İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları 2017

mimarizm.com / 17 Mart 2017
İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) tarafından, tasarım öğrencileri ve profesyonel tasarımcılar ile sektörü buluşturmak amacıyla düzenlenen yarışmanın son başvuru tarihi, 12 Mayıs 2017.

Yarışmanın Amacı
• Metal, Plastik ve Elektrikli ürünler sektörlerinde yenilikçi fikirleri desteklemek,
• Ülkemiz ihracatçı firmalarının dünya piyasalarında rekabet gücünü artıracak, katma  değeri yüksek ,özgün ve modern ürünlerin tasarlanmasına zemin hazırlamak,
• Öğrenci ve Profesyonel tasarımcılar ile sektörü buluşturmak,
• Türkiye’ de tasarım kültürünü yaygınlaştırmak ve özendirmek,
• 2023 İhracat stratejisine paralel çalışma yürütmek.

Kategoriler
• Metalden Mamul Mutfak Eşyaları Kategorisi
• Plastikten Mamul Banyo ve Temizlik Ürünleri Kategorisi
• Akıllı Ev Teknolojileri Kategorisi
• Konsept 2017: Aydınlatma Ürünleri Kategorisi
Her bir kategoride profesyonel ve öğrenci olmak üzere iki alt kategoride katılım gösterilebilir. Her bir alt kategori için ayrı ayrı ödüllendirme yapılacaktır.

Katılım Koşulları
• Yarışmaya katılım ücretsizdir.
• Katılımcılar her bir kategoride bireysel veya grup üyesi en fazla 1 proje ile katılabilirler. (Bir katılımcı en fazla 4 kategoride 1’er eserle, yani toplamda 4 eserle katılabilir)
• Katılımcılar aynı proje ile birden fazla kategoride katılım gösteremezler.
• Grup katılımları en fazla 4 kişiden oluşabilir.
• Öğrenciler Üniversitelerinde geliştirdikleri projeleri ile yarışmaya katılabilirler. Öğretim elemanları ile birlikte geliştirilen projelerde grup katılım gösterilmesi gerekmektedir.
• Yarışmaya katılan her projede özgünlük, daha önce üretilmemiş olması, 01 Ocak 2017 tarihinden önce düzenlenen başka bir yarışmada ödül almamış olması ve İMMİB’ in geçmiş yıllarda düzenlediği endüstriyel tasarım yarışmalarında yer almamış olması şartları aranmaktadır.
• Yarışmaya gönderilen eserin özgün bir çalışma olmaması, aksine bir iddia olması ve üçüncü kişilerin tasarım üzerinde hak iddia etmesi durumunda sorumluluk yarışmacıya aittir.
• İMMİB personeli yarışmaya hiç bir kategoride katılamaz. Seçici kurul asil üyeleri ve yarışma raportörleri ile bu kişilerin birinci dereceden yakınları seçici kurul üyesinin görevli bulunduğu kategoride yarışmaya katılamaz. Seçici Kurul üyelerinin çalıştığı kurum, firma veya çalıştığı firmadan bir kişi, veya ortaklık içinde olduğu bir firma veya kişi seçici kurul üyesinin görevli bulunduğu kategoride yarışmaya katılamaz.
• Yukarıda sayılan maddeler kapsamında aksi bir durumun tespiti halinde, ilgili  projeler ve yarışmacılar yarışmadan diskalifiye edilir. Ödül kazandıysa İMMİB Genel Sekreterliğince ödülü geri alınır.

Yarışma Takvimi
Duyuru Tarihi: 3 Şubat 2017
Son Başvuru Tarihi: 12 Mayıs  2017 Cuma
Seçici Kurul Toplantısı: 26 Mayıs 2017 Cuma
Ödül Töreni: Ekim 2017

Ödüller
Profesyonel Kategorisi 
1.’lik ödülü: 15.000 TL 
2.’lik ödülü: 10.000 TL
3.’lük ödülü: 7.000 TL 
Mansiyon: 4.000 TL 

Öğrenci Kategorisi 
1.’lik ödülü: 7.000 TL
2.’lik ödülü: 5.000 TL
3.’lük ödülü: 3.000 TL   
Mansiyon: 2.000 TL

Uluslararası Yarışmalara Katılım Ödülü
Yarışmada dereceye giren tasarımcıların 15 Haziran 2018 tarihine kadar ödüllü projeleri ile katıldıkları “Uluslararası Tasarım Ödüllerinin”  katılım masrafları, ödeme belgelerinin İMMİB'e ibrazına istinaden 500 Euro’ya kadar desteklenecektir. Yarışmanın kazanılması durumunda Ödül Töreni’ne katılım için 1000 Euro’ya kadar konaklama, ulaşım ve vize masrafları İMMİB'ce karşılanacaktır. Detaylar bilgi için yarışma sekreteryasına başvurulması gerekmektedir.

Yurtdışı Eğitim Bursu Ödülü
Ekonomi Bakanlığının 2008/2 Tasarım Desteği Hakkında Tebliğ hükümleri çerçevesinde yarışmada derece giren tasarımcılar (grup katılımı durumunda grup üyelerinin ortak mutabakatıyla temsilci olarak bir kişi) en fazla iki yıl süre ile uluslararası düzeyde kabul görmüş yurtdışındaki eğitim merkezlerinde eğitime gönderilebilecek olup, eğitim giderleri ve bu döneme ilişkin yaşam giderleri söz konusu Tebliğ çerçevesinde DFİF (Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu) kaynaklarından karşılanacaktır.

Tasarım Tescili Ödülü
Öğrenci kategorilerinde dereceye giren tasarımcıların ödül kazandıkları projelerinin tescil, faydalı model veya patent masrafları, ilgili ödeme belgelerinin İMMİB'e ibrazına istinaden 1000TL’ye kadar desteklenecektir. Detaylar bilgi için yarışma sekreteryasına başvurulması gerekmektedir.  (Profesyonel kategorisi için söz konusu ödül geçerli değildir.)

Üniversite Özel Ödülü
Yarışmayı kazanan öğrencilerin aldıkları dereceler ve üniversitelerin yarışmaya katılan öğrenci sayıları baz alınarak yapılan puanlama neticesinde, toplamda en çok puanı alan üniversiteye “10.000 TL Değerinde Yerli Üretim Donanım Malzemesi” verilecektir.

Ayrıntılı ve başvuru için tıklayın.
 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :