Çuhadaroğlu Öğrenci Proje Yarışması 2023

mimarizm.com / 17 Mayıs 2023
Konusu "Semtli" olarak belirlenen, Çuhadaroğlu Öğrenci Proje Yarışması 2023'ün son teslim tarihi 14 Eylül.

Öğrencilerin büyük emekleri sonucunda yaratıcı fikirleriyle ortaya çıkardığı projelerin, hem sektör hem de ülkemize katkı sağlayacağı inancıyla düzenlenen Çuhadaroğlu Öğrenci Proje Yarışması’nın bu sene 19. su İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Taşkışla Kampüsü ev sahiplinde düzenleniyor. Seçkin jüri üyelerinin titiz hazırlık süreci sonucunda belirlediği yarışmanın konusu, “SEMTLİ” oldu.

SEMTLİ”; kente özgü gündelik ve istisnai durumların bir aradalığı ve geçişkenliği üzerine kurgulanmış, ‘in-situ’ mekânsal yaklaşımların peşine düşüyor, semt hayatının geçici bir parçası olabilecek kentsel dokuyla ve alt yapıyla ilişkilenebilecek veya özerkliği sayesinde şebekelerin devre dışı kalması halinde dahi hayatiyetin sürmesine olanak sağlayacak tektonik oluşum, “SEMTLİ” başlığı ile tanımlanıyor. Bir yandan kent yaşamı ve yapısal çevreye dair yeni ve özgün mekânsal, mimari ve organizasyonel soruları gündeme getirirken; bir yandan da yerel üzerinden mimari tasarım ve pratiğini yeniden düşünmeye davet ediyor.

JÜRİ ÜYELERİ VE RAPORTÖRLER

Jüri Üyeleri: Deniz Aslan (Dr. Mimar, DS Mimarlık), Erdem Ceylan (Dr. Öğr. Üyesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi), Funda Uz (Doç. Dr., İstanbul Teknik Üniversitesi), Gülşah Aykaç (Dr. Öğr. Üyesi, Marmara Üniversitesi), Melike Altınışık (Y. Mimar, MAA-Melike Altınışık Architects), Nurbin Paker (Prof. Dr., İstanbul Teknik Üniversitesi), Ozan Avcı (Dr. Öğr. Üyesi, MEF Üniversitesi)

Yedek Jüri Üyeleri: Gürbey Hiz (Dr. Öğr. Gör., Kadir Has Üniversitesi), Sevgi Türkkan (Dr., İstanbul Teknik Üniversitesi)

Raportörler: Buse Özçelik (Y. Mimar, Araş. Gör., İstanbul Teknik Üniversitesi), Emirhan Kurtuluş (Y. Mimar, Araş. Gör., İstanbul Teknik Üniversitesi)

Kurumsal Temsilciler: Beyzanur Kutlu (Çuhadaroğlu, Görsel İletişim), Sinem Yılmaz (Çuhadaroğlu Kurumsal İletişim Yöneticisi)

YARIŞMA TAKVİMİ 

Yarışmanın duyurulması: 11 Mayıs 2023
Soru sorulması için son tarih: 1 Haziran 2023, saat 17.00’a kadar
Soruların yanıtlanması: 9 Haziran 2023
Çuhadaroğlu Fabrika gezisi: 22 Haziran 2023 (Web sitesinde yer alan katılım formu 1 Haziran 2023 tarihine kadar doldurulmalıdır.)
Basılı panoların kargoya verilmesi için son tarih: 14 Eylül 2023, saat 16.00’a kadar
Dijital panoların ve kargo makbuzunun yüklenmesi: 14 Eylül 2023, saat 23.59’a kadar
Jüri değerlendirmesi başlangıç tarihi: 30 Eylül 2023
Ödül grubunun ilan edilmesi ve jüri raporunun yayınlanması: 7 Ekim 2023
Kolokyum ve ödül töreni: 6 Kasım 2023 (Törenin yeri ve saati ile ilgili ilerleyen tarihlerdeduyuru yapılacaktır.)

ÖDÜLLER

1. Ödül: 20.000 TL
2. Ödül: 15.000 TL
3. Ödül: 10.000 TL 

Mansiyon (Eşdeğer, 3 adet): 5000 TL

Jüri uygun gördüğü takdirde Jüri Özel Ödülü verebilecektir. Dereceye giren katılımcıların kendi tercihleri doğrultusunda yapacakları iş ve staj başvuruları, ÇUHADAROĞLU tarafından öncelikli olarak değerlendirmeye alınacaktır.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın