Gebze Hükümet Konağı Ön Seçimli Ulusal Mimari Proje Yarışması

mimarizm.com / 22 Eylül 2022
Gebze Hükümet Konağı Ön Seçimli Ulusal Mimari Proje Yarışması'nın ön seçim son başvuru tarihi 12 Ekim 2022.

YARIŞMANIN AMACI

Gebze Belediyesi tarafından düzenlenmekte olan “Gebze Hükümet Konağı Ulusal Ön Seçimli Mimari Proje Yarışması” ile Ülkemizin en önemli sanayi tesislerini bünyesinde barındıran, tarihi İpek Yolu güzergahında yer alan ve önemli bir jeopolitik konuma sahip olan Kocaeli’ne bağlı tarihi Gebze’nin; her geçen gün büyüyen ve artan kamusal ihtiyaçlarına cevap verebilecek, kent ve kentliyle bütünleşik, yerleşime değer katan özgün ve nitelikli bir Hükümet Konağı Binası ile bu yapıya hizmet veren açık-yarı açık kamusal alanların tasarımlarına yönelik kentsel tasarım kararları ve mimari tasarım yaklaşımlarının ortaya konulması amaçlanmaktadır.

YARIŞMANIN TÜRÜ VE ŞEKLİ

4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 23 üncü maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 75 inci maddesi kapsamında, Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Mühendislik, Kentsel Tasarım Projeleri, Şehir ve Bölge Plânlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışması Yönetmeliği uyarınca; tek kademeli ve ön seçimli ulusal mimari proje yarışmasıdır.

YARIŞMANIN KONUSU VE YERİ

Yarışma konusu; şartname ekinde bilgileri verilen sınırlar içinde, istenilen kriterler doğrultusunda, yakın çevresi ile ilişkili kamu hizmet alanının ve Hükümet Konağı Binası’nın tasarlanmasıdır. Yarışma arsası; Kocaeli İli, Gebze İlçesi, Sultan Orhan Mahallesi, 6694 ada, 3 parsel numaralı taşınmaz olup, şartname ekinde sınırları belirtilen alanı kapsamaktadır. Bu alan, şartname eki vaziyet planında işaretlenmiştir. Yeni Bağdat Caddesine cephe ve yapımı devam eden Gebze Millet Bahçesi'ne komşu yaklaşık 19.244 m²’lik yüzölçümüne sahip alandır.

YARIŞMA TAKVİMİ

Ön Seçim Şartnamesi İlan Tarihi: 18 Eylül 2022
Ön Seçim Son Başvuru Tarihi: 12 Ekim 2022
Seçilen Yarışmacıların İlan Tarihi: 17 Ekim 2022
Seçilen Yarışmacılara Davet Mektubu ve Yarışma Şartnamesi Gönderim Tarihi: 18 Ekim 2022
Soru Sormak için Son Tarih: 27 Ekim 2022
Soruların Yanıtlanma Tarihi: 1 Kasım 2022
Projelerin Son Teslim Tarihi: 19 Aralık 2022
Jüri Değerlendirme Tarihi: 24-25 Aralık 2022
Sonuçların Açıklanma Tarihi: 27 Aralık 2022
Kolokyum ve Ödül Töreni: Yarışma sonuçlarının ilanıyla birlikte duyurulacaktır

SON BAŞVURU TARİHİ

Ön seçim başvurusu için istenen belgeler, yarışma takviminde belirtilen ve son teslim tarihi olan 12 Ekim 2022 Çarşamba günü saat 17.30’a kadar yarışma raportörlüğüne elden imza karşılığı teslim edilebileceği gibi PTT veya özel kargo ile adrese teslim olarak da gönderilebilir. Posta yoluyla gönderilen belgelerin, PTT veya kargo teslim makbuzu (teslim tarihi ve saatinden önce postaya ya da kargoya verildiğini gösteren belge) taranıp eposta ile yarışma raportörlüğüne gönderilecektir. PTT veya özel kargo ile teslim tarihinden itibaren 2 iş günü içerisinde (14 Ekim 2022 Cuma günü saat 17.30’a kadar) belirtilen adrese ulaşmayan belgeler değerlendirmeye alınmayacaktır. Kargoda oluşabilecek hasar ya da kayıplardan Gebze Belediyesi sorumlu değildir.

YER GÖRME ZORUNLULUĞU

Yarışmacılar, yarışma alanını görmek zorundadır. İdare tarafından düzenlenen yer görme belgesi yarışmacılar tarafından dilekçe ekinde sunulacaktır.

Jüri Üyeleri ve Raportörler

Danışman Jüri Üyeleri

Mehmet Ali ÖZYİĞİT, Gebze Kaymakamı; Zinnur BÜYÜKGÖZ, Gebze Belediye Başkanı (Y. Şehir Plancısı); Cenk ELGİN, Mimarlar Odası Gebze Temsilciliği Başkanı; Şerif CANPOLAT, Gebze Belediyesi Etüt Proje Müdür V. (Mimar); Neval AYDIN Gebze Belediyesi (Mimar)

Asli Jüri Üyeleri

Prof. Dr. Murat GÜL, İTÜ Öğretim Üyesi (Mimar); Prof. Dr. Mehmet KÜÇÜKMEHMETOĞLU, İTÜ Öğretim Üyesi (Şehir Plancısı); Prof. Dr. Elif Özlem AYDIN, GTÜ Öğretim Üyesi (Mimar); Ali Reyhan ESEN, Serbest Y. Mimar; Mehtap YILMAZEL, Serbest Mimar; Nilay ÇELİKEL, Mimarlar Odası Gebze Temsilciliği Sekreter Üyesi; Mehmet DİNÇ, Gebze Belediyesi Başkan Yrd. (Y. İnş. Müh.)

Yedek Jüri Üyeleri

Remzi ŞEKER, Gebze Belediyesi Başkan Yrd. (Har. Müh.); Levent SARĞIN, Gebze Belediyesi Fen İşleri Müdür V. (İnş. Müh.); Dr. Fazilet TUĞRUL OKBAZ, GTÜ Öğretim Görevlisi (Mimar); Özge Can BALABAN , GTÜ Öğretim Görevlisi (Mimar); Mehmet ŞAHİN, Serbest Mimar

Raportörler

İsmail KIRCALI, Gebze Belediyesi (Mimar); Cezmi IRVA, Gebze Belediyesi (İnşaat Mühendisi); Mehmet Ali GASSELOĞLU, GTÜ Araştırma Görevlisi (Y. Mimar)

ÖDÜLLER VE ÖDEME ŞEKLİ

1. Ödül: 150.000 TL
2. Ödül: 125.000 TL
3. Ödül: 100.000 TL

Mansiyon (4 Adet, Eşdeğer): 50.000 TL

Yarışmacılara ödenecek ödül bedelleri, yarışma sonucunun duyurulmasını izleyen otuz (30) gün içinde, yarışmacılara ya da yasal vekillerine 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 29 uncu maddesine göre net olarak ödenecektir.

Yarışmada, bir kişi bir kere ödül alabilir. Yarışmacı, başkasıyla birlikte olsa dahi ikinci bir ödül almışsa bu ödül hükümsüz sayılır.

Yarışmayı açan kurum, kazananların maddi ödüllerini “Ekip Başı” olarak katılımcı tarafından belirlenen isme ödeyecektir.

Şartname ve başvuru için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :