Baksı Kültür Sanat Vakfı’ndan “Anadolu Ödülleri”

mimarizm.com / 09 Temmuz 2020
Doğan Holding ana sponsorluğunda, Baksı Kültür Sanat Vakfı tarafından Anadolu’nun ortak kimliğine katkıda bulunan üretimlere dikkat çekmek amacıyla hayata geçirilen “Anadolu Ödülleri”ne çevrimiçi olarak yapılacak başvurular 10 Temmuz’da başlıyor.

Baksı Kültür Sanat Vakfı, Anadolu’nun ortak kimliğine katkıda bulunan üretimlere dikkat çekmek amacıyla Anadolu Ödülleri’ni hayata geçiriyor. Her yıl Müzecilik, Süreli Etkinlikler, Gösteri Sanatları, Arkeoloji ve Restorasyon olmak üzere toplam 5 ayrı dalda verilecek ödüllerin ana sponsorluğunu Doğan Holding üstleniyor. Anadolu Ödülleri’nin ilki Kasım 2020’de sahiplerini bulacak.

Anadolu Ödülleri'nin Amacı

Doğudan batıya, kuzeyden güneye tüm yönlerin ortasında bir köprü ve kadim bir rota olan Anadolu’yu, bugünün ortak kimliğini oluşturan çeşitlilik ve zenginliğin temel kaynağı olarak görüyoruz. Bu birikimi çağın dinamikleriyle yoğurma sorumluluğunun ise öncelikle bu coğrafyada yaşayan insanlara ait olduğuna; bu kimliği vurgulayan, yenileyen, zenginleştiren ve koruyan kültürel üretimlerin desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu bağlamda hayata geçirdiğimiz ve her yıl gerçekleştireceğimiz Anadolu Ödülleri ile bu toprakların kültürel mirasından ve yaratıcılığından beslenen bireysel ve kurumsal projeleri gündeme getirmek, onurlandırmak ve cesaretlendirmek istiyoruz.

Ödül Kategorileri

- Müzecilik

- Süreli Etkinlikler (sergi, bienal vb.)

- Gösteri Sanatları (tiyatro, konser, festival vb.)

- Arkeoloji

- Restorasyon

Ödüller, bireysel ve kurumsal tüm başvurulara açıktır. Aday gösterilen proje son beş yıl içinde gerçekleşmiş olmalıdır. Başvuru tarihleri 10 Temmuz - 10 Ekim 2020 tarihleri arasındadır.

Ödüller: Ödül Beratı ve sanatçı Osman Dinç’in tasarladığı Anadolu Ödülleri Heykeli

Seçici Kurul: Prof. Dr. Ali Akay, Prof. Dr. Esra Aliçavuşoğlu, Prof. Dr. Nurhan Atasoy, Nezih Başgelen, Levent Çalıkoğlu, Doğan Hızlan, Arhan Kayar, Doç. Dr. Ayşe H. Köksal, Bülent Ortaçgil, Prof. Dr. Süha Özkan, Faruk Pekin, Dr. Nusret Polat, Prof. Dr. Metin Sözen, Murat Tabanlıoğlu, Görgün Taner, Saffet Emre Tonguç, Prof. Dr. Fikret K. Yegül.

Değerlendirme (çevrimiçi yapılacaktır)
Adaylık başvurularının kabulü, çevrimiçi olarak 10 Temmuz 2020 tarihinde başlayacak ve 10 Ekim 2020’de sona erecektir.
Ön Eleme: 10-15 Ekim 2020
Seçici Kurul Toplantısı: 25 Ekim 2020
Ödüllerin İlanı: 7 Kasım 2020

 

Baksı Kültür Sanat Vakfı’nın ve Baksı Müzesi’nin kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan: “Amacımız, Anadolu’nun kültürel mirasından ve yaratıcılığından beslenen, onun ortak kimliğini vurgulayan bireysel ve kurumsal projeleri gündeme getirmek, onurlandırmak ve cesaretlendirmek” diyor ve ekliyor: “Gittikçe dijitalleşen, değişen, hızına yetişmekte zorlandığımız günümüz dünyasında, yerel birikimlere, kentsel ve kırsal hafızaya sahip çıkmak giderek daha fazla önem kazanıyor. Anadolu Ödülleri’nin sürdürülebilir bir kültür ortamı için anlamlı katkılar sağlamasını arzu ediyoruz.”

Anadolu Ödülleri’nin ana sponsoru Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begüm Doğan Faralyalı: “Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, kültürel hayatın merkezde toplandığı bir dönemde, Bayburt’ta doğduğu köye kazandırdığı Baksı Müzesi ile Anadolu’nun bozkırında da kültürel imkan olduğunu, bu sayede yerelde olumlu yönde dönüşüm yaratılabileceğini kanıtlamıştır. Doğan Grubu’nun kökleri, kadim Anadolu insanının binlerce yıllık değerlerine uzanıyor. Bize miras kalan bu değerlerin kıymetini bilip onları yaşatmak ve ülkemize değer katmak için çalışıyoruz. Anadolu Ödülleri’ne verdiğimiz destekle köklerimize ve insanımıza sahip çıkanları ve ortak değerlerimizi yaşatanları görünür kılmayı, onlara güç ve cesaret vermeyi umuyoruz.”

Başvuru ve ayrıntılı bilgi içinwww.baksi.org


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :