Geri Dönüştürülmüş En İyi Plastik Ürün Aranıyor

mimarizm.com / 07 Eylül 2009


EPRO (Avrupa Plastik Geri Dönüşüm ve Geri Kazanım Organizasyonları Derneği)
, plastiklerin döngüsünü teşvik etmek ve yeniden değerlendirilebilir ürünlere olan talebi artırmak için "Geri Dönüştürülmüş Plastik İçeren En İyi Ürün Yarışması"nı düzenliyor. Yarışmaya Türkiye'den katılmak isteyenlere ise PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı) aracılık ediyor.

Kaynakların giderek tükendiği dünyada geri dönüşüm, sürdürülebilir bir gelecek için büyük önem taşıyor. EPRO da bu yarışmayla geri dönüşümün gerçekten çabaya değer olduğunu kanıtlamayı hedefliyor.

PAGEV Başkanı Selçuk Aksoy, Avrupalı üreticilerin kendi ürünleri için uygun olan geri dönüşümlü malzemeleri kullandıklarını ve her geçen gün bu oranın arttığını belirtti. Aksoy şöyle devam etti: "Diğer yandan tüketiciler de onların çabalarını ödüllendiriyor ve geri dönüşüm zincirinin önemli bir parçası oluyorlar. EPRO da plastiklerin dönüştürülmesine yönelik örnekleri ve geri dönüşümlü ürünlere talebi artırmak için tüm Avrupalı üreticileri bu yarışmaya katılmaya davet ediyor. Biz de PAGEV olarak Türk üreticilerinin dünyanın sürdürülebilirliği için artık olmazsa olmaz olan bu tür girişimlerde ön sıralarda olmasını istiyoruz ve üreticilerimizin yarışmaya katılmalarını bekliyoruz."

Avrupalı her üreticinin başvurabileceği yarışma, bu yıl ilk kez gerçekleştiriliyor. Yarışmaya başvuracak ürünler için aranan şartlar arasında, ürünlerin önemli miktarda -yani yüzde 50 ve üzerinde- geri dönüştürülmüş plastik içermesi ve geri dönüştürülmüş plastik ambalajdan yapılmış olması yer alıyor.

Başvuru için Avrupa'da yapılmış olması zorunluluğu aranan ürünler, B2B veya tüketici pazarına yönelik olabilecekler. Ürünün sürdürülebilir ve pazarlanabilir olması ise, kazananı belirlemede önemli bir diğer kriter olacak.

Yarışmanın kazananlarını Fransa, Almanya, İzlanda, İtalya, Norveç, İngiltere, İspanya ve İsveç gibi ülkelerin temsilcilerinin oluşturduğu sekiz kişilik EPRO jürisi belirleyecek. Aralık ayında sonuçları ilan edilecek yarışmayı kazananların ise EPRO Yıllık Genel Toplantısı'nda ve EPRO'nun web-sitesinde açıklanacak.

Son başvuru tarihi 15 Eylül olan yarışma hakkında daha detaylı bilgi edinmek için lütfen tıklayınız.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :