Genç Fikirler Kuşdili Çayırı için Yarışıyor!

mimarizm.com / 23 Mayıs 2011

Toplumun karşısına, kent ve kentli yararına alternatif projeler ile çıkmanın önemine inanan İstanbul Serbest Mimarlar Derneği, İstanbul'un çağdaş kent yaşamına katılması konusunun tartışılması, düşünceler üretilmesi ve bu süreçlerde mimarlık öğrencilerinin etkin rol almalarını sağlamak amacıyla, bu yıl dördüncü kez düzenlenen S.O.S İstanbul Mimarlık Öğrencilerine Açık Fikir Projesi Yarışması'nın konusunu "Kuşdili Çayırı ve Çevresi Yeniden İşlevlendirme Sürecine Alternatif Çözümler" olarak belirledi.

1900'lü yılların başında piknik, panayır gibi etkinliklerin düzenlendiği, sonraki yıllarda bayram yeri olarak kullanılan çayırda, Fenerbahçe Spor Kulübü Lokali ve Hamdi'nin Gazinosu bulunuyordu. Bugün tramvay deposu olarak bilinen hangarda ise Kuşdili Sineması vardı. 1980'li yıllarda, semt pazarının kurulması ile birlikte ağaçlar birer birer yok edilerek çayır doğal dokusunu kaybetti ve beton bir alana dönüştü. 

Kuşdili Çayırı'nı Kadıköylülerin günlük yaşamına tekrar kazandırmayı hedefleyen yarışmanın Seçici Kurulu'nda; Gürhan Bakırküre, Ali Muslubaş, Yavuz Selim Sepin, Yalçın Türkdoğan ve Umut İyigün yer alıyor.

Yarışmanın birincisini 5000 TL, ikincisini 4000 TL, üçüncüsünü 3000 TL para ödülü beklerken, mansiyona değer bulunan beş katılımcıya ise 2000'er TL verilecek. Birinci öğrenciye özel ödül olarak ayrıca, 3000 Euro değerinde Interrail ile Avrupa gezisi armağan edilecek.

Türkiye ve KKTC'deki mimarlık bölümlerinde kayıtlı olan mimarlık lisans öğrencilerinin katılabildiği yarışmanın proje teslim tarihi 15 Kasım 2011 Salı.

Ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız. 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :