edu.tr web sayfasında 1 (bir) ay boyunca yayınlanacaktır.

Yarışmalara Katılım Koşulları

- Yarışma, Türkiye’deki vakıf ve devlet üniversitelerinde lisans ve lisansüstü programlarına kayıtlı öğrencilerinin katılımına açıktır.
- Yarışmaya katılan öğrencilerin “öğrenci belgesi” ibraz etmeleri zorunludur.
- Daha önce düzenlenmiş ya da bu yarışma ile eş zamanlı olarak düzenlenen herhangi bir yarışmada ödül (derece, başarı, mansiyon ve özel ödül) almış fotoğraflar (sergileme hariç) ve bu fotoğrafların deklanşör/kadraj farklılığı içeren yorumları ile yarışmaya katılım kabul edilmez.
- Ödül (derece ve mansiyon) ve sergileme alan fotoğrafın; yarışmadan önce veya bu yarışmayla eş zamanlı olarak düzenlenen diğer bir yarışmada ödül aldığının tespit edilmesi halinde, katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır ve eseri dikkate alınmaz.
- Katılımcı, yarışma için e-mail yoluyla gönderdiği fotoğrafın tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Aksine davranış kural ihlali sayılır.
- Başvuru fotoğrafında bulunan her türlü nesne ve/veya kişilerle ilgili telif, izin vb. sorumluluk başvuru sahibine aittir. Erciyes Üniversitesi, Kayseri Mimar Sinan Mimarlık ve Kültür Uygulama ve Araştırma Merkezi yarışmaya gönderilen fotoğrafların içeriği ile ilgili hiçbir hukuki sorumluluk kabul etmez.
- Katılımcının yarışmaya gönderdiği fotoğraf, kendisine ait olmadığı halde kendisinin çekmiş olduğu fotoğraf olarak göstermesi ve değerlendirmesi kural ihlali sayılır. Bu durumda tüm sorumluluk katılımcıya ait olacaktır. Erciyes Üniversitesi, Kayseri Mimar Sinan Mimarlık ve Kültür Uygulama ve Araştırma Merkezi hiçbir hukuki sorumluluk kabul etmez.
- Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan fotoğraflar (kolaj), yarışmaya kabul edilmez.
- Yarışma dijital ortamdadır. Baskı fotoğraf kabul edilmeyecektir.

Yarışma Jüri Üyeleri

- Doç. Dr. Filiz Sönmez (ERÜ, Kayseri Mimar Sinan Mimarlık ve Kültür Uygulama ve Araştırma Merkezi)
- Imre Tolnay (Széchenyi István University, Macaristan)
- Dr. Öğr. Üyesi Ezgi Yavuz (Gebze Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü)
- Öğr. Gör. Uğur Aydın (ERÜ, Güzel Sanatlar Bölümü)
- Arş. Gör. Dr. Gonca Z. Tunçbilek (Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi)
- Arş. Gör. Dr. B. Beril Kapusuz Balcı (Gazi Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü)
- Dr. Öğr. Üyesi Duygu Tüntaş (TED Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü)

Yarışma Takvimi

Son Katılım Tarihi: 5 Nisan 2021, Saat 17.00
Jüri Değerlendirmesi: 9-18 Nisan 2021
Sonuç Bildirimi: 19 Nisan 2021

Kazanan yarışmacıların listesi https://mimarsinan.erciyes.edu.tr web adresi üzerinden açıklanacaktır. Ödül ve sergilemeye layık görülen fotoğraflar https://mimarsinan.erciyes.edu.tr web adresinde 1 (bir) ay süresince sergilenecektir.

Dijital Sergi: 27-29 Eylül 2021, Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi’nde ödül ve sergilemeye hak kazanan fotoğraflar dijital olarak sergilenecektir.

Yarışmanın Ödülleri

Birinci Ödül: 2000 TL
İkinci Ödül: 1500 TL
Üçüncü Ödül: 1000 TL
Mansiyon: 500 TL
Sergileme Ödülü ücretsiz olup, Katılım Belgesi verilecektir.

Şartname ve ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :