Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Merkezi Öğrenci Mimari Fikir Tasarım Yarışması

mimarizm.com / 10 Haziran 2022
Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi tarafından düzenlenen Uluslararası Öğrenci Merkezi Öğrenci Mimari Fikir Tasarım Yarışması'nın son ön kayıt tarihi 29 Haziran.

Uluslararası öğrenci hareketliliği tarih boyunca var olmakla birlikte bugün için ülkeler açısından hem ciddi bir ekonomik girdi hem siyasi bir imkân hem de kültür ihracı için bir fırsat olarak değerlendirilmektedir. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ülkemizin gerçeklerine ve yükseköğretim stratejisine uygun olarak uluslararası öğrenci hareketliliğine katkı sağlamayı bir amaç edinmiştir. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi konumu itibariyle, uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği bir kurum haline gelmiştir. Üniversite içerisinde uluslararası öğrenci hareketliliğinde, gelen öğrencinin tüm bürokratik işlemlerini, sosyal ve kültürel paylaşımlarını yürüteceği bir mekânın bulunmamaktadır. Bu öğrencilerin sağlıklı bir uyum süreci yaşaması için küçük ve büyük farklı ölçeklerde katılımlara olanak sağlayan toplantı alanları, kültürel ve sosyal paylaşımların ve etkinliklerin gerçekleştirilebileceği mekânları barındıran kampüs mimari diline uygun bir yapı tasarımına ihtiyaç duyulmaktadır.

YARIŞMANIN TÜRÜ VE ŞEKLİ

Yarışma; Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi tarafından serbest ve tek aşamalı olarak düzenlenen öğrenci mimari fikir projesi yarışmasıdır. Yarışmaya kayıt ve katılım ücretsizdir.

YARIŞMAYA KATILIM KRİTERLERİ

Yarışma, Yükseköğretim Kuruluna bağlı (T.C. ve KKTC’ de yer alan) üniversitelerin lisans öğrencilerine açıktır. Öğrenciler yarışmaya bireysel olarak katılabilecekleri gibi ekip halinde de katılabilirler. Yarışma sürecinde birlikte çalışmanın disiplinler arası ilişkiyi güçlendirecek bir deneyim yaratacağı öngörüsüyle, yarışmaya ekip olarak girilmesi tavsiye edilmektedir.

Ekipler en fazla 3 yarışmacı ile sınırlı olmalıdır. Ekip temsilcisinin Mimarlık Bölümü lisans öğrencisi olması zorunludur. Ekipte yer alacak diğer öğrenciler, farklı bölümlerde öğrenim görüyor olabilir. Katılımcıların lisans öğrenimlerini sürdürdüklerine dair öğrenci belgesi sunması zorunludur.

Yarışmaya kaydolmak için “Ön Başvuru Formu” Son Başvuru Tarihine kadar yarismayitdb@gmail.com adresine gönderilmelidir.

Yarışmaya ilişkin sorular “Son Soru Sorma Tarihine” kadar yarismayitdb@gmail.com adresine gönderilmelidir. Soruların yanıtları yarışmacıların e-mail adreslerine gönderilecek ve www.yitdb.ibu.edu.tr adresinde yayımlanacaktır.

SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ

Asil Jüri Üyeleri: İhsan AĞCAN (B.A.İ.B.Ü. Genel Sekreteri) Jüri Başkanı, Öğr. Gör. Bülent Baloğlu (B.A.İ.B.Ü. Yeniçağa Yaşar Çelik Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi), Doç. Dr. Aysun TUNA (B.A.İ.B.Ü. Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı), Dr. Öğr. Ü. Mine TUNÇOK SARIBERBEROĞLU (B.A.İ.B.Ü. Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı), Dr. Öğr. Ü. Nuray BENLİ YILDIZ (Düzce Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi)

Yedek Jüri Üyeleri: İsmail TEMEL (B.A.İ.B.Ü. Genel Sekreter Yardımcısı), Leyla SELİMOĞLU (B.A.İ.B.Ü. Yapı İşleri ve Teknik Daire Şube Müdürü ), Y. Mimar, Sinem ÇİFTCİOĞLU (B.A.İ.B.Ü. Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı), Mimar Özkan Öz

Raportörler: Arş. Gör. Hatice Tuğba KARAYAMA (B.A.İ.B.Ü. Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü), Arş. Gör. Saime GÜMÜŞTAŞ BABALI (B.A.İ.B.Ü. Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü)

YARIŞMA TAKVİMİ

Yarışmanın İlanı ve Ön Kayıtlarının Başlaması: 08 Haziran
Yarışmaya İlişkin Soruların Sorulması için Son Tarih: 15 Haziran
Soruların Cevaplanması ve Yayınlanması: 22 Haziran
Ön Kayıtlar için Son Tarih: 29 Haziran
Dijital Ortamda Teslim için Son Tarih: 5 Ağustos
Sonuçların Açıklanması: 12 Ağustos
Projelerin Sergilenmesi, Kolokyum ve Ödül Töreni: Sonuçların açıklanması ile birlikte sergileme, kolokyum ve ödül töreninin tarih ve şekli ile ilgili bilgiler www.ibu.edu.tr adresinden ilan edilecektir.

ÖDÜLLER

1. Proje Ödülü: 25.000 TL
2. Proje Ödülü: 15.000 TL
3. Proje Ödülü: 7.500 TL
Eşdeğer Mansiyon (3 Adet): 2.000 TL

Ayrıntılı bilgi ve şartname için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :