Kapımdaki Doğa; Bahçelievler Sokak Ağaçları

mimarizm.com / 15 Kasım 2022
Bahçelievler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen "Kapımdaki Doğa; Bahçelievler Sokak Ağaçları" Fotoğraf Yarışması'nın son başvuru tarihi 16 Kasım 2022.

Yarışmanın Konusu ve Amacı

Yarışmanın konusu “Bahçelievler Sokak Ağaçları” olup yarışmaya katılan her bir yarışmacı fotoğraf(lar)ını Bahçelievler, Yukarı Bahçelievler ve Emek mahallelerinin sınırları içerisinde çekmiş olmak zorundadır.

Yarışmanın amacı, fotoğraf severleri ve fotoğraf sanatçılarını Bahçelievler Mahallesine çekerek, Bahçelievler’in simgesi Sokak Ağaçlarına olan farkındalığı artırmak ve fotoğraf sanatının gelişimine katkı sunmaktır. Semtin kimliğini oluşturan sokak ağaçlarının korunması ve ağaç varlığının sürdürülebilmesi yönünde farkındalık oluşturmaktır.

Yarışma Organizasyonu

Semtin sokak ağaçlarını konu alan bu yarışma, Çankaya Belediyesi işbirliğinde, Bahçelievler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin GEF/UN-SGP küçük krediler programı tarafından desteklenen, Kapımdaki Doğa Sokak Ağaçları projesi kapsamında yapılmaktadır.

Yarışma; Bahçelievler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından gerçekleştirilecektir.

Yarışma Kategori/Bölümleri

Yarışma; Dijital (Sayısal) Renkli ve Siyah Beyaz fotoğraflar bir arada değerlendirilmek üzere tek bölümdür.

Yarışma Koşulları

a) Yarışma; Seçici kurul üyeleri ve yarışma sekretaryasının birinci dereceden yakınları dışında amatör veya profesyonel, fotoğrafa meraklı 18 yaş üstü herkese açıktır.

b) Yarışmaya daha önce ya da bu yarışma ile eş zamanlı yapılan herhangi başka bir yarışmada ödül alan ya da bu fotoğrafların deklanşör/kadraj farklılığı ve/veya bir kısmının kesilmesiyle oluşturulan veya renk değişiklikleri yapılarak üretilen fotoğraflar katılamaz. Aksine davranış kural ihlali sayılarak katılımcı yarışmadan elenir. Fotoğrafın, sergilenmiş veya yarışma organizasyonu dışında yayınlanmış olması ise yarışmaya katılım açısından engel teşkil etmez.

c) Cep telefonu ile çekilen fotoğraflar ve HDR (High Dynamic Range) uygulanan fotoğraflar kabul edilmeyecektir. İnsanlı ve İnsansız hava aracı (drone) vb. çekilen fotoğraflar yarışmaya kabul edilir. Fotoğraf çekimi için insanlı veya insansız hava araçlarının (drone) kullanımına ilişkin tüm izin ve sorumluluklar katılımcıya aittir.

d) Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda; nesne olarak kullanılmış olan mimari yapı, sanat eseri, insan yüzü vb. unsurların fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın internette ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına yönelik izinlerin alındığı kabul edilir. Söz konusu kullanımlardan dolayı ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğu katılımcıya aittir.

e) Katılımcı, yarışma için yüklediği fotoğrafların tümüyle kendisine ait olduğunu tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikler kural ihlali sayılıp, yarışmacının elenmesine sebep olur.

f) Başkasına ait görüntülerin, olduğu gibi veya kısmen kullanılması durumunda çıkabilecek telif hakkı ihlallerinin tüm hukuki sorumluluğunu katılımcıya aittir.

g) Bahçelievler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ödül alan tüm fotoğrafların orijinal dosyalarını katılımcıdan isteyebilir.

Seçici Kurul

Recep Peker TANITKAN – Fotoğraf Sanatçısı; F. Dilek UYAR - Fotoğraf Sanatçısı; Nilgün GÖRER TAMER - Şehir Plancısı / G.Ü; Şenol ZÜMRÜT - Fotoğraf Sanatçısı / AFIAP; Melih SULAR - Fotoğraf Sanatçısı / AFIAP

Yarışma Takvimi

Yarışma Başlangıç Tarihi: 16 Temmuz 2022
Son Başvuru Tarihi: 16 Kasım 2022
Seçici Kurul Toplanma Tarihi: 19 Kasım 2022
Sonuçların Bildirim: 21 Kasım 2022
Sergi Tarihi: 02 - 04 Ocak 2023

Ödüller-Sergilemeler

Birincilik Ödülü: Plaket ve Anı Objesi / Sertifika
İkincilik Ödülü: Plaket ve Anı Objesi / Sertifika
Üçüncülük Ödülü: Plaket ve Anı Objesi / Sertifika

3 Adet Mansiyon: Plaket ve Anı Objesi / Sertifika
Sergileme (30 Adet): Sertifika

Sergi Yeri: Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi Giriş Fuaye Alanı Kavaklıdere Mahallesi, John F. Kennedy Caddesi No: 4, Çankaya - Ankara

Şartname için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :