MDC'24 Başvuruları Açıldı

mimarizm.com / 03 Ocak 2024
Yıldız Teknik Üniversitesi Yapı Kulübü tarafından, "İç İçe" temasıyla, bu yıl üçüncüsü düzenlenen MDC'24 Öğrenci Mimari Tasarım ve Fikir Yarışması'nın son başvuru tarihi 3 Mart 2024.

1-YARIŞMANIN AMACI

Yıldız Teknik Üniversitesi Yapı Kulübü tarafından düzenlenmekte olan ‘İç içe’ temalı öğrenci fikir ve tasarım yarışması, malzemenin ve mekansallığın sahip olduğu potansiyel ve alternatifleri yeniden değerlendirmeye, ‘atık’, ‘artık’, ‘atıl’, ‘arda kalan’ kavramlarını sorgulamaya, iç içe olmanın çoğaltacağı yaşantının mekansal zenginliğine yönelik düşünce üretimini teşvik etmektedir.

2-YARIŞMANIN KONUSU

Yarışma, içinde bulunduğumuz zaman diliminin önemli sorunlarında biri olan iklim krizine, mimarinin maddiliği üzerine, alternatif / ufuk açıcı yeni mekansal düşüncelerin gelişmesine ortam sağlamayı amaç edinmektedir. Mekanın, mimari malzemenin bir prototip gibi algılandığı, belirli bir raf ömür biçildiği, ömrünü tamamladığında ‘atık’ olarak görüldüğü anlayışın yerine, döngüsel bakış açısıyla değerlendirildiğinde sahip olduğu zenginliğin ve potansiyelin açığa çıkarılması beklenmektedir. Bu bağlamda, var olanın anlaşılması ve ona eklemlenen yeni koşullar ve kavramlar ile kentsel mekanda her daim iç içe yaşadığımız koşullardan yola çıkarak, ‘atıl ve/veya atık’ olanın gündelik yaşamla İÇ İÇE geçebileceği olasılıkları keşfetmesi hedeflenmektedir.

Bu bağlamda, mevcut yapılı çevrenin içerisinde yer alan atıl mekanların yeniden gündelik yaşantıya katılması için var olan ile ona eklemlenen arasındaki ilişkinin irdelenmesi beklenmektedir. Bu ikili birlikteliği, hem mekansal, hem malzeme üzerinden düşünmeyi amaç edinen yarışma, ‘atık’, ‘atıl’, ‘artık’, ‘ardakalan’ kavramlarına yeni perspektifler getirmeyi teşvik etmektedir. Bu durum, yapılı çevrenin yap/yık/at kısır döngüsüne alternatif oluşturabilecek döngüsel yaklaşımların materyal/maddi zemini sorgulanmasını sağlayacak, bir arada üretmenin ve düşünmenin zeminini çoğalacaktır. Özetle, mekanın malzemeyle ilişkisi, mekanın üretiminin lineerliği/döngüselliği, malzemelerin olduğu gibi mekanın da atık/atıl olma durumlarına somut katkılar sunacak fikirlerin ortaya konulması beklenmektedir. Tasarım fikirlerinin bağlamı, yeri, biçimi ve mimarlık tartışmalarına katkısı katılımcılar tarafından belirlenecek olan yarışmada, öneriler bir fikir, yapı olabileceği gibi, bir mimari tasarım stratejisi de olabilir.Bu açık esnek konunun gezegenin geleceği ile birlikte mimarlığın da geleceği üzerine de düşünülmesinin önünü açmayı hedeflemektedir.

3-YARIŞMANIN TÜRÜ VE ŞEKLİ

Yarışma ulusal katılımlı olup ilgili uzmanlıklarda öğrenim gören öğrencilerin katılımına açıktır. Kurulan ekiplerde en az bir mimarlık öğrencisi ve mimarlık öğrencisinin ekip temsilcisi olması zorunluluğuyla diğer disiplinlerden de öğrenciler bulunabilir. Takımlarda en az iki (2) kişi bulunabilir ve iletişim sağlanması için bu ekipler bir (1) ekip temsilcisi belirlemelidir. Yarışma bir (1) etaptan oluşacaktır.

4-KATILIM KOŞULLARI

-Yarışmaya başvuru ücretsizdir.

-Yarışma, ulusal olup lisans öğrencilerine açıktır. Türkiye ve KKTC’de eğitim gören öğrenciler eğitim gördükleri kurumdan 2023-2024 öğrenim yılı için öğrenci olduklarına dair resmi bir belge almak zorundadır.

-Yarışmaya katılmak isteyen öğrencilerin www.yildizyapikulubu.org/mdc24 sitesi üzerinde bulunan başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmaları gerekmektedir. Formu eksiksiz ve hatasız dolduran öğrencilere 48 saat içerisinde başvuru onay e-postası gelecektir. -Yarışma ekibinde en az bir mimarlık öğrencisi bulunması ve ekip temsilcisinin mimarlık öğrencisi olması zorunluluğu ile beraber diğer disiplinlerden de öğrenciler katılabilir.

-Yarışmaya katılacak ekiplerde en az iki (2) kişi bulunabilir.

-Yarışma ekipleri yarışmaya yalnızca bir (1) proje ile katılabilirler.

-Ekip temsilcileri ve üyeleri yarışmaya farklı ekipler ile tekrar katılamazlar. Katılımcılar tek sefer katılım yapabilmektedir.

-Tüm yarışma projeleri belirtilen tarihlerde ve bu şartnamede belirtilen koşullara uygun şekilde teslim edilmelidir.

-Katılımcıların www.yildizyapikulubu.org/mdc24 sitesi üzerinden yayınlanan ve e-posta aracılığı ile iletilen duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.

-Yarışmaya gönderilen her projede özgünlük ve daha önce başka bir yerde yayınlanmamış olması koşulu aranmaktadır.

-Yarışma süresince hiçbir katılımcı jüri heyeti ve raportörler ile doğrudan temasa geçemez. Proje ve yarışma ile ilgili tüm sorular, yarışma takviminde belirtilen sürede (1 Ocak 2024 - 6 Ocak 2024 (saat 17.00’a kadar)) mdcyapikulubu@gmail.com adresine e-posta aracılığı iletilmelidir. -Jüri üyelerinin, danışma kurulu üyelerinin, raportörlerin birinci dereceden akrabası olanlar, Yapı Kulübü İdari, Yönetim ve Denetleme Kurulu üyeleri bu yarışmaya katılamazlar.

-Yarışmaya katılan öğrenciler bu şartname hükümlerini, hükümlere uymayı www.yildizyapikulubu.org/mdc24 sitesinde belirtilen form üzerinden kişisel bilgilerinin paylaşımını, iletişim bilgileri üzerinden kurulacak bilgilendirmeleri kabul etmiş sayılmaktadır.

- Yukarıdaki koşulların ihlali ispatlandığında katılımcılar jüri heyeti kararı ile yarışma dışı bırakılacaktır.

YARIŞMA TAKVİMİ

Yarışmanın İlanı: 1 Ocak 2024
Son Soru Sorma Tarihi: 6 Ocak 2024 (Saat 17.00’a Kadar)
Sorulan Sorular Ve Cevaplarını Yayınlanması: 7 Ocak 2024
Son Katılım Tarihi: 10 Mart 2024
Son Teslim Tarihi: 11 Mart 2024 (Saat 17.00’a Kadar)
Jüri Değerlendirmesi: 11-16 Mart 2024
Yarışmanın Sonuçlarının İlanı: 17 Mart 2024
Ödül Dağıtımı ve Kolokyum: 4 Nisan 2024

YARIŞMA ÖDÜLLERİ

Eşdeğer Kazanan Ödülü (4 Adet): 15.000 TL

JÜRİ ÜYELERİ (ASLİ, YEDEK VE DANIŞMAN ) VE RAPORTÖRLERİN İSİMLERİ

Asli Jüri Üyeleri: Abdurrahman ÇEKİM, Mimar Ayşen CİRAVOĞLU , Mimar Büşra AL, Mimar Hakan DEMİREL, Mimar Serhat ULUBAY, Mimar

Yedek Jüri Üyeleri: Ali Gökhan DEMİR, Makine Mühendisi Simon SCHUMACHER, Mimar

Danışman Jüri Üyeleri: Prof. Dr. Çiğdem POLATOĞLU, Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrenci Dekanı, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü Prof.Dr. Nabi YÜZER, Yıldız Teknik Üniversitesi, İnşaat Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü, Yapı Malzemesi

Raportörler: Bilge CAN, Mimar Mehmet Yavuzhan ERPAY, Mimar

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :