Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri 2012

mimarizm.com / 30 Temmuz 2012Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri başvurularınızı bekliyor. Katılım için son gün 10 Eylül 2012.


İlki 2008 yılında gerçekleşen Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri; Türkiye'de kullanıcının ihtiyaçlarını gözeten, ihracatta ve ulusal pazarda ürüne katma değer ve rekabetçi üstünlük kazandıran iyi tasarımı ödüllendirmek amacıyla TURQUALITY® Programı dahilinde, T.C. Ekonomi Bakanlığı (EB), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) işbirliğiyle düzenlenen bir tasarım değerlendirme sistemi.


Ödül Kategorileri

Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri'nin iki ana kategoriden oluşuyor:

Ürün Tasarımı Ödülleri: Üretilmiş ve piyasaya sürülmüş, ön elemeyi geçerek sergilenen ürünlerden belirli ölçütleri karşılayanlara jüri değerlendirmesi sonucunda verilir.

  • İyi Tasarım Ödülleri: İyi tasarım rakiplerinden farklıdır, işlevsel, kullanılabilir ve dürüsttür, estetiktir, insan sağlığına ve güvenliğine zarar vermez, kaliteli bir üretim için detaylandırılmıştı, sürdürülebilirdir.Bunlar iyi tasarımın mutlaka karşılaması gereken ölçütlerdir. İyi tasarım ödülleri bu ölçütlerle sektörel bazda yapılan değerlendirmenin sonunda verilir.
  • Üstün Tasarım Ödülleri: İyi bir tasarım aynı zamada, yenilikçiyse, kullanıcıya yepyeni olanaklar sunuyorsa, üstün bir estetik deneyim yaşatıyorsa, önemli bir sağlık veya güvenlik problemine çözüm buluyorsa, üstün kalite algısı yaratıyorsa, topluma, kültüre veya çevreye katkıda bulunuyorsa diğerlerinden üstündür. Üstünlük değerlendirmesi bu ölçütler çerçevesinde sektörel bazda yapılır. Üstün Tasarım Ödülleri, İyi Tasarım Ödülü alan ürünler arasından, üstünlük ölçütlerinden en az birini karşılayan tasarımlara verilir.

Kavramsal Tasarım Ödülleri: Üretim için programa alınmamış, ön elemeyi geçerek sergilen tasarım projelerinden, kavramsal tasarım ölçütlerini en iyi karşılayanlara jüri değerlendirmesi sonucunda verilir.


Başvuru Süreci

Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri'ne başvuru, 10 Eylül 2012 tarihine kadar hem Türkçe, hem de İngilizce olarak internet üzerinden yapılabilir. Ürün tasarımı için başvuru; üretici veya marka sahibi firma yetkilisi veya tasarımcı tarafından yapılabilir. Bir firma veya tasarımcı birden fazla ürünle ödüle aday olabilir. Ürün tasarımı değerlendirme jürilerinin üyeleri, üyelerin aile yakınları veya çalıştıkları şirketler tarafından tasarlanan ya da üretilen ürünler ödüllere aday olamaz. Başvuru üç aşamada gerçekleştirilir.


Önemli Tarihler

Başvuru kabul: 27 Nisan - 10 Eylül 2012
İnternet üzerinden ön değerlendirme: 11 Eylül - 2 Ekim 2012
Katalog için bilgi teslimi: 20 Eylül 2012
Ön değerlendirme sonuçlarının duyurulması: 3 Ekim 2012
Ücretin yatırılması, başvurunun güncellenmesi: 3-23 Ekim 2012
Ürünlerin teslimi:  Kasım 2012, her ürüne ait tarih ve saat bilgisi ayrıca bildirilecektir.
Sergi kurulumu: Kasım 2012
Ürünler üzerinden juri değerlendirmesi: Kasım 2012 son haftası
Ödül töreni ve sergi açılışı: Kasım 2012 son haftası
Sergi: Kasım 2012
Konferans: Kasım 2012


Ayrıntılı bilgi ve başvuru için
tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :