“Kente Karşı İşlenen Suçlar / 4”

mimarizm.com / 07 Mart 2019
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından düzenlenen "Kente Karşı İşlenen Suçlar” fotoğraf yarışması ülkemizin en güncel sorunlarından biri olan planlı ve plansız yapılaşma üzerine gerçekleştiriliyor. Yarışmaya son başvuru tarihi ise 14 Nisan 2019.

Yarışmanın Konusu

Artan nüfus ile birlikte rant yarışının hız kazanmasıyla kentlerin doğal unsur olmaktan çıktığını görmekteyiz. Doğayı ve tarihi unsurları yok eden “yol ve kavşaklar”, çevre bütünlüğünü tamamen yok eden binalar, çevreyi koruma içgüdüsünün artık kalmadığını gözler önüne süren kirlilik ve sorumsuzluk kente karşı işlenen başlıca suçları ifade etmek için yeterlidir.

Bu uygulamaların pek çoğu yanlış olmasına karşın ayrıcalıklı izinler ve yetkililerle kurumların/şirketlerin yakınlıkları/çıkarları doğrultusunda gerçekleşmekte, içinde bulunduğumuz alanları kirletmektedir. Bilinçsizce atılan çöpler, kentlerin trafik ve kalabalık içerisinde boğulması, gürültü kirliliğinin de eklenmesiyle sorun daha da göze çarpmaktadır.

Yarışmanın Amacı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Merkez Çevre Birimi olarak, çağdaş dünya kentlerinde görülmeyen bu gibi uygulamaların “kente karşı suç” niteliği taşıdığı yönündeki eleştirilere katkıda bulunmak ve fotoğraf sanatının eşsiz olanaklarıyla aynı konudaki kamuoyu bilincinin yükselmesine yardımcı olmak amacıyla bu fotoğraf yarışmasını düzenledik.

Yarışmaya eser sunacak katılımcılarımızın, yaşadıkları kente bu gözle de bakarak kente karşı suçları belgelemeleri, yarışma sonucu doğacak sergi ve sergi kitabıyla birlikte, toplumdaki kent kültürüne önemli katkılarda bulunacağına inanıyoruz. 

Yarışma Takvimi
Son başvuru tarihi
: 14 Nisan 2019
Dereceye giren ve sergilenecek olan fotoğrafların ilanı: 07 Mayıs 2019 (Sergi tarihi ve yeri ile ilgili açıklama ÇYDD resmi hesaplarından duyurulacaktır)

Ödüller
Birincilik ödülü: Nikon D5600 fotoğraf makinesi + 18-55mm lens
İkincilik ödülü: 1.500 TL
Üçüncülük ödülü: 1.000 TL
Sergilenecek 30 fotoğraf için sertifika verilecektir.

“Kente Karşı İşlenen Suçlar” Fotoğraf Yarışması'nın genel kuralları ve daha fazla bilgi için tıklayın


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :