Güncelleme: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğrencileri Bitirme Projesi Yarışması 2023

mimarizm.com / 11 Eylül 2023
Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğrencileri Bitirme Projesi Yarışması 2023'ün son teslim tarihi 18 Eylül 2023 olarak güncellendi.

Yarışmanın Tanımı

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğrencileri Bitirme Projesi Yarışması 2023, 10 Şubat 2004 tarihinde imzalanan “Türkiye Planlama Okulları Birliği” (TUPOB) İşbirliği Ön Protokolünde de belirtildiği üzere, TMMOB Şehir Plancıları Odası ile planlama okulları arasında koordinasyonu, işbirliğini ve sürekli bilgi akışını sağlama ilkesi doğrultusunda planlanmıştır.

Yarışma Türkiye‘de yer alan Şehir ve Bölge Planlama Bölümleri’nde; diploma projesi, bitirme projesi, bitirme tezi veya bitirmeye esas proje, rapor çalışmaları hazırlayan lisans öğrencileri arasında düzenlenen bir yarışmadır.

Yarışmanın Amacı ve Konusu

Yarışmanın amacı, yakın gelecekte planlama mesleği uygulayıcıları olacak Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencilerinin meslek odası çatısı altında yarışma tecrübesini yaşama fırsatı yakalamalarını sağlamak, meslek odası ile şehir ve bölge plancısı adaylar arasındaki bağı daha da güçlendirmektir. Ayrıca planlama disiplini ile ilgili birimlerin; dinamik, girişimci, çözüm üretme konusunda yaratıcı, eleştirel düşünceye açık şehir ve bölge plancısı adaylarını keşfetmesine olanak sağlamayı hedeflemektedir.

Yarışma, ülkemizde yer alan üniversitelerin Şehir ve Bölge Planlama Bölümleri’nde verilen eğitim sistemlerinin karşılaştırılmasına, çıkarımlar yapılmasına olanak sağlamak, yarışmaya geleneksel bir kimlik kazandırarak, planlama mesleğinin topluma anlatılması ve tanıtılmasında da önemli bir uygulamadır. Yarışmanın konusu; yarışmanın yapıldığı yıl, Şehir ve Bölge Planlama Bölümleri’nin diploma projesi, bitirme projesi, bitirmeye esas proje (son sınıf yapılan atölye çalışması) ile çalışma konu ve ölçeklerini kapsayacak olan rapor çalışmalarıdır. Yarışma konuları her yıl Şehir ve Bölge Planlama Bölümleri’nin diploma konusu paralelinde değişebilmektedir.

Yarışmanın Türü ve Şekli

Yarışma, Şehir ve Bölge Planlama Bölümleri’nde; diploma projesi, bitirme projesi veya bitirmeye esas proje (son sınıf yapılan atölye çalışması) ve rapor çalışmaları hazırlayan öğrencilere açık, serbest, ulusal ve tek kademeli fikir yarışmasıdır.

Jüri Üyeleri ve Raportörler

Asli Jüri Üyeleri

Prof. Dr. Burcu H. Özüduru, Doç. Dr. Emel Karakaya Ayalp, Doç. Dr. Ceyhan Yücel, Dr. Öğr. Üyesi Nicel Saygın, Dr. Öğr. Üyesi Gülsün Duygu Bütün Bayındır, Arş. Gör. Dr. Kumru Çılgın Çalış, Arş. Gör. Eren Efeoğlu

Yedek Jüri Üyeleri

Ebru Ülgen Şendil, Zafer Mutluer

Raportörler

Ayşecan Akşit, Deniz Alaydın

Yarışma Ödülleri

Genel Kategori

Planlama Öğrencileri Bitirme Projeleri Yarışmasında dereceye giren veya mansiyon almaya hak kazanan katılımcılara Odamız tarafından kitap seti hediye edilecektir.

Murat Balamir - Sakınım Planlaması Özendirme Ödülü

Günümüz toplumlarının karşı karşıya kaldığı doğa olayları ya da insan etkinlikleri ile ortaya çıkan tehlikelerin yarattığı kayıp olasılıklarının giderilmesi ya da azaltılmasını hedefleyen sakınım planlaması yaklaşımının planlama öğretim programları ile bütünleştirilmesini özendirmek amacıyla;bu alandaki çalışmalarıyla meslek alanımıza önemli katkılar sunan Murat Balamir hocamızın anısına, afet, sakınım, dirençlilik gibi konu başlıklarına odaklanan bitirme projeleri içerisinden Jüri tarafından seçilen bir proje/projelere toplam 10.000 TL değerinde Murat Balamir- Sakınım Planlaması Özendirme Ödülü verilecektir.

** Jürinin, başvuran projeler arasından birine ya da birkaçına ödül verme zorunluluğu bulunmamaktadır. Jüri eşdeğer ödül verme hakkına sahiptir.

Ödüller yarışma sonuçlarının ilanı sonrasında; yarışma süresi ve takviminde belirtilen kolokyum tarihinde yarışmacılara sunulur.

Yarışma Takvimi

Projelerin Son Teslim Tarihi: 18.09.2023 Saat:17:00
Jürinin Değerlendirme Tarihi: Ekim ayı içerisinde
Yarışma Sonucu İlan Tarihi: Ekim ayı içerisinde
Sergi Yeri ve Tarihi: Ankara, Kasım 2023

Yarışmaya Katılım Esasları

- Türkiye’deki bir Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde 2022 – 2023 Eğitim ve Öğretim Yılı Güz ve/veya Bahar yarıyılında diploma projesi, bitirme projesi, bitirme tezi veya bitirmeye esas proje (son dönem yapılan atölye çalışması), rapor çalışmaları hazırlayan ve/veya almaya hak kazanmış lisans öğrencisi olmak,

- Jüri üyeleri ve raportörlerle birinci dereceden akraba olmamaktır.

- Yarışmaya bireysel proje veya grup projesi ile katılınılabilir.

*Birinci dönem grup, ikinci dönem bireysel çalışma yapıp bireysel çalışmayla yarışmaya katılacak olan yarışmacıların çalışma içerisinde grup projesinden elde edilen verilerin olması durumunda diğer grup üyelerinden izin alması gerekmektedir.

Online Başvuru Formuna; 

- Yarışmacıların yarışma şartlarını aynen kabul ettiklerini belirten ve kimlik bilgilerinin yer aldığı imzalı Başvuru Formu,

- Yarışmacının kayıtlı olduğu yarıyılı gösterir öğrenci belgesi veya mezun olduğu yarıyılı gösterir mezuniyet belgesi mutlaka eklenmelidir. Bu belgelerin eksik olması durumunda tutanak tutularak, çalışma değerlendirilmeye alınmaz.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :