‘’Gençlere Alan Açık: Resim Yarışması’’ Başvuruları Devam Ediyor

mimarizm.com / 25 Mayıs 2023
İBB Kültür AŞ’nin genç yetenekleri kendilerini özgür hissettikleri bir ortamda sanat pratiklerini göstermeleri ve hikâyelerini anlatmaları için teşvik ettiği Gençlere Alan Açık: Resim Yarışması için son başvuru tarihi 2 Haziran 2023.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ, ‘Gençlere Alan Açık’ yarışmasının ilki olan ‘Gençlere Alan Açık’: Resim Yarışması'nı düzenliyor. ‘Gençlere Alan Açık’ yarışması ile genç sanatçıları; kendini özgür hissettikleri bir ortamda sanat pratiklerini ve hikayelerini anlatmaları için davet ediyor.

Katılım Koşulları

1. Yarışmaya 35 yaş altı olmak kaydıyla Türkiye’deki üniversitelerin lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri veya mezunları katılabilir.
2. Yarışmanın türü; resim yarışmasıdır. Resim dışı medyumların katılımı kabul edilmeyecektir.
3. Yarışmaya katılım ücretsizdir.
4. Yarışmaya katılım gönüllülük esasına dayanır.  
5. Yarışmaya katılan eser sahipleri şartnameyi kabul etmiş sayılır.
6. Her yarışmacı, yarışmaya 1 adet resimle katılabilir.
7. Resimlerin ölçü sınırlandırması yoktur.
8. Yarışmaya katılan eserler daha önce yarışmaya katılmamış, ödül almamış veya herhangi bir yerde sergilenmemiş olmalıdır.
9. Başvuru yapılan eserlerin özgün bir çalışma olması gerekmektedir. Başvuru sırasında bunu taahhüt eden bir yazıyı onaylamaları gerekmektedir.
10. Yarışmaya katılacak eserlerin temaya uygun yeni üretim olması gerekmektedir. Yarışmanın teması “Bellek ve An”dır. Eser metni gönderilmeyen başvurular kabul edilmeyecektir.
Deneyimlediğimiz, öğrendiğimiz, kavuştuğumuz anların anılara dönüşmesiyle oluşan bellek, her anı anıya dönüştürmez ve her anı olduğu gibi kabul etmez. Bazen geçmiş anların etkisiyle başka başka kodlar, başka başka anlamlar geri çağırır. Hatırladığımız her anı yaşadığımız o anın karşılığında gelişse de paralelinde gelişmeyebilir. Bellek, anı yaşama şeklimizi etkiler; an kümülatif bir şekilde belleğe eklenir. Birbirine böyle bağlı ve ayrı bu ikiliyi anlamak ve/veya yorumlamak, araştırmak hem bireyin hem de kolektif hafıza gereği toplumun odak konularındandır.
“Bazen bir an, anıya dönüşene kadar değeri bilinmez.”
11. Yarışmaya son başvuru tarihi 02 Haziran 2023’tür.
12. Yarışmaya başvuru, www.kultur.istanbul adresinden online yapılacaktır.
13.Online başvuruda; katılım formu eksiksiz doldurulmalı, eserin fotoğrafı jpeg veya PDF formatında ve görsellerin her biri en az 1 MB en fazla 5 MB boyutunda olacak şekilde kaydedilmesi sağlanmalıdır. (Fotoğraf çekimlerin düz bir fonda temiz bir zeminde yapılmasına ve sanatçının imzasıyla birlikte gönderilmesine özen gösterilmelidir.)
14. Bilgilerin ve belgelerin eksik olması durumunda başvuru, seçici kurul elemesine girmeden değerlendirme dışı bırakılacaktır.
15. Yarışmada seçici kurul tarafından belirlenen 20 adet eser Taksim Sanat galerisinde sergilenecek birinci, ikinci ve üçüncüyü ‘seçici kurul’ oyları belirleyecek, ‘Halk ödülü’  ise RADAR İstanbul üzerinden yapılacak oylama ile halk tarafından seçilecektir.
16. Yarışmada kazanan Birinciye 50.000 TL, İkinciye 25.000 TL, Üçüncüye 10.000 TL ve Halk Ödülü 10.000 TL verilecektir.
17. Ön elemeyi geçen eserler 19 Haziran 2023 tarihinde e-posta ile duyurulacaktır.
18. Jüri tarafından yapılacak ön elemeyi geçen eserler, 20 Haziran 2023 –  07 Temmuz 2023 tarihleri arasında mail yoluyla belirtilecek adrese teslim edilecektir. Bu tarihler arasında gönderilmeyen eserler elenmiş sayılacaktır.

Takvim

Başvuru Bitiş Tarihi: 02 Haziran 2023
Seçici Kurul Ön Eleme Tarihi: 08 Haziran 2023 – 18 Haziran 2023
Ön Elemeyi Geçen Eserlerin Açıklanması: 19 Haziran 2023
Ön Elemeyi Geçen Eserlerin Orijinallerinin Teslim Tarihi: 20 Haziran 2023 – 7 Temmuz 2023
Seçilen eserlerin Taksim Sanat’ta sergilenme Tarihi: 11 Temmuz 2023 – 30 Temmuz 2023

Seçici Kurul: Çelenk Bafra, Eda Kehale Argün, İnci Eviner, Osman Erden ve Oya Delahaye

Ödüller

Birinci Ödül: 50.000 TL
İkinci Ödül: 25.000 TL
Üçüncü Ödül: 10.000 TL
Halk Ödülü: 10.000 TL

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :