İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları 2020

mimarizm.com / 11 Ağustos 2020
Bu yıl tüm kategoriler için ortak teması “Covid-19 Küresel Salgınına Karşı Yenilikçi Ürünler” olarak belirlenen, İMMİB’in düzenlediği Endüstriyel Tasarım Yarışmaları’na son başvuru tarihi 18 Eylül 2020.

Amaçlar

- Metal, Plastik ve Elektrikli ürünler sektörlerinde yenilikçi fikirleri desteklemek,
- Ülkemiz ihracatçı firmalarının dünya piyasalarında rekabet gücünü artıracak, katma  değeri yüksek, özgün ve modern ürünlerin tasarlanmasına zemin hazırlamak,
- Öğrenci ve Profesyonel tasarımcılar ile sektörü buluşturmak,
- Türkiye’ de tasarım kültürünü yaygınlaştırmak ve özendirmek,
-  2023 İhracat stratejisine paralel çalışma yürütmek, amacıyla senede bir kez gerçekleştirilmektedir.

Katılım Koşulları

- Yarışma katılımı için ön şart, T.C. vatandaşı olmak veya - T.C. vatandaşı olmayan kişiler için - T.C. üniversitelerinin B fıkrasında sözü edilen ilgili bölümlerinde öğrenci yada ilgili bölümlerinden mezun olmaktır.

- Yarışmanın profesyonel kategorisi, üniversitelerin endüstriyel tasarım bölümü, güzel sanatlar ve mimarlık fakültesi bölümleri lisans mezunları ile bu bölümlere ilişkin yüksek lisans/doktora öğrencileri veya mezunlarına veya ETMK üyelerine açıktır. (Görsel iletişim tasarımı bölümü dahildir)

- Yarışmanın öğrenci kategorisi, üniversitelerin endüstriyel tasarım bölümleri, güzel sanatlar ve mimarlık fakülteleri bölümlerine  kayıtlı lisans öğrencilerine açıktır. (görsel iletişim tasarımı bölümü dahildir). Öğrenci kategorisine katılım için yaş sınırı yirmi altıdır. (Yarışmaya başvurduğu tarihte yirmi altı yaşını doldurmuş ve yirmi yedi yaşından gün alan kişiler öğrenci kategorisinden başvuru yapamayacaktır.)

- Yarışmaya grup olarak katılmak mümkündür. Grup katılımında, grup temsilcisi olarak bir katılımcının belirlenmesi gereklidir.

Yarışmanın grup profesyonel kategorisinde, grup üyelerinden en az bir kişinin B maddesindeki şartları sağlaması gerekmektedir. Ayrıca diğer grup üyelerinin, üniversitelerin endüstriyel tasarım bölümleri veya güzel sanatlar, mimarlık ve mühendislik fakültesi bölümleri lisans mezunu veya öğrencisi veya bu bölümlere ilişkin yüksek lisans/doktora öğrencisi veya mezunu; veya ETMK üyesi olması gerekmektedir.

Yarışmanın grup öğrenci kategorisinde, grup üyelerinden en az bir kişinin C maddesindeki şartları sağlaması; ayrıca diğer grup üyelerinin tamamının üniversitelerin endüstriyel tasarım bölümleri veya güzel sanatlar, mimarlık, mühendislik fakültesi bölümleri lisans öğrencisi olması gerekmektedir.

* Profesyonel kategoride katılımcılar için  yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

- Yarışma başvuru tarihleri içerisinde mezun olmuş tasarımcılar yarışmamıza mezuniyetlerinden önceki bir tarihte belgelerini yükleyerek başvuruda bulunuyorsa öğrenci, mezuniyet tarihinden sonra bir tarihte  başvuruda bulunuyorsa profesyonel kategoride katılım gösterebilirler.

- 2018 ve 2019 yıllarından düzenlenen yarışmamızda dereceye girerek birincilik, ödülü kazanan tasarımcılar 2020 yılı yarışmalarına katılamazlar. Aksi bir durumun tespiti halinde, ilgili projeler ve yarışmacılar yarışmadan diskalifiye edilir.

Yarışma Kategorileri

- Metalden Mamul Ürünler Kategorisi

- Plastikten Mamul Ürünler Kategorisi

- Elektrikli Küçük Aletler Kategorisi

Her bir kategoride profesyonel ve öğrenci olmak üzere iki alt kategoride katılım gösterilebilir. Her bir alt kategori  için ayrı ayrı ödüllendirme yapılacaktır.

İMMİB olarak 16 yıldır düzenlediğimiz Endüstriyel Tasarım Yarışmalarımızda bu yılın tüm kategorileri için ortak teması “Covid-19 Küresel Salgınına Karşı Yenilikçi Ürünler” oldu.

2020 yılının başında dünyayı etkisi altına alan COVID-19 virüsü sebebiyle değişen yaşam tarzları yeni ihtiyaçlar doğurarak inovatif ürünlere olan gerekliliği daha da arttırmıştır. COVID-19 virüsünün enfeksiyon zincirini kırmaya yardımcı yenilikçi ürünler,  gerek evler gerekse toplu kullanılan mekanları (eğitim kurumları, öğrenci yurtları, iş yerleri, huzurevleri, parklar, mülteci kampları vb.) hedef alacak şekilde tasarlanması beklenmektedir.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 18 Eylül 2020
Seçici Kurul Toplantısı: Kasım 2020
Ödül Töreni:  Aralık 2020

* Ödül Töreni Tasarım Haftası kapsamında düzenlenecektir.

* Tarihlerde herhangi bir değişiklik olduğu takdirde  güncel tarihler web sitesi üzerinden ilan edilecektir.

* Yarışma sonuçları seçici kurul tarihinden itibaren 1 hafta içerisinde www.tasarim.immib.org.tr  adresinden ilan edilecektir.

Ödüller

Her kategoride profesyonel ve öğrenci alt kategorilerinde ilk 3 dereceye giren proje sahibi tasarımcılar ödüllendirilecektir. Ayrıca Seçici Kurul uygun bulduğu projeleri Mansiyon ile ödüllendirebilir. Aynı şekilde, Seçici Kurul ödüle layık proje bulmadığı taktirde ödül kademelerinden herhangi birini boş bırakabilir.

Profesyonel Kategorisi 

Birincilik ödülü: 15.000 TL
İkincilik ödülü: 10.000 TL
Üçüncülük ödülü: 7.000 TL
Mansiyon: 4.000 TL

Profesyonel Kategoride birincilik ödülü alan yarışmacılar (grup katılımı durumunda grup üyelerinin ortak mutabakatıyla temsilci olarak bir kişi) para ödüllerinin yanı sıra masrafları İMMİB tarafından karşılanmak üzere uluslararası fuarlara götürülebilecektir. (Birincilerin gidemediği durumlarda ikinci ve üçüncü yarışmacılar götürülebilecektir.)

Öğrenci Kategorisi 

Birincilik ödülü: 7.000 TL
İkincilik ödülü: 5.000 TL
Üçüncülük ödülü: 3.000 TL    
Mansiyon: 2.000 TL

Öğrenci Kategorisinde birincilik ödülü alan yarışmacılar (grup katılımı durumunda grup temsilcisi olarak bir kişi) para ödüllerinin yanı sıra masrafları İMMİB tarafından karşılanmak üzere uluslararası fuarlara götürülebilecektir. (Birincilerin gidemediği durumlarda ikinci ve üçüncü yarışmacılar götürülebilecektir.)

* Para ödülleri derecelerin kamuoyuna açıklanışından itibaren 2 ay içerisinde taraflara ödenecektir.
** Grup katılımı durumunda para ödülü grup üyeleri arasında eşit bölünecektir. 

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :