Mimarlıkta Eleştirel Okumalar 2022

mimarizm.com / 02 Şubat 2022
Mimarlar Derneği 1927'nin bu yıl 9.'sunu düzenlediği ve teması “Praksis ve Piksel Arasında: Dijital Ortamda Mimarlık Karşılaşmaları” olan Mimarlıkta Eleştirel Okumalar 2022 üniversite öğrencileri metin yarışmasının son teslim tarihi 2 Mayıs 2022.

Açıklama

1927 Mimarlar Derneği tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Mimarlıkta Eleştirel Okumalar Metin Yarışması, “Praksis ve Piksel Arasında: Dijital Ortamda Mimarlık Karşılaşmaları” üst başlığı çerçevesinde, mimarlık ve dijital ortam ilişkisini farklı boyutlarıyla tartışmaya açan metinler elde etmeyi hedeflemektedir. Hemen her entelektüel üretimin ve paylaşımın, kamuoyuna en hızlı ulaşabildiği, dağıtıma/dolaşıma sokulabildiği bir mecranın biçim ve kapasitesine uyma, bu mecranın biçimini almanın olumlu ve olumsuz halleri uzun süredir tartışılmaktadır. Mimarlığın bir yandan aktörleri ve eylemleri ile bir dijital ortam malzemesi haline geldiği, diğer yandan yöntem ve içerik dönüşümleriyle çeşitlenen, zenginleşen mimarlık üretimlerinin farklı türde medya platformlarına (sosyal medya, bloglar, yarışmalar, arşivler, portaller vb.) malzeme olduğu da açıktır. Bu anlamda, mimarlık hem pratik hem eğitim aracılığıyla dijital ortamda üretilmekte ve tüketilmektedir. Mimarlık ve dijital ortam karşılaşması sonsuz sayıda düşünsel içeriği, üretimi, eleştiriyi, temsili ve görseli sistematik ve/veya rastlantısal bir biçimde bir araya getirmesi nedeniyle çeşitli sanal belleklerin oluşumuna, iletişim ağlarının oluşmasına bilgilerin istiflenmesine imkân vermektedir.

Yarışma, dijital ortam ve mimarlık karşılaşmalarını tasarım, uygulama, eğitim, düşünce, söylem, temsil, etik vb. açılımlar düzeyinde tartışan eleştirel metinler üretmeye çağırıyor.

Amaç

Mimarlıkta Eleştirel Okumalar Metin Yarışması’nın amacı, mimarlık öğrencilerini, ilgili literatürü izleyerek kendi özgün görüşlerini yazılı olarak anlatmaya özendirmek ve bu doğrultudaki çalışmaları ödüllendirmektir. Eleştirel okuma, yerleşik bir kültürün oluşması kadar, mimarlık düşüncesi ve uygulamasının “özgürleştirici” bir nitelik kazanabilmesinin de önkoşuludur. Bu yönde, mimarlığın düşünsel altyapısı ve varsayımları, eleştirel okuma yoluyla yeniden ve ısrarla tartışmaya açılmalıdır.

Koşullar

a. Yarışmaya, Türkiye ve yurtdışında eğitim veren üniversitelerin lisans ve yüksek lisans öğrencileri ile bu okullardan 2021 yılı itibariyle mezun olanlar katılabilir. Yarışma, doktora öğrencilerinin katılımına açık değildir.

b. Yarışma, mimarlık kuramıyla ilişkilenebilen tüm disiplinlerden öğrencilerin katılımına açıktır.

c. Yazı dili Türkçedir. Yarışmaya katılan yazılar daha önce yayımlanmamış olmalı ve yazıda, eser sahibini tanıtan işaretler yer almamalıdır.

d. Her öğrenci yarışmaya tek bir metinle katılabilir.

e. Birden fazla yazar ortak bir metinle yarışmaya katılabilir.

f. Ödüllendirilen ve yayına değer bulunan yazılar yayımlanır; bu çalışmaların yayın hakkı 1927 Mimarlar Derneği’ne aittir.

g. Teslim edilen yazıların tamamı, sonuçların ilanından sonra, Derneğin www.md1927.org.tr adresli web sitesinde ilgi duyanların okumasına sunulur ve açık bir tartışma ortamı yaratılır.

h. Dernek yönetimindeki görevlilerin, Değerlendirme Kurulu üyeleri ve yarışma ile ilgili görevleri bulunanların birinci derece yakınları yarışmaya katılamazlar.

i. İntihal yapıldığı belirlenen yazılar değerlendirme dışı bırakılır.

Yarışma Takvimi

Yarışmanın ilanı: 2 Şubat 2022
Son soru sorma tarihi: 7 Şubat 2022
Soru ve cevapların ilanı: 14 Şubat 2022
Teslim tarihi: 2 Mayıs 2022 (23.59’a kadar)
Sonuçlarının açıklanması: 12 Mayıs 2022
Ödül ve sertifika töreni: 24 Mayıs 2022 (Salgın koşullarına göre çevrim içi veya yüz yüze)

Değerlendirme Kurulu Üyeleri

Nur Çağlar - Lale Özgenel - Zeynep Uludağ - Serap Durmuş Öztürk - Meltem Al

Dernek Yönetim Kurulu, çalışmaları yürütmesi için bir raportör görevlendirecektir. Metinler Değerlendirme Kurulu üyelerine, yazarın kimliği belirtilmeden iletilecektir.

Ödüller

Birincilik Ödülü: 5000 TL
İkincilik Ödülü: 3500 TL
Üçüncülük Ödül: 2000 TL

Yukarıdaki ödüllere ek olarak eşdeğer düzeyde 3 adet mansiyon verilecektir. Her mansiyon için ödül 500 TL dir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :